PKP: zniżki w pierwszej klasie dla studentów? Tak! Ale... nie do końca

Jeżeli jesteś STUDENTEM, to musisz sprawdzić ten lifehack na TANIĄ jazdę koleją

Źródło zdjęć: © Oliwier Nytko / Materiały własne red. Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,19.05.2021 12:25

Jak taniej jeździć pierwszą klasą w pociągach Intercity? To bardzo prosty, ale wymagający ruszenia czterech liter, proces! Dzięki temu poznacie luksusy najwyższej klasy, czy coś.

To nie jest nowy lifehack, ale dużo osób o nim nie wie. Żeby nie było, nigdy nie wpadłbym na coś takiego. Sam dowiedziałem się o tym, jak ktoś podrzucił mi tekst na Wykopie od użytkownika @Shishu, który sam pracuje w pociągach IC.

O co chodzi w zniżce uczniowskiej/studenckiej w PKP?

Każdy uczeń i student z ważną legitymacją* może skorzystać ze zniżki na bilet kolejowy w wysokości odpowiednio 37 i 51%. Nie ważne jak daleko jedziecie i czy wybieracie zwykłe IC/Intercity, TLK czy ekskluzywne EIP/Pendolino - zawsze możecie kupić bilet ze zniżką.

*W tym momencie, legitymacje z roku akademickiego 2019/2020 są nadal ważne. Nawet jeżeli nie posiadacie nowych hologramów!

Powyższy akapit nie jest do końca prawdziwy — wybaczcie za oszukanie. Obniżki można wykorzystać tylko na drugą klasę. Czyli: trasa EIP w drugiej klasie z Krakowa do Warszawy kosztuje ~75 zamiast 150 złotych. Duża obniżka? Dla studenta: na pewno. To samo aplikuje się też do Intercity, gdzie zamiast 65, płacimy tylko 32 złote. Ogromna zniżka!

Ale… wiecie, że studenci też mogą jeździć pierwszą klasą, płacąc o wiele mniej? :O

To już wymaga trochę wyjaśnienia, ale postaram się to zrobić najlepiej, jak tylko potrafię. Najważniejsze: nie, zniżka 37/51% nie przysługuje na najwyższą klasę — nie da się tego obejść w łatwy sposób. Da się to jednak zrobić odrobinę na około. Zapłacicie trochę więcej, ale i tak będzie taniej od normalnej kwoty!

Jak działa ten lifehack™?

 1. Idziecie do najbliższego sprzedawcy biletów PKP, np. na stację kolejową.
 2. Prosicie o bilet na 2 klasę ze zniżką uczniowską/studencką, ale zaznaczacie, że w tej samej transakcji* poprosicie o dopłatę do 1 klasy.
 3. Płacicie i otrzymujecie bilet na wyższą klasę ze zniżką.

*Lub nie, ale wtedy będzie trzeba po wydaniu biletu prosić kasjerkę o dopłatę.

Proste? Bardzo, ale z tego, co mi wiadomo, wymaga to ruszenia się na stację kolejową. Niestety, nie da się kupić biletu na drugą klasę przez internet, a potem zrobić dopłatę w okienku. 

Ile to kosztuje?

Dopłata do pierwszej klasy to nic innego, jak różnica pomiędzy pierwotną ceną pierwszej i drugiej klasy. Weźmy na tapet dwie możliwości: Intercity i Pendolino, ponieważ tutaj można zaobserwować największą różnicę. 

 • Pendolino: 1 klasa = 249 zł, 2 klasa = 149 zł.
 • Intercity: 1 klasa = 81 zł, 2 klasa = 62 zł.

Odpowiednio, dopłata wynosi 100 i 19 złotych. Patrząc na ten sam przypadek, ale odliczając zniżkę studencką, finalne ceny wyglądają… nieźle!

 • Pendolino: 1 klasa ze “zniżką” = 173 zł (normalnie 249 zł).
 • Intercity: 1 klasa ze “zniżką” = 49,38 zł (normalnie 81 zł).
Normalnie zapłaciłbym około 235 złotych za 1 klasę w EIP
Normalnie zapłaciłbym około 235 złotych za 1 klasę w EIP (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Różnica jest zauważalna! Jak w przypadku EIP jest to duża różnica na obu krańcach (taniej o 76 zł od 1 klasy, ale drożej o 100 zł od 2 klasy), tak Intercity wydaje się aż za dobrym dealem. Dopłacając kilka złotych, możecie podróżować w lepszych warunkach. 

Miłej podróży kochani!

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 16
 • emoji ogień - liczba głosów: 2
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
 • emoji smutek - liczba głosów: 2
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 20