Wystartowały komercyjne loty w kosmos. Ile kosztuje taka wycieczka?
Pierwszy komercyjny lot Virgin Galactic Richarda Bransona zakończył się sukcesem. Loty wznawia Blue Orbit Jeffa Bezosa.
Pierwszym turystą w kosmosie został multimilioner ze Stanów Zjednoczonych Dennis Tito. Za wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną rosyjską rakietą Soyuz zapłacił w 2001 r. 20 mln dolarów. Od lipca 2021 r. Blue Origin zabrało w lot poza ziemską atmosferę 31 osób, łącznie z właścicielem firmy Jeffem Bezosem.
Podobne
- Loty w kosmos w MEGABALONIE? Tak, o ile nie macie mentalności biedaka
- Ostatnie Pokolenie w akcji. Aktywiści utrudnili pracę lotniska
- "Przebite opony dla przyszłości". Akcja działaczy klimatycznych
- Ponad 800 prywatnych odrzutowców. Koszty klimatyczne Super Bowl
- Linia lotnicza uznana winną. Aktywiści są zachwyceni
Za godzinę lotu na pokładzie rakiety New Shepard należącej do Blue Origin trzeba zapłacić 200-300 tys. dolarów. Jednym z trzydziestki jej dotychczasowych pasażerów był brytyjski biznesmen Hamish Harding, który zginął ostatnio w katastrofie jednostki podwodnej Titan.
29 czerwca pierwszą komercyjną podróż z sukcesem odbyła jednostka Unity firmy Virgin Galactic należącej do anglika Richarda Bransona. W 72-minutowym locie udział wzięło trzech włoskich naukowców, którzy przeprowadzili w jego trakcie badania w stanie nieważkości.
Virgin Galactic ma długą kolejkę pasażerów do obsłużenia
W kolejce czeka kolejne 800 osób, które mają już wykupione loty Virgin Galactic. Zapłacili za nie od 250 tys. do 450 tys. dolarów. Unity zabiera maksymalnie pięciu pasażerów i technologicznie może startować tylko raz w miesiącu, więc rozładowanie kolejki trochę potrwa. Chyba że Virgin Galactic uda się wprowadzenie nowej klasy rakiet, które firma zapowiada na 2026 r. Mają mieć możliwość startu raz w tygodniu.
Pisaliśmy o zanieczyszczaniu atmosfery przez rakiety kosmiczne w kontekście lotów w kosmos SpaceX Elona Muska. Jeszcze raz cytując magazyn "Times", jeśli chodzi o dostępne dziś technologie: "nie ma obecnie możliwości, aby podróże kosmiczne były dobre dla Ziemi". Nie łudzimy się, że ten fakt powstrzyma rozwój turystyki kosmicznej.
Popularne
- Dramatyczny gest Ostatniego Pokolenia. Aktywistka obnażyła piersi przed obrazem Rejtana
- McDonald's przywraca kultowe produkty. Klasyki wracają już wkrótce!
- Znamy ceny biletów na The Weeknd. Jest drogo, ale mogło być (?) drożej
- VIRAL Kebab On Tour - kultowy foodtruck zawita do Kielc oraz wróci do korzeni w Krakowie!
- Wygrał konkurs na najbardziej performatywnego mężczyznę w Warszawie. Nawet nie lubi matchy [WYWIAD]
- Szokujące słowa księdza. W małżeństwie "pod groźbą grzechu nie można odmówić współżycia"
- Wyrzuciła go z hotelu. Reakcja Karoliny z DRE$$CODE na piosenkę Eryka Moczko
- Zestaw Wednesday w McDonald's. Nie kupicie go w Polsce
- Zaskakujące wyznania gwiazd "Wednesday". Memy, jedzenie i jedna aplikacja