Google kasuje konta Gmail i zdjęcia

Google usuwa konta Gmail i zdjęcia. Jak tego uniknąć?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,18.05.2023 12:45

Google wprowadza nową politykę dotyczącą nieaktywnych kont i zapowiada duże czystki. Czemu firma zdecydowała się na taki ruch i jak uniknąć usunięcia Gmaila, Dysku Google i Zdjęć Google?

We wtorek 16 maja Google ogłosiło, że zmienia zasady dotyczące nieaktywnych kont. Na blogu firmy pojawiły się szczegółowe informacje przekazane przez Ruth Krycheli, czyli wiceprezeskę ds. zarządzania produktem.

Z tekstu dowiadujemy się, że konta, które nie były używane od 2021 r., będą kasowane. Dotyczy to Gmaila, Dysku Google, czy Zdjęć Google. Jest jednak sposób, który sprawi, że Google nie usunie waszego profilu.

Google usuwa konta Gmail i zdjęcia

Jeśli przez co najmniej dwa lata nie logowaliście się lub nie używaliście swojego konta osobistego na platformie Google, to w najbliższym czasie może ono zostać usunięte. Nowa polityka firmy dotycząca nieaktywnych użytkowników ma być podyktowana względami bezpieczeństwa.

Jak możemy przeczytać we wpisie Google, takie konta są bardziej podatne zagrożenia, a ich właściciele częściej padają ofiarą oszustów. Wynika to m.in. z braku dwuetapowej weryfikacji konta.

"Nasza wewnętrzna analiza pokazuje, że porzucone [przez użytkowników - przyp.red.] konta mają co najmniej 10 razy mniejszą szansę na użycie weryfikacji dwuetapowej niż konta aktywne. Oznacza to, że często są podatne na ataki. Gdy konto zostanie w ten sposób naruszone, można je wykorzystać do wszystkiego - zaczynając od kradzieży tożsamości, kończąc na niechcianych, złośliwych treściach, takich jak spam" - czytamy w poście Google.

trwa ładowanie posta...

Jak uniknąć usunięcia konta przez Google?

Firma nie będzie kasowała profili powiązanych z organizacjami, więc jeśli obawialiście się o swoje konto studenckie, to możecie być spokojni - jest bezpieczne. Google zapowiedziało, że żadne konta nie zostaną usunięte do grudnia 2023 r. Wciąż możecie więc uniknąć tego procesu.

Po pierwsze Google ma wcześniej wysyłać powiadomienia o tym procesie na to nieaktywne konto i powiązany z nim mail pomocniczy. Wystarczy, że je przeczytacie i tym samym, używając konta, unikniecie usunięcia.

Poza czytaniem i wysyłaniem maili za aktywność firma uznaje: korzystanie z Dysku Google, oglądanie filmów na YouTube, pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play, czy korzystanie z wyszukiwarki Google. Jeśli na tym nieaktywnym do tej pory koncie wykonacie którąś z tych czynności, możecie być spokojni. Firma wam go nie usunie.

To samo dotyczy kont, które mają filmy na YouTube. Google nie zamierza ich kasować. Choć użytkownicy raczej rozumieją tę politykę, pojawiły się komentarze zasmuconych osób. Dla nich nieaktywne konta są ważne, bo dzięki nim mogą wysyłać wiadomości do zmarłych przyjaciół.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1