Billie Eilish rasistką?

Billie Eilish przeprasza za rasistowskie błędy młodości. Luz, ja jej wybaczam 😄

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.06.2021 16:44

Ostatnio niepokojąco często w nagłówkach dotyczących Billie Eilish pojawia się słowo "drama". Wizerunkowego szamba zgromadziło się już na tyle dużo, że 19-letnia artystka musiała ustosunkować się do jednej z afer ze swoim udziałem.

Artystka ikoniczna dla gen Z intensywnie angażuje się w kampanię promocyjną nowej płyty "Happier Than Ever". Albumowi, który ma się ukazać już 30 lipca, towarzyszą premiery filmu dokumentalnego o 19-latce, fotoksiążki czy dwóch singli "Your Power" i "Happier Than Ever". Nowy album to nowa Billie Eilish – artystka pochwaliła się, że przefarbowała włosy z czarno-zielonych na blond.

Billie Eilish jest wzorem dla pokolenia Z nie tylko ze względu na ogromny talent, ale i dlatego, że publicznie zabiera głos w kwestiach ważnych dla młodych ludzi. Piosenkarka bywa utożsamiana z ruchem "body positive", bo przez większą część kariery unikała chodzenia w skąpych strojach i epatowania cielesnością. Swoje podejście zmieniła, udzielając niedawno odważnej sesji dla "Vogue'a".

Billie Eilish rasistką? O co chodzi w tej dramie?

W połowie czerwca w mediach społecznościowych pojawiło się wideo, które jest kompilacją klipów z udziałem Billie Eilish, mających sugerować, że dziewczyna jest rasistką. W materiale pojawiają się screeny ze starych wpisów artystki na Twitterze oraz fragment filmiku, na którym Billie używa "antyazjatyckich obelg". Kompilacja zyskała tak dużego rozgłosu, że piosenkarka musiała się do niej odnieść.

trwa ładowanie posta...

Billie Eilish przeprasza

– Kocham was i wielu z was prosiło mnie, abym się czymś zajęła – pisze Billie. – Jest to coś, czym CHCĘ się zająć, ponieważ zostałam nazwana kimś, kim nie jestem. Chodzi o kompilację wideo z moim udziałem, kiedy miałam 13 lub 14 lat i kiedy powtórzyłam słowo z piosenki, które jest obraźliwym terminem używanym przeciwko członkom społeczności azjatyckiej, a czego w tamtym czasie nie wiedziałam.

Jestem zbulwersowana i zawstydzona, chce mi się rzygać, kiedy uświadamiam sobie, że wypowiedziałam to słowo. [...] Mój wiek i ówczesny brak wiedzy mnie nie usprawiedliwiają. Zadałam komuś ból i przepraszam za to.

- Billie Eilish

W dalszej części oświadczenia Billie ustosunkowuje się do zarzutów, jakoby miała naśmiewać się z azjatyckiego akcentu, używając bełkotliwego słownictwa. Artystka tłumaczy, że są to jedynie wygłupy i robi tak przez całe życie, o czym wiedzą jej przyjaciele i rodzina. Billie zapewnia, że wydawane przez nią odgłosy nie są drwiną z żadnego języka, akcentu lub kultury.

Billie Eilish przeprasza
Billie Eilish przeprasza (Instagram @billieeilish , Instagram @billieeilish)

W młodości każdy popełnia błędy

Przypomnijmy sobie, kim wszyscy byliśmy w wieku 13 lat? Dzieciakami z sianem we łbach. Na etapie wczesnego dojrzewania każdy z nas powiedział lub napisał niejedną głupotę i gdyby wyciągać te rzeczy po latach, to pewnie co druga osoba byłaby skancelowana (włącznie ze mną). Pomiędzy 13-letnią a 19-letnią Billie Eilish jest przepaść. Przecież to są dwie różne osoby. Po co je ze sobą utożsamiać?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 63