Japonia wkracza w przyszłość i opracowuje drewniane satelity
W Japonii opracowywane są drewniane satelity, które całkowicie spalają się podczas ponownego wejścia do atmosfery. Dlaczego naukowcy zdecydowali się wykorzystać ten materiał w kosmosie?
Głównym składnikiem współczesnych satelitów jest aluminium. Kiedy materiał ten spala się w górnych warstwach atmosfery, uwalnia aerozole, które uszkadzają warstwę ozonową Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto połączyli siły z Sumitomo Forestry (firmą zajmującą się m.in. budową domów z drewna), aby zbadać potencjał wykorzystania drewna w ekstremalnych warunkach panujących w kosmosie.
Podobne
- Zbudowali "sztuczne słońce". Odmienią życie milionów ludzi
- Ludzkości zagraża antyczny "wirus zombie". To powód, by walczyć z globalnym ociepleniem
- Plastik bezpieczny dla ryb? Rewolucyjne odkrycie naukowców
- Słońce i wiatr z rekordami energetycznymi. Nadchodzą zmiany
- "To nic wymyślnego". Magazynują nadmiar prądu w piasku
Drewniane satelity nie tylko byłyby lepsze dla środowiska. Gdyby drewno wykorzystać do budowy zewnętrznej powłoki satelity, to przyszłe nowe projekty statków kosmicznych mogłyby być o wiele prostsze niż obecne. Sygnał elektromagnetyczny łatwiej przenika przez drewno, co oznacza, że anteny i nadajniki mogłyby znajdować się wewnątrz, a nie na zewnątrz korpusu satelity.
Priorytetem w badaniach ma być opracowanie materiału drewnianego, który jest szczególnie odporny na ostre światło słoneczne i gwałtowne zmiany temperatury. Japoński zespół ekspertów ma nadzieję, że ich pierwszy drewniany satelita będzie gotowy do wystrzelenia w kosmos do 2023 roku.
STS-129 HD Launch
Cykl życia satelity
Kiedy satelity kończą funkcjonować, można z nimi zrobić dwie rzeczy: albo zostawić na orbicie okołoziemskiej, powiększając ilość krążącego nad naszymi głowami złomu, albo skierować w stronę powierzchni Ziemi. W przypadku tej drugiej opcji satelita ulega spaleniu na wysokości ok. 80 km.
Najnowsze badania wykazały, że rozwiązanie, w którym satelita spala się w atmosferze, nie jest tak bezpieczne dla środowiska, jak dotychczas sądzono. Kiedy aluminium – główny budulec współczesnych statków – rozpada się, tworzy tysiące drobnych drobnych cząstek tlenku glinu.
Japońscy eksperci zaczną pracę od przetestowania różnych rodzajów drewna i możliwości jego obróbki w ekstremalnych warunkach na Ziemi – co pozwoli wybrać najlepszy gatunek drewna do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej.
Drewniane satelity to znakomity pomysł, aby zmniejszyć zanieczyszczenie ziemskiego środowiska, które w trakcie pandemii zostało zaśmiecone ok. 1,5 miliardami maseczek...
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Quebonafide zagra dwa ostatnie koncerty. Co w pożegnalnym merchu?
- Klaudia Sadownik zerwała z chłopakiem? Detektywi węszą kolejne rozstanie
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Bilety na ostatni koncert Quebonafide zupełnie za darmo. Wystarczy apka InPost
- "To dziwna praca". Allie X o szukaniu siebie i kulisach kariery [WYWIAD]
- Jeff Bezos na swoje wesele wynajął... Wenecję? "Skoro cię stać, płać wyższe podatki"
- Salt Wave by Porsche. Easy life na festiwalu - balans między muzyką i chillem