Legalizują kompostowanie zwłok

Kalifornia legalizuje ekologiczny pochówek: kompostowanie zwłok

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,02.01.2024 10:30

Stan Kalifornia postanowił zalegalizować ekologiczny pochówek. Od teraz "kompostowanie ludzi" będzie w tym miejscu możliwe dla wszystkich osób, które przejmują się kryzysem klimatycznym. Kalifornijscy katolicy są jednak przeciwni.

Coraz więcej miejsc decyduje się na legalizację ekologicznych pochówków. "Kompostowanie ludzi" jest już możliwe m.in. w Oregonie, Waszyngtonie i Kolorado. Kolejny stan USA postanowił dołączyć do tej listy.

Kalifornia właśnie zalegalizowała możliwość ekologicznego pochówku. Z decyzją nie zgadzają się przedstawiciele kościoła, którzy obawiają się masowych grobów w przestrzeni publicznej.

Ekologiczny pochówek, czyli "kompostowanie ludzi"

"Kompostowanie ludzi", czyli ekologiczny sposób pochówku, jest dość prostym zabiegiem. Szczątki ludzkie umieszcza się w naczyniu wielokrotnego użytku, które wykonane jest ze stali nierdzewnej.

Wsypuje się do niego materiał biodegradowalny, którego część stanowią np. wióry drzewna i kwiaty. Po około miesiącu szczątki są już rozłożone, a materiał glebowy, który w ten sposób powstaje pełen jest składników odżywczych. Następnie taką bogatą glebę można przekazać bliskim osoby zmarłej.

Let's Visit the Human Composting Facility!

Taka forma kremacji, jak ta wprowadzona w Kalifornii, jest bardziej ekologiczna, bo pozwala uniknąć emisji CO2 do atmosfery. Nie wymaga też stosowania środków chemicznych, które konieczne są np. przy balsamowaniu ciał.

Ekologiczny pochówek w stanie Kalifornia

Gubernator stanu Kalifornia, który zalegalizował "kompostowanie ludzi", podkreśla w wydanym oświadczeniu, że tak forma pochówku daje osobom zaangażowanym w zmiany klimatu, większy wybór. Na ekologiczne plusy tej opcji w poście zwracała uwagę również członkini zgromadzenia Stanu Kalifornia Cristina Garcia.

"Zmiany klimatu i wzrost poziomu morza są realnymi zagrożeniami dla naszego środowiska. Jest to alternatywna metoda, która nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do naszej atmosfery" - czytamy w poście Garcii.

trwa ładowanie posta...

Kościół nie zgadza się z ekologicznym pochówkiem w Kalifornii

Z tą decyzją nie zgadzają się jednak przedstawiciele kalifornijskiego Kościoła rzymskokatolickiego. Według nich, taki pochówek "emocjonalnie i psychologicznie oddala od zmarłego". Poza tym stwarza ryzyko tworzenia się masowych grobów w przestrzeni publicznej, przez co ludzie mogą nieświadomie chodzić po szczątkach zmarłych.

Nie mają racji. Kalifornijskie prawo zabrania łączenia szczątek w jedną całość bez zgody rodzin. W niektórych miejscach zakazuje się też upraw w miejscach, w których rozrzucany jest "kompost z ludzi".

Warto też zaznaczyć, że nie wszyscy wyznają wiarę katolicką, więc takie obawy dotyczące ekologicznego pochówku, niekoniecznie ich przekonują.

trwa ładowanie posta...

Źródło: latimes.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0