lifestyle
Biznes i zarządzanie. Na lekcjach nie będzie inflacji? Dziwny ruch resortu Czarnka
Klawiatura 60%, TKL czy "normalna". Co to oznacza? I która jest dla Ciebie najlepsza?

Jaką klawiaturę kupić? 100 proc., 65 proc, czy może TKL?

Źródło zdjęć: © Oliwier Nytko / Materiały własne red. Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,29.08.2022 17:00

Zastanawiacie się nad wyborem klawiatury? Będziecie używać jej do pracy, nauki, a może głównie do gry? Sprawdźcie, jakie rozmiary są dostępne na rynku.

bGxBrCBf

Zastanawiacie się nad kupnem klawiatury? Nowy zakup wiąże się z powrotem do szkoły, na studia, podjęciem pracy zdalnej, a może to przygotowaniami do jesiennych wieczorów, gdy czas ma umilić ulubiona gra? Postaram się wam pomóc.

100 proc., czyli "wszystko, co znacie"

"Normalna" klawiatura z numpadem, najpopularniejszy rozmiar
"Normalna" klawiatura z numpadem, najpopularniejszy rozmiar (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Najpopularniejszy rozmiar klawiatury, z którą musieliście mieć kontakt to tzw. 100 proc. albo "standard", czyli zestawienie klawiszy QWERTY z F1-F12 oraz blokiem numeryczny numpad. Łącznie 104 klawisze.

bGxBrCBh

Najbardziej znany, najpopularniejszy i typowy. Najczęściej, w przypadku klawiatur mechanicznych, jest to też najdroższa opcja, ponieważ wymaga największej liczby przełączników.

Kiedy wybrać ten rozmiar klawiatury? Jeżeli szukasz membranowej, to najpewniej jesteś skazany na ten model. A jeżeli chodzi ci po głowie mechanik, to najważniejszym aspektem - szczególnie w grach - jest obecność numpada. Ten przydaje się bardziej w grach wymagających bardziej zaawansowanego sterowania. Przy wszelakich symulatorach blok numeryczny to mus. I w Excelu!

Osobiście uważam, że 100 proc. jest nierzadko niepotrzebne. To jak kupowanie najdroższego MacBooka do przeglądania sieci. Niby można, ale jaki jest sens?

TKL, czyli "wszystko, czego potrzebujecie"

Klawiatura TKL
Klawiatura TKL (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Teraz dochodzimy do mojego championa, czyli TKL. Co to oznacza? "Tenkeyless", czyli "o 10 mniej klawiszy". Co do zasady, taka klawiatura ma nie 104 klawisze, a 88 lub 87, i najczęściej nosi miano "80 proc.".

bGxBrCBj

Według mnie, jest to najlepszy kompromis pomiędzy typową klawiaturą 100 proc., a maluszkiem typu 60% proc.. TKL to strata numpada  i tyle! Życie nie mogłoby być piękniejsze, prawda? "Tracimy" używaną przez 1 proc. osób część, a zyskujemy łatwiejsze manewrowanie klawiaturą po biurku oraz niższą cenę.

Klawiatura TKL oraz 100%
Klawiatura TKL oraz 100% (Materiały własne red. Vibez)

Nie tracimy nic na użyteczności, a zyskujemy więcej miejsca. TLK najczęściej są tańsze od swoich pełnoprawnych mechanicznych odpowiedników, chociaż dawno nie spotkałem się z membranówką w rozmiarze TKL.

bGxBrCBp

Minus? Brak. A tak serio, to brak numpada (kogoś to obchodzi?) oraz nierzadko mniej spektakularne podświetlenie, na które zwyczajnie brakuje tam miejsca.

Klawiatura 60/65 proc: "hardcore dla niektórych"

Klawiatura 60% i 65% -czy to nie jest za małe?
Klawiatura 60% i 65% -czy to nie jest za małe? (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Tutaj schodzimy do poziomu "fajna ciekawostka", ale musicie bardzo uważać na ten produkt z powodu użyteczności. Takie klawiatury charakteryzują miniaturowe rozmiary, które zostały osiągnięte poprzez usunięcie większości "nieużywanych" tak często przycisków i wrzucenie ich w różne kombinacje.

bGxBrCBq

Dla graczy może być to wygryw, ale i przekleństwo. Klawiatura 60 proc. najczęściej poświęca "coś", co utrudnia pracę. W moim chińskim mechaniku 60 proc., miałem do wyboru albo strzałki, albo możliwość pisania polskich znaków.

Nie ma wyboru, a przełączanie się pomiędzy profilami jest nieprzyjemne. Ale HyperX Alloy Origins, jeden z producentów 60 proc., zapewnił możliwość korzystania z polskich znaków i używania strzałek.

W przypadku klawiatury 60/65 proc. tracimy sporo, nierzadko musimy iść na ustępstwa, ale dostajemy najmniejszą klawiaturę, z którą możemy podróżować. Potrzebujecie ogarnąć coś w innym mieście, ale nie lubicie swojej klawiatury w laptopie? 65 proc. będzie idealnym kompanem.

Minusy są oczywiste. Poświęcacie sporo w imię czegoś niekonwencjonalnego. Efekt "wow" znika po chwili, tak samo, jak wkurzenia na braki w użyteczności. Da się wytrzymać, ale musicie się nauczyć żyć z klawiaturą 60/65 proc.

Oto najważniejsze info. Tyle musicie wiedzieć!

Klawiatura 60%, 65%, TKL oraz 100%
Klawiatura 60%, 65%, TKL oraz 100% (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Najczęściej mówi się o dwóch głównych rozmiarach (100 proc. i TKL), aczkolwiek 60 i 65 proc. zaczynają się przebijać coraz częściej do mainstreamu. Oczywiście mógłbym wspomnieć także o 40, 75 czy 96 proc, ale nie potrzebujecie tego do niczego.

bGxBrCBr

Najlepszym wyborem dla większości osób będzie TKL. Zaoszczędzicie kilka złotych przez to, że macie mniej przełączników, ale i taka klawiatura będzie zajmowała mniej miejsca. Win-win?

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tiktokerka usunęła jajowody i zamieniła je w naszyjnik. Czemu?