pop-qultura
Drake włożył... mundur polskiego żołnierza. "Będzie bronić granicy?"
Dave Chappelle

Dave Chappelle w swoim programie mówi, że jest TERFem. Ej, Netflix, co taki typ u was robi?!

Źródło zdjęć: © Netflix
Anna RusakAnna Rusak,07.10.2021 14:18

Dave Chappelle w "The Closer" bez skrępowania rzuca transfobicznymi komentarzami, ale widocznie Netflixowi w ogóle to nie przeszkadza

bEUohArn

Dość kontrowersyjny komik Dave Chappelle właśnie pojawił się na Netflixie w specjalnym wydaniu "The Closer". Podczas swojego wystąpienia wypowiedział się na temat JK Rowling, społeczności LGBTQ+ i transpłciowości.

Cóż, jego wystąpienie pewnie nie zdziwi nikogo, kto wcześniej śledził jego karierę. W 2017 roku Chappelle przepraszał za swoje antytransowe żarty, wyrażając przy tym nadzieje, że nie dyskryminuje innych tylko dlatego, że są osobami transpłciowymi.

No i były to chyba płonne nadzieje

W "The Closer" pokazał, że jego opinia na ten temat się nie zmieniła. Dave w programie odnosi się np. do sytuacji JK Rowling, która jakiś czas temu został skancelowana przez swoje transfobiczne wypowiedzi.

bEUohArp


"Odwołali JK Rowling - mój Boże. [...] Właściwie powiedziała tylko, że ​​płeć jest faktem, na co społeczność trans się wściekła się i zaczęła nazywać ją TERFką".

Dave Chappelle: The Closer | Netflix Special | Main Promo feat. Morgan Freeman

Twórczyni Harry’ego Pottera została wtedy nazwana TERFką, czyli osobą, która jest radykalną feministką, akceptuje osoby ze środowiska LGBTQ+, tylko wyklucza z nich to "T", czyli osoby transpłciowe. Po prostu twierdzi np. że kobiety transpłciowe nie są kobietami (co oczywiście nie jest prawdą - o transpłciowości więcej przeczytacie tutaj). Chapelle bez żadnego zażenowania powiedział, że sam jest TERFem.

bEUohArr


"Jestem Team TERF. Zgadzam się z tym. Zgadzam się z tym, człowieku. Płeć jest po prostu faktem".

TERF w pełnej krasie

Ale spokojnie, to nie wszystko. Chappelle porównał przy okazji bycie osobą transpłciową do białego człowieka, udającego czarnoskórą osobę. Nie omieszkał też skomentować miejsc intymnych transpłciowych kobiet - stwierdził, że ich genitalia "nie do końca są tym, czym w rzeczywistości są".

bEUohArx


"Każdy człowiek w tym pokoju, każdy człowiek na Ziemi musiał przejść przez nogi kobiety, aby się tu znaleźć. To jest fakt".

Dave Chappelle on Transgender (The Closer)

Nie wszystkim się to podoba

Oczywiście program komika i jego wystąpienie wywołało sprzeciw. "National Black Justice Coalition" wezwało platformę do wycofania programu Dave'a. W oświadczeniu dyrektor organizacji, David Johns, powiedział:

bEUohAry


"To głęboko rozczarowujące, że Netflix pozwolił wrogiej transfobii i homofobii Dave'a Chappelle'a zaistnieć na swojej platformie. […] Utrwalanie transfobii, utrwala przemoc"

Serio, nie rozumiem, jak tak wspierająca społeczność LGBTQ+ platforma mogła dopuścić do emisji tak transfobicznego programu i oddać głos osobie, która z dumą mówi o tym, że jest TERFem. Jeszcze niedawno tak chwaliliśmy Was za Sex Education, a teraz?

Jasne, może Netflix chciał pokazać, że "nie promuje tylko jednej społeczności", ale wystąpienie Chappella z otwieram się na inne głosy nie ma niczego wspólnego. Dlaczego? Bo nie wnosi do dyskusji niczego dobrego, a jest jedynie utrwalaniem szkodliwych przekonań i - jak już zauważył David Johns - przemocy. Tak że może zróbcie coś z tym programem i następnym razem przemyślcie, komu oddajecie głos.

Źródło: Insider

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Co nowego na HBO GO w grudniu? Filmy i seriale, których nie możecie przegapić!