Fajerwerki

Czemu nie warto strzelać w sylwestra? Cierpią nie tylko zwierzęta, ludzi dotyka to w ten sam sposób

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva
Anna RusakAnna Rusak,28.12.2021 15:19

Fajerwerki to zło, a jeśli myślicie inaczej, to powinniście się dowiedzieć, jak szkodzą ludziom oraz zwierzętom i dlaczego nie warto strzelać w sylwestra.

Plany na sylwestra zrobione? Super, mam tylko nadzieję, że nie ma w nich puszczania fajerwerków i w tym roku robicie sobie powrót do dzieciństwa, zastępując je zimnymi ogniami.

Jeśli jednak mieliście to w planach, to może warto byłoby przeczytać, czemu lepiej z tej chwilowej (i dość drogiej) przyjemności zrezygnować - i nie, nie chodzi tylko o zwierzęta.

Fajerwerki to po prostu ból

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w domu, jest ciepło, miło, przyjemnie i przede wszystkim bezpiecznie. Nagle słyszycie ogromny huk, po nim kolejny i tak to trwa przez kilka godzin. Można się przestraszyć? Można. Co więcej, można nawet przez to umrzeć.

Petardy i sztuczne ognie w tak potężnej ilości w sylwestra po prostu sprawiają zwierzakom fizyczny ból. Nie rozumieją, co się dzieje i okropnie się stresują. Część z nich nawet umiera na zawał, bo zwyczajnie nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużym obciążeniem.

trwa ładowanie posta...

Niektóre z nich podczas spaceru, przerażone zrywają się ze smyczy. Część z nich wraca do domu, część nie. Jeśli uświadomimy sobie do tego wszystkiego jeszcze to, że domowym zwierzętom możemy jakkolwiek pomóc, podając im środki uspokajające, to scenariusze dla dzikich zwierząt są jeszcze bardziej przerażające.

trwa ładowanie posta...

Fajerwerkiszczególnie niebezpieczne dla ptaków. Podczas eksplozji spanikowane zwierzęta wzbijają się w powietrze i bardzo często zderzają się z szybami czy drzewami. Dowodem niech będą zdjęcia z zeszłego roku:

Co roku to samo!
Po co te zwierzęta ratować, by później w jedną noc je wybić!
Ten dzięcioł duży miał dzisiaj wrócić na wolność, po ponad 3 tygodniach leczenia, znaleziony dzisiaj martwy wraz z innymi drobnymi ptakami (m.in. wróbel).
Oto proszę Państwa jest efekt fajerwerków.

trwa ładowanie posta...

Śmieci i trucie

Problemem są nie tylko wybuchy. Pomyślcie teraz o tej zawiesinie toksycznych substancji, która unosi się w powietrzu i o śmieciach, które walają się po ulicach. To szkodliwe nie tylko dla zwierząt, które mogą pomylić je z pokarmem, ale dla całej planety.

trwa ładowanie posta...

Nie tylko zwierzęta

Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale fajerwerki negatywnie oddziałują też na ludzi. Nie mam tu tylko na myśli ewentualnych uszkodzeń ciała, spowodowanych nieostrożną zabawą. Przez fajerwerki cierpią też osoby w spektrum autyzmu oraz te, które mają nadwrażliwość na dźwięki.

trwa ładowanie posta...

Co zamiast fajerwerków?

W stolicy impreza odbędzie się bez fajerwerków, a osoby zamieszkujące Warszawę są proszone o to, by mieszkańcy też z nich zrezygnowali. Radni uważają, że kilkuminutowa atrakcja nie jest warta traumy zwierząt.

Was oczywiście zachęcamy do tego samego. Świętować można naprawdę na milion innych sposobów, a jeśli potrzebujecie tego dnia czegoś ekstra, to zachęcam do zakupu zimnych ogni. Zaoszczędzicie nie tylko pieniądze – fajerwerki, to nie jest najtańsza "przyjemność" – ale i zmniejszycie cierpienie ludzi i zwierząt. Gdybyście się zastanawiali, co w sylwestra można puszczać, to tutaj drobna wskazówka:

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 20
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 7
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 24
  • emoji kupka - liczba głosów: 36
Zbyszek,zgłoś
Jestem zdecydowanie przeciwnikiem używania fajerwerków i petard .Popieram innych ,którzy chronią zwierzęta przed tego typu praktykami.
Odpowiedz
2Zgadzam się2Nie zgadzam się