Satelita

Japonia wkracza w przyszłość i opracowuje drewniane satelity

Źródło zdjęć: © Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,30.12.2020 11:09

W Japonii opracowywane są drewniane satelity, które całkowicie spalają się podczas ponownego wejścia do atmosfery. Dlaczego naukowcy zdecydowali się wykorzystać ten materiał w kosmosie?

Głównym składnikiem współczesnych satelitów jest aluminium. Kiedy materiał ten spala się w górnych warstwach atmosfery, uwalnia aerozole, które uszkadzają warstwę ozonową Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto połączyli siły z Sumitomo Forestry (firmą zajmującą się m.in. budową domów z drewna), aby zbadać potencjał wykorzystania drewna w ekstremalnych warunkach panujących w kosmosie.

Drewniane satelity nie tylko byłyby lepsze dla środowiska. Gdyby drewno wykorzystać do budowy zewnętrznej powłoki satelity, to przyszłe nowe projekty statków kosmicznych mogłyby być o wiele prostsze niż obecne. Sygnał elektromagnetyczny łatwiej przenika przez drewno, co oznacza, że anteny i nadajniki mogłyby znajdować się wewnątrz, a nie na zewnątrz korpusu satelity.

Priorytetem w badaniach ma być opracowanie materiału drewnianego, który jest szczególnie odporny na ostre światło słoneczne i gwałtowne zmiany temperatury. Japoński zespół ekspertów ma nadzieję, że ich pierwszy drewniany satelita będzie gotowy do wystrzelenia w kosmos do 2023 roku.

STS-129 HD Launch

Cykl życia satelity

Kiedy satelity kończą funkcjonować, można z nimi zrobić dwie rzeczy: albo zostawić na orbicie okołoziemskiej, powiększając ilość krążącego nad naszymi głowami złomu, albo skierować w stronę powierzchni Ziemi. W przypadku tej drugiej opcji satelita ulega spaleniu na wysokości ok. 80 km.

Najnowsze badania wykazały, że rozwiązanie, w którym satelita spala się w atmosferze, nie jest tak bezpieczne dla środowiska, jak dotychczas sądzono. Kiedy aluminium – główny budulec współczesnych statków – rozpada się, tworzy tysiące drobnych drobnych cząstek tlenku glinu.

Japońscy eksperci zaczną pracę od przetestowania różnych rodzajów drewna i możliwości jego obróbki w ekstremalnych warunkach na Ziemi – co pozwoli wybrać najlepszy gatunek drewna do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej.

Drewniane satelity to znakomity pomysł, aby zmniejszyć zanieczyszczenie ziemskiego środowiska, które w trakcie pandemii zostało zaśmiecone ok. 1,5 miliardami maseczek...

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0