"Napisz SMS-a do Jana Pawła II" - zaskakujące pytanie na konkursie z języka polskiego

"Cze papaj, czy lubisz kremówki?". Uczniowie na konkursie mieli napisać SMS-a do Jana Pawła II 🤡

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,08.09.2021 13:45

Najbardziej kuriozalne zadanie na konkursie z języka polskiego? Napisać SMS-a do nieżyjącego od 16 lat papieża. Ciekawe, czy ktoś zapytał o tuszowanie... xD

Olimpiada, czy też konkurs, jest formą pokazania swojej wiedzy i umiejętności przez uczniów. Nierzadko poziom trudności jest na tyle wysoki, że tylko najlepsi są w stanie przebrnąć przez większość zadań. Dzisiaj na tapet bierzemy "konkurs z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych na etapie wojewódzkim". Arkusz, którego część zaraz zobaczycie, jest przeznaczony dla zdolnych uczniów.

W drugiej połowie arkusza uczniowie stanęli przed trudnym zadaniem. Musieli napisać SMS-a do nieżyjącego od 16 lat Jana Pawła II. Cóż, sami przeczytajcie treść polecenia:

Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II

  • Wpisz pytanie, które Cię nurtuje (XD).
  • Napisz odpowiedź SMS Jana Pawła II, uwzględniającą przesłanie prawdy i nadziei. Użyj poprawnie przynajmniej pięć różnych znaków interpunkcyjnych
"Napisz SMS-a do Jana Pawła II". Czy ktoś upadł na głowę na Podkarpaciu?
"Napisz SMS-a do Jana Pawła II". Czy ktoś upadł na głowę na Podkarpaciu? (Ko.rzeszów)

Zacznijmy od najmniej ważnej rzeczy, czyli błędu fleksyjnego. Zamiast "pięć" powinno być "pięciu". Ale mniejsza, przecież mamy czasy koronawirusa i pracy zdalnej. Nurtuje mnie jednak co innego:

Po co wplatać PAPIEŻA do konkursu z języka polskiego?

Kto mądry wpadł na ten świetny pomysł, aby wpleść tutaj zmarłego papieża? Wiadomo, minister Czarnek zapowiedział ofensywę związaną ze zwiększeniem ilości treści związanych z papieżem w szkole. Ale to jest konkurs, który nie ma nic wspólnego z religią.

Ponadto, jest to BARDZO złe zadanie. Zacznijmy od tego, że nie ma żadnego pokrycia z rzeczywistością. Równie dobrze młodzież mogłaby napisać "list do świętego Mikołaja" czy "tweeta do Jezusa". Po co pisać SMS-a do kogoś, kto nie żyje od 16 lat? Jan Paweł II miał zostać pochowany z generycznym telefonem na Androidzie? Jeżeli już ktoś chce stworzyć praktyczne zadanie, to niech zrobi je z głową. A druga rzecz...

"Wpisz pytanie, które Cię nurtuje" - wiadomo, o co młodzież się zapyta

To jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych. Twórcy strzelili tym sobie w kolano. Bo wiecie, ósma klasa podstawówki to odpowiednik drugiej klasy gimnazjum. A tam młodzież już ogarnia, co się dzieje na świecie, siedzi w internecie i… zna memy o JPII.

Ostatnio popularne jest pewne pytanie "Czy Jan Paweł II wiedział o…". Nie zdziwiłbym się, jakby znalazło się grono osób, które miałyby na tyle odwagi, aby zapytać zmarłego papieża o kremówki i tuszowanie pedofilii. Jak takie pytania byłyby punktowane? Czy taka treść wpłynęłaby na ocenę? A może 0 punktów, bo nie pasuje do klucza?

Co najlepsze, ten test był finałem

Dokładniej, to był to ostatni etap - etap wojewódzki. Okej, trzeba podchodzić kreatywnie do młodzieży. Ale dlaczego ktoś miałby wysyłać SMS-a do nieżyjącego papieża?

Jan Paweł II jest obiektem żartów i memów pośród młodego społeczeństwa. Żaden z niego autorytet. Nikt go nie wywyższa, jakby to Czarnek chciał. Umieszczanie go w ważnym zadaniu spowoduje jedynie głupkowate odpowiedzi. Czy to chciała osiągnąć osoba, która projektowała zadania do konkursu?

Jak myślcie, dlaczego powstają przeróbki/remiksy "Barki"? Na pewno nie dlatego, że wszyscy uwielbiają JPII.

Wykop - Barka (Electro Version)

Jeżeli zastanawiacie się, czy może jest to fejk… Przecież coś takiego nie mogło przejść, prawda? Niestety to w 100% prawda. Ten konkurs miał miejsce w roku szkolnym 2020/2021.

Reakcja internautów była podobna do mojej

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2