popkultura
Aresztowania w związku z zabójstwem Tupaca. Przełom po 27 latach
Elon Musk wyśmiewa firmy, które ustawiają w czerwcu "tęczowe" loga. Czy nie ma odrobinkę racji?

Elon Musk wyśmiewa tęczowy marketing. Internauci przypominają, że Tesla robiła to samo

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,01.06.2022 14:30

Elon Musk jest bardzo kontrowersyjną postacią, która robi i mówi co chce - i nie przejmuje się innymi. Teraz skomentował memem zalew tęczowych przeróbek logotypów najróżniejszych firm z okazji Miesiąca Dumy. Czy nie ma odrobiny racji?

Elon Musk jest polaryzującą osobą. Nie można odmówić mu sukcesu na poletku samochodów elektrycznych czy podboju kosmosu. Ma swoje wpadki, o których ludzie zapominają - pamięta ktoś o wtopie, jaką jest Hyperloop? Jego poglądy są, jakie są. Sporo osób zapomina o tym, co mówił i robił na przestrzeni lat. Trudno jednak uciec od niego. Szczególnie na Twitterze.

Elon Musk wyśmiewa zalew tęczowych avatarów dużych firm

Elon ponownie dodał "mema, który ma wywołać przemyślenia". Albo po prostu shitpostuje i coś mu wyszło, nie wiem. Dodał mema "Czerwiec już prawie nadszedł" z tornadem:

trwa ładowanie posta...

Chodzi o to, że 95%* firm podczas Miesiąca Dumy LGBT (Pride Month z j. ang.) zmienia swoje ikonki na tęczowe. Dzięki temu mamy zalew tęcz z każdej strony: Facebook, YouTube, Spotify - wszyscy.

*Instytut Danych z Wiadomoczego

Zalew tęczowych avatarów - czy Elon nie ma odrobiny racji?

Głośno podkreślę: "odrobiny", a nie 100% racji. Bo zastanówmy się, czy niekiedy wrzucenie tęczy w awatar/logo nie jest *jedyną* rzeczą, którą robi dana firma dla osób LBGT? Zmiana ikonki to maksymalnie kilka minut pracy - czy to będzie miało jakikolwiek impakt?

trwa ładowanie posta...

To coś jak z ustawianiem kolorów Ukrainy. Też pokazuje się solidarność, lecz coś takiego nie pomoże nikomu. Ot, wkurzy może kilku Korwinów.

Problem z flagami LGBT jest bardzo trywialny: niektóre firmy zdają się robić to dla trendu, aby wpasować się w ogólną charakterystykę miesiąca. I oczywiście robią to punktowo. Dla przykładu, który najlepiej pokazuje niekonsekwencję działań firm:

Memem stało się podejście Bethesdy do ikonek LGBT. W krajach arabskich oraz np. w Rosji podczas Pride Month 2020/21 nie ujrzeliśmy tęczy - a wszędzie indziej było to normalne.

trwa ładowanie posta...

Pamiętajcie, że w np. Arabii Saudyjskiej prawa osób LGBT są praktycznie żadne. Cytując Wiki, zarówno męska, jak i żeńska aktywność seksualna osób tej samej płci jest nielegalna. Prawa osób LGBT nie są uznawane przez rząd Arabii Saudyjskiej.

Ale jakoś nadal są tam oferowane usługi większości firm, które tak krzyczą podczas miesiąca dumy, że są "sprzymierzeńcami osób nieheteronormatywnych".

Jakoś nadal takie firmy współpracują z miejscami, gdzie osoby LGBT są represjonowane za swoją orientację. I czy to nie wydaje się trochę niekonsekwentne? Bo czym jest mówienie "jesteśmy z wami, LGBT", gdy w międzyczasie firma działa na terenach, gdzie osoby LGBT muszą walczyć z władzami?

trwa ładowanie posta...

Ba, mamy określenie "pinkwashing", czyli tworzenie obrazu firmy przyjaznej osobom LGBTQ+, gdy w rzeczywistości firma robi złe rzeczy "za kulisami".

Jeżeli firmy chcą pomóc środowisku LGBT - zmiana cyfrowej ikonki nic nie da. Szczególnie, jeżeli tęcza ma służyć jedynie wpasowaniu się w trend.

Tylko… Tesla też to trochę zrobiła

Internauci OD RAZU zaczęli przypominać Muskowi, że w 2018 roku jego Tesla celebrowała Pride Month poprzez tęczowy marsz oraz oklejenie kilku samochodów w tęczowego wrapa, który notabene wygląda fajnie.

trwa ładowanie posta...

Przynajmniej to znaczyło więcej niż prosta zmiana awatara. Wtedy też Elon odpowiadał osobom krytykującym celebrowanie miesiąca dumy, który grozili "że nigdy nie kupią przez to Tesli!!!":

Nie kupujcie naszego samochodu, jeśli to jest problemem. Ludzie powinni być wolni, aby żyć tak, jak ich serce zaprowadzi ❤️🧡💛💚💙💜🖤💖🌈

trwa ładowanie posta...

Teraz pojawiły się komentarze, że Elon staje się coraz bardziej "złoczyńcą z Bonda":

trwa ładowanie posta...

Pojawiły się też komentarze, że Elon stał się przeciwnikiem LGBT, gdy jego była ukochana, Grimes związała się z osobą trans, Chelsą Manning.

Źródło: Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
50 tys. dol. uleczy złamane serce? Fan Drake'a miał okazję się przekonać