Emily Ratajkowski nie chce zdradzić płci dziecka. "Samo nam powie, kiedy skończy 18 lat"
W wiadomości o ciąży modelki i aktywistki nie byłoby może nic niezwykłego, gdyby nie list Ratajkowski opublikowany przez "Vogue'a". - Nie poznamy płci dziecka, dopóki nie skończy 18 lat i nas o tym nie poinformuje - stwierdziła. Co miała na myśli?
Emily Ratajkowski 2 lata temu wyszła za mąż za aktora i producenta Sebastiana Bear-McClarda. To nie koniec zmian w jej życiu - kilka dni temu świat obiegła wiadomość o ciąży modelki. Ratajkowski nowinę ogłosiła na łamach digitalowego wydania magazynu "Vogue", w którym ukazała się m.in. jej ciążowa sesja.
Podobne
- Szkoła poprosiła chłopców o założenie spódniczek. "Ubrania nie mają płci"
- Indie: obmacywanie dziecka przez ubranie nie jest napaścią na tle seksualnym
- O czym NIE rozmawiać przy świątecznym stole? Poradnik od dziecka dla rodzica
- Morderczyni po korekcie płci identyfikuje się jako dziecko. Żąda pampersów do celi
- Meksyk daje światu przykład - kraj wydał pierwszy akt urodzenia z niebinarnym znacznikiem płci
Na kanale "Vogue'a" na YouTube pojawił się też trwający niecałe trzy minuty film nakręcony przez samą Lenę Dunham. To opowieść o macierzyństwie, zmieniającym się ciele, ale także oczekiwaniach modelki i jej obawach związanych z pojawieniem się na świecie małego człowieka.
Emily Ratajkowski’s Pregnancy Reveal Video | Vogue
Modelka i aktywistka napisała także specjalny list, w którym przyznała, że gdy ktoś pyta ją i męża o to, czy woleliby córkę, czy syna, nie udziela jednoznacznej odpowiedzi.
- Lubimy odpowiadać, że nie poznamy płci, dopóki nasze dziecko nie skończy 18 lat i nas o tym nie poinformuje. Wszyscy się z tego śmieją - relacjonowała.
Ratajkowski dalej wyjaśnia, że odpowiedź na pytanie o płeć dziecka jest dużo bardziej złożona i nie kryje się pod nią tylko informacja o genitaliach, z jakimi urodzi się dziecko. Jak przekonuje, chce narzucić maluchowi jak najmniej stereotypów związanych z jego płcią; wszystko po to, by mogł on ukształtować siebie bez ograniczeń czy uprzedzeń.
Co dokładnie ma na myśli? W języku polskim słowo "płeć" nie wskazuje, czy chodzi o płeć biologiczną (ang. sex), czy psychiczną (ang. gender). Dodatkowe utrudnienie polega na tym, że gender to też płeć społeczno-kulturowa - czyli zespół zachowań, norm i wartości przypisanych przez kulturę do każdej z płci (za Wikipedią).
Zazwyczaj zakładamy, że płeć biologiczna jest taka sama jak płeć psychiczna - po czym przypisujemy danej osobie takie zachowania, jakie w danej kulturze "powinna" pełnić osoba o danej płci. Przykładowo - są ludzie, które uważają, że tylko dziewczynki mogą bawić się lalkami, a mężczyźni powinni więcej zarabiać.
Są jednak sytuacje - wbrew pozorom dość częste - że płeć biologiczna jest inna niż płeć odczuwana (psychiczna). Czyli to, że dziecko rodzi się np. z męskimi genitaliami wcale nie oznacza, że będzie się czuło chłopcem. Ale to nie koniec! Nawet jeżeli płeć biologiczna będzie zgodna z płcią psychiczną, nie przesądza to tego, że ktoś będzie chciał zachowywać się w typowo "kobiecy" czy "męski" sposób".
Takim stereotypowym rolom płciowym wymykają się np. pielęgniarz czy stylista, ale także kobieta pilotująca F-16. To samo z długimi włosami czy pomalowanymi paznokciami u mężczyzn albo kobietami ćwiczącymi crossfit - dla niektórych to też nie będą "normalne" rzeczy związane z płcią wyżej wymienionych osób.
Sposób wychowania dziecka wspomniany przez Emily zakłada, że pewne rzeczy są normą bez względu na płeć. Zgodnie z tym podejściem dziewczynka bawiąca się samochodzikami nie usłyszy, że to "dla chłopców", a chłopiec, który chce przymierzyć sukienkę - że to "tylko dla dziewczynek".
Nie chodzi też o to, żeby na siłę zmuszać dziecko do bycia kimś, kim nie jest - np. ubierania córki w spodnie i ścinania jej włosów, żeby "była chłopcem". Chodzi raczej o to, by podążać za dzieckiem i nie narzucać mu konkretnych przekonań, "bo tak".
Emily Ratajkowski - kim jest?
Gwiazda polskiego pochodzenia (jej ojciec ma polskie pochodzenie) urodziła się w 1991 roku w Londynie, ale wychowała się w San Diego. Jako dziecko grała epizody w serialu Nickelodeona- iCarly. Karierę modelki rozpoczęła w 2012 roku sesją okładkową dla erotycznego magazynu treats!. Potem wystąpiła w dwóch bardzo znanych teledyskach: Blurred Lines Robina Thicke i Love Somebody Maroon 5.
W 2015 roku wzięła udział w pokazie Marca Jacobsa na mediolańskim fashion week’u, co otworzyło jej furtkę do pracy dla największych domów mody. Wśród nich są takie marki jak Dolce&Gabbana, Miu Miu, Versace czy Bottega Veneta.
Modelka jest również feministyczną aktywistką i ambasadorką Planned Parenthood w Stanach Zjednoczonych. W social mediach aktywnie udziela się w kwestiach związanych z równouprawnieniem kobiet, planowaniem ciąży, antykoncepcją czy wyzwalaniem kobiecej seksualności.
Popularne
- Fani "Wiedźmina" to wyczuli. Plotki o Jaskrze okazały się prawdą
- Nowy symbol bogactwa. Porzucisz swój case na smartfon?
- Patologiczne uniwersum Magicala. Dramatyczne rozstanie i kłótnie dla zasięgów
- "Nie mam z kim wyjść na miasto". Studenci UW o samotności
- Papież Franciszek znów kontrowersyjnie o wojnie w Ukrainie
- Platoseksualność. Nowy trend rozgrzewa sieć
- Czarnek pokazał ludzką twarz? Pierwszy raz powiedział to osobach LGBT+
- Fani chcą kupić wejściówkę na urodziny Maty. Zapłacą każdą cenę
- Wydaje 2 mln dol. rocznie na wieczną młodość. Teraz robi wlewy z krwi syna