zdrowie psychiczne
"Coraz bardziej lubię stan offline". Czym jest JOMO?
Czarnek

Czarnek opiekę nad linią zaufania powierza katolickiej fundacji - będą radzili modlitwy?

Źródło zdjęć: © YouTube.com, Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,13.09.2021 15:30

Na depresję modlitwa, na problemy dotyczące tożsamości modlitwa, na myśli samobójcze modlitwa. Czy tak niedługo będą wyglądały rady, udzielane przez linię zaufania dla dzieci i młodzieży? Wygląda na to, że to możliwe

Chcielibyśmy napisać, że się cieszymy. Naprawdę. W końcu uruchomienie linii zaufania dla dzieci i młodzieży to wielka i potrzebna sprawa, która nawet może uratować życie. Niestety pod tą dobrą informacją, kryje się druga i to taka bardzo smutna.

Może Przemysław Czarnek w końcu dostrzegł, że kwestia opieki psychologicznej jest naprawdę istotna i bardzo słabo dofinansowana, ale sposób, w jaki się tym problemem zajął, już wcale taki dobry nie jest. Dzieciom i młodzieży w kryzysie będą doradzali… księża.

Katolicka fundacja dla "wszystkich" dzieci

Owszem, Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło uruchomienie linii zaufania dla dzieci i młodzieży, za co naprawdę należy im pogratulować. Tylko nikt nie był tam na tyle rozsądny, by wybrać zespół, ludzi, którzy naprawdę znają się na swoim zawodzie i są w stanie bezstronnie pomóc osobom potrzebującym.


"Od 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników"

trwa ładowanie posta...

Telefonem zajmie się bowiem Fundacja "Auxilium", na której czele stoi ks. Józef Partyka. Jak informuje OKO.press - z fundacją podpisano umowę na podstawie ustawy covidowej, dzięki czemu nie trzeba było organizować konkursu ofert. "Auxilium" będzie zarządzało telefonem do końca października i dostanie za to ponad 171 tys. złotych.

„Auxilium została zarejestrowana w 2019 roku. Prowadzi specjalistyczne poradnie i linię zaufania „Arka” na terenie diecezji tarnowskiej. W poradniach można skorzystać z pomocy psychologów, terapeutów, księży, egzorcystów i doradców od naprotechnologii”

- OKO.press
trwa ładowanie posta...

Ksiądz psycholog – czy skończy się tylko na modlitwie?

Jasne, ksiądz może być psychologiem. Przecież nie można osobom zajmującym się duchowieństwem odmówić możliwości posiadania wykształcenia psychologicznego. Tylko bardzo ciężko jest mi sobie wyobrazić, że taka osoba będzie potrafiła oddzielić swoją wiarę od konkretnego problemu i osoby, która się z nim zmaga.

Co będzie, jeśli na taki telefon zadzwoni jakaś osoba LGBTQ+? Ksiądz powie jej, że to "tylko ideologia" i każe "zwrócić się w stronę Boga"? A co poradzi na depresję? Modlitwę? Nie zamierzam tu oczywiście podważać kompetencji osób pracujących w Fundacji "Auxilium".

trwa ładowanie posta...

Po prostu uważam, że nie wszystkie osoby dzwoniące na taką linię będą się czuły komfortowo, wiedząc, że będą rozmawiały z osobą o określonych poglądach. Jasne, pewnie w takim optymistycznym założeniu ta radząca osoba byłaby w stanie oddzielić swoje przekonania od udzielanych rad, ale mieszanie religii do pomocy psychologicznej nikomu nie wyjdzie na dobre.

Nie mieszajmy religii z psychologią

Wydaje mi się, że po tej drugiej stronie słuchawki powinna być osoba otwarta, neutralna, wolna od uprzedzeń, przy której nie będziemy się czuli oceniani. Rozumiem, że Przemysław Czarnek może obawiał się, że telefonem zajmie się ktoś, kto nie będzie miał problemu z osobami LGBTQ+ i w ten sposób będzie "szerzył złą ideologię".

Tylko tutaj nie chodzi o ideologię, a o młodych ludzi z problemami, dla których czasem taki telefon jest jedyną formą ratunku. Powinni mieć więc możliwość dzwonienia na taki numer bez lęku, że osoba po drugiej stronie słuchawki poleci im modlitwę lub egzorcystę - w końcu z takiej pomocy można też skorzystać dzięki linii zaufania "Arka", prowadzonej przez "Auxilium".

trwa ładowanie posta...

Gdybyście jednak potrzebowali wsparcia i nie chcielibyście dzwonić na infolinię prowadzoną przez fundację katolicką, to pamiętajcie o naszej liście bezpłatnych miejsc. Tutaj znajdziecie nie tylko telefony zaufania, ale też listę miejsc, do których możecie udać się po profesjonalną pomoc.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Mama,zgłoś
Serio?!! Ale że SERIO!!! 😤🤬
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Gwiazda muzyki pop ujawniła, że jest w spektrum autyzmu.