Najdroższa klasa w pociągu w Polsce - opłaca się?

Wydałem 170 złotych na 1 klasę Pendolino. Czy było warto? 😲

Źródło zdjęć: © PAP
Oliwier NytkoOliwier Nytko,26.05.2021 11:55

Zastanawialiście się, czy podróżowanie Pendolino w 1 klasie ma sens? Co Was czeka i ile będziecie musieli wydać?

O sposobie na tańsze przejazdy 1 klasą pisaliśmy niedawno. W poprzednim tekście możecie przeczytać, jak studenci oraz uczniowie mogą z łatwością zgarnąć bilety na przejazdy najwyższą klasą w PKP ze zniżką około 30%.

No dobrze, ale pytanie nadal pozostaje jedno: czy warto przejechać się pierwszą klasą? A może lepiej zostawić kasę w kieszeni i wybrać się 2 klasą?

Pendolino: ile kosztuje 1 klasa ze zniżką studencką?

Moja trasa Tarnów -> Warszawa kosztowała mnie 170 złotych. Normalnie za taki sam bilet w 2 klasie zapłaciłbym 70 złotych — oczywiście ze zniżką studencką. Stąd, jeżeli przeczytaliście wcześniejszy tekst (!), to wiecie, iż dopłata do 1 klasy to różnica w cenie pomiędzy klasą 1, a 2.

Dużo? Z perspektywy przeciętnego człowieka — zdecydowanie. A z perspektywy studenta? Tym bardziej. 100 złotych to 140% ceny normalnego biletu. Warto byłoby za to przynajmniej dostać coś dobrego. Prawda? Tak! Ale i… nie.

Co dostajemy w 1 klasie Pendolino?

Podróż w Pendolino w 1 klasie - opłaca się?
Podróż w Pendolino w 1 klasie - opłaca się? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Nie tyle, ile każdy by wymagał od najwyższej klasy w najdroższych przewozach kolejowych z Polski. Zacznijmy od tego, iż jest to nadal ten sam pociąg, co w przypadku 2 klasy. To jest o c z y w i s t e. Jeżeli zależy Wam tylko na czasie, to po prostu kupujcie bilety na najtańsze EIP — to Wam wystarczy.

NO ALE CO JESZCZE DOSTAJEMY?!

Malutko. Na pierwszy rzut idą odrobinę wygodniejsze fotele. Jest to tycie usprawnienie, ponieważ 2 klasa też jest wygodna, więc… takie to naciągane. Plusik w postaci żółtych poduszek pod głowę - to pierdółka, ale poprawia wygodę.

Podróż w Pendolino w 1 klasie - opłaca się?
Podróż w Pendolino w 1 klasie - opłaca się? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Według oficjalnej strony PKP dodatkowym atutem są większe odstępy pomiędzy fotelami. Druga klasa też ma wystarczające odstępy, więc dla mnie to kolejna pierdółka.

Co jeszcze? Ano, mały poczęstunek oraz dodatkowy napój. That’s it: dwie małe bułeczki oraz napój — to wyróżnia pierwszą klasę PKP.

Żeby nie było: poczęstunek był przepyszny. Do wyboru były aż trzy wersje (nawet vege!), ja zdecydowałem się na bułeczki z camembertem. Nie zawiodłem się, zjedzenie ich było przyjemnością. Miło też napić się czegoś innego niż darmowa woda. Ale tylko miło - to nie było mi potrzebne do życia.

Wybrałem się w podróż Pendolino w 1 klasie
Wybrałem się w podróż Pendolino w 1 klasie (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Podsumujmy dodatkowe bonusy pierwszej klasy, zaczynając od najważniejszej dla mnie rzeczy:

  • Poczęstunek.
  • Dodatkowy napój.
  • Lepsze fotele.

1 klasa EIP = droga pierdółka?

Dokładnie. Pociągi EIP trzymają świetny poziom nawet w drugiej klasie. Nie zrozumcie mnie źle: jest to najszybsza i najprzyjemniejsza forma podróżowania pociągiem w Polsce. Jednak z perspektywy studenta - lub po prostu trzeźwo myślącej osoby - dopłacanie 140% ceny do podstawowego biletu nie ma sensu. Ba! Nawet w przypadku braku zniżek, nikt o tym nie powinien myśleć.

1 klasa EIP od środka
1 klasa EIP od środka (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Moim zdaniem nic nie przemawia za tym, aby wydawać tyle kasy dla troszkę wygodniejszego fotela oraz przekąski, którą można zrobić sobie w domu za kilka złotych. Druga klasa w EIP = tak. Pierwsza klasa w EIP = nie. Proszę, nie popełniajcie tego błędu.

Lepiej wydać kasę na… cokolwiek innego!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 151
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 13
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 5
  • emoji kupka - liczba głosów: 29
Z perspektywy studenta - to jest kluczowe. Na całym świecie studenci szukają głównie budżetowych rozwiązań i to jest naturalne. Z kolei dla starszych kasa może odgrywać mniejszą rolę a wygoda większą. Mniej foteli - mniej ludzi - ciszej i lepsze powietrze. Nieco wygodniejsze fotele, zwłaszcza dla puszystych. Jeśli cena nie gra dużej roli - warto.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Anna,zgłoś
A czy siedzenia mozna troche rozlorzyc zeby spac?
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Pkpowiec,zgłoś
Strasznie subiektywny artykuł :) ja bym znalazł wiecej podobieństw w 1 i 2 klasie przedziałowej w pociągach EIC. Tam to rzeczywiscie szkoda dopłacać.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 9