strajk-kobiet
Belgia pomoże Polkom dokonywać bezpiecznej aborcji i wesprze je finansowo
Argentyna

Argentyna legalizuje aborcję do 14. tygodnia ciąży. "Niezapomniany moment"

Źródło zdjęć: © Matias Jacobi / Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,30.12.2020 11:44

Argentyna stała się pierwszym dużym krajem regionu Ameryki Łacińskiej, gdzie aborcja będzie legalna. Historyczną decyzję podjął argentyński Kongres Narodowy – informuje BBC.

bGxukDfn

W środę ustawę o legalizacji aborcji w Argentynie poparł tamtejszy Senat. Za przyjęciem ustawy głosowało 38 senatorów, a przeciwko było 29. Do wejścia prawa w życie brakuje jeszcze tylko podpisu prezydenta Alberto Fernandeza. Kiedy formalności dobiegną końca, zabiegowi aborcji będzie można poddać się w tym kraju legalnie i za darmo do 14. tygodnia ciąży.

Claudia Piñeiro, pisarka i działaczka pro-choice, powiedziała dla The Guardian, że "to transcendentalny i niezapomniany moment, na który wszyscy czekaliśmy w tym trudnym roku. Mam nadzieję, że Senat zda sobie sprawę, że teraz nie ma już odwrotu. Ruch kobiet nie pozwoli im już dłużej decydować o naszym ciele, zdrowiu. Nie będziemy już zmuszane do uciekania się do przeprowadzania tajnych aborcji".

bGxukDfp

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie decyzji argentyńskiego Senatu

Dotychczas aborcja w Argentynie była możliwa jedynie w dwóch przypadkach: gwałtu lub jeśli zdrowie matki było zagrożone. Przeciwko dzisiejszej decyzji argentyńskiego Senatu opowiedział się Kościół. Papież Franciszek, który jest Argentyńczykiem, napisał na swoim Twitterze, iż "Syn Boży urodził się jako wyrzutek, aby nam powiedzieć, że każdy wyrzutek jest dzieckiem Bożym".

trwa ładowanie posta...

Jak na razie – poza Argentyną – do krajów Ameryki Łacińskiej, gdzie aborcja jest legalna, należą Kuba, Gujana i Urugwaj.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Lekarze zajmujący się Izabelą z Pszczyny z zarzutami. Kto jest winny jej śmierci?