Japonia wkracza w przyszłość i opracowuje drewniane satelity
W Japonii opracowywane są drewniane satelity, które całkowicie spalają się podczas ponownego wejścia do atmosfery. Dlaczego naukowcy zdecydowali się wykorzystać ten materiał w kosmosie?
Głównym składnikiem współczesnych satelitów jest aluminium. Kiedy materiał ten spala się w górnych warstwach atmosfery, uwalnia aerozole, które uszkadzają warstwę ozonową Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto połączyli siły z Sumitomo Forestry (firmą zajmującą się m.in. budową domów z drewna), aby zbadać potencjał wykorzystania drewna w ekstremalnych warunkach panujących w kosmosie.
- Wegańskie burgery z gorących źródeł Yellowstone. Oto przyszłość fast foodów
- 1,5 MILIARDA maseczek w oceanach. Tak pandemia niszczy środowisko
- Jak wino radzi sobie w kosmosie? Wkrótce poznamy odpowiedzi
- Mikroplastik jest nawet w płynie pod prysznic. Sprawdź skład swojego
- Primark w Polsce wcale nas nie cieszy. Powodów jest cała masa
Drewniane satelity nie tylko byłyby lepsze dla środowiska. Gdyby drewno wykorzystać do budowy zewnętrznej powłoki satelity, to przyszłe nowe projekty statków kosmicznych mogłyby być o wiele prostsze niż obecne. Sygnał elektromagnetyczny łatwiej przenika przez drewno, co oznacza, że anteny i nadajniki mogłyby znajdować się wewnątrz, a nie na zewnątrz korpusu satelity.
Priorytetem w badaniach ma być opracowanie materiału drewnianego, który jest szczególnie odporny na ostre światło słoneczne i gwałtowne zmiany temperatury. Japoński zespół ekspertów ma nadzieję, że ich pierwszy drewniany satelita będzie gotowy do wystrzelenia w kosmos do 2023 roku.
STS-129 HD Launch
Cykl życia satelity
Kiedy satelity kończą funkcjonować, można z nimi zrobić dwie rzeczy: albo zostawić na orbicie okołoziemskiej, powiększając ilość krążącego nad naszymi głowami złomu, albo skierować w stronę powierzchni Ziemi. W przypadku tej drugiej opcji satelita ulega spaleniu na wysokości ok. 80 km.
Najnowsze badania wykazały, że rozwiązanie, w którym satelita spala się w atmosferze, nie jest tak bezpieczne dla środowiska, jak dotychczas sądzono. Kiedy aluminium – główny budulec współczesnych statków – rozpada się, tworzy tysiące drobnych drobnych cząstek tlenku glinu.
Japońscy eksperci zaczną pracę od przetestowania różnych rodzajów drewna i możliwości jego obróbki w ekstremalnych warunkach na Ziemi – co pozwoli wybrać najlepszy gatunek drewna do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej.
Drewniane satelity to znakomity pomysł, aby zmniejszyć zanieczyszczenie ziemskiego środowiska, które w trakcie pandemii zostało zaśmiecone ok. 1,5 miliardami maseczek...
- Nauczycielka zwierza się, jak wygląda szkoła "na zdalnym". "To jest ATRAPA nauczania"
- MacBook Pro M1 2020 dla studenta, czyli kiedy sprzęt za "miliony monet" ma sens
- Wielki test MROŻONEJ pizzy z dyskontów. Czytajcie i uczcie się na moich błędach
- Huawei MateBook D14 2020. Tani ultrabook dla studenta, który... przypomina Macbooka
- Tiara Przydziału – sprawdź, do którego domu w Hogwarcie należysz!
- Czym jest Blue Monday? Dlaczego jest to szkodliwy mit?
- Naruciak ostrzega fanów przed Lexy Chaplin! Chodzi o jej nową "współpracę"
- Zalando Pre-owned - sprawdziliśmy, czy opłaca się tu sprzedać ubrania. Hint: kokosów nie zarobisz
- DRAMA: Marek Kruszwil vs. Kamerzysta – o co w niej chodzi? [MEGA DYMY]