Poradnik dla dojrzewających chłopców

5 głupich i 5 mądrych cytatów z poradnika dla dojrzewających chłopców

Źródło zdjęć: © Vibez / Kolaż: Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,04.12.2021 11:00

Czy można napisać poradnik dla nastolatków w sposób, który nie będzie wywoływał ciar żenady? Lek. med. Jana Martincova i jej współpracownicy spróbowali podjąć się tego wyzwania i... trochę wyszedł sukces, trochę porażka.

Do rąk wpadł mi "książko-komiks o dojrzewaniu dla prawdziwych chłopców". Jest to poradnik, w którym znajdziemy wiele obrazków i mało tekstu. W tej publikacji lek. med. Jana Martincova i jej współpracownicy przygotowali "10 wskazówek dla chłopców na temat dojrzewania, dziewczyn i seksu". Brzmi jak przepis na bestseller... czy na wtopę? Postanowiłem się o tym przekonać.

Poradnik ma formę komiksowej rozmowy pomiędzy Tomkiem a jego mamą. Kobieta tłumaczy chłopcu zagadnienia związane z seksualnością i dorastaniem. My przyglądamy się tym rozmowom... i cóż możemy z nich wynieść dla siebie?

Poradnik dla nastolatków
Poradnik dla nastolatków (Vibez , Materiały własne red. Vibez)
Poradnik dla nastolatków
Poradnik dla nastolatków (Vibez , Materiały własne red. Vibez)

Czytamy i komentujemy poradnik dla nastolatka

Zacznijmy od pośmieszkowania się z najgłupszych fragmentów książki.

 • [Mama do Tomka:] Wyobraź sobie, że na początku tata miał na klatce piersiowej tylko kilka włosów. Uważałam, że to bardzo seksowne, nie rozumiem, dlaczego dzisiaj chłopcy je sobie golą.

Cóż. Być może robią to dlatego, bo chcą pochwalić się muskulaturą, ze względów praktycznych lub po prostu uważają, że będą wyglądać estetycznie po depilacji? Jednak mama bohatera książki nie zadaje sobie trudu, aby się nad tym zastanowić. Golenie klaty? A kto to widział?

 • [Mama do Tomka:] Umyj zęby, twarz, a uszy masz czyste? Penis umyty? Nie zapomniałeś?

Tak. Dobrze przeczytaliście. Mama Tomka pyta się go, czy umył penisa. Ughhhhh. Która mama pyta się swojego nastoletniego syna, czy umył penisa? Ja rozumiem, że tu chodzi o to edukację na temat higieny intymnej, ale takich pytań w rzeczywistym świecie nikt nie zdaje. NIKT. Czy ojciec pyta się swojej córki, czy umyła pochwę? Niee, nie drążmy tego tematu dalej.

 • [Mama Tomka o różnicy między "imprezowiczami", a "prześladowanymi kujonami":] Zwykle w życiu wychodzi na odwrót. Ten prześladowany zrobi karierę i założy rodzinę, a imprezowicz będzie ledwo sobie radził.

Bohaterka książki wygłasza tę tezę na podstawie żadnych statystyk. Przytacza albo dowód anegdotyczny, albo powiela stereotyp, że imprezowanie jest złe, a nauka super, bo… tak. A może jest na odwrót? W ogóle to dlaczego prześladowanie jest połączone z nauką i jest w opozycji do imprezowania? Osoba prześladowana musi iść na policję lub do terapeuty, bo inaczej będzie zmagać się z traumą, a nie zakładać startupy.

 • [Zachowania prawdziwego mężczyzny: Otwiera drzwi dziewczynie, kobiecie i przepuszcza ją pierwszą. Pomaga wysiąść z samochodu. [...] Podaje upuszczoną rzecz. Pomaga włożyć okrycie. [...] Idzie z kobietą po prawej stronie, podaje jej ramię. [...] Jeśli przy stole brakuje krzesła, przynosi je mężczyzna.

Stwierdzenie, że można być "prawdziwym mężczyzną" zakłada, że jeśli nie zachowujesz się w określony sposób, to jesteś… niepełnym mężczyzną? Upośledzonym mężczyzną? Jeśli nie będziesz otwierał drzwi dziewczynie albo będziesz chodził z nią po swojej lewej stronie, to zostaniesz pół-mężczyzną? Ćwierć-mężczyzną? Autorzy raczej mieli na myśli zachowania dżentelmena, bo prawdziwy mężczyzna to… każdy mężczyzna, który żyje XD

 • [Tomek:] Chcę mieć ogarniętą dziewczynę, żebym przez nią nie skończył pod mostem.

Tomek, to nie od dziewczyny zależy, czy skończysz pod mostem, tylko - uwaga, zaskoczenie - od ciebie. Mówię to, bo mama Tomka mu tego nie wyjaśniła, tylko stwierdziła, że "właściwy wybór partnera życiowego to podstawa szczęśliwego i udanego życia". Halo, a co z singlami? Rozumiem, że samotność z wyboru oznacza nieudane życie i pochlipywanie do utworów Korteza?

Co warto zapamiętać z poradnika dla dojrzewającego chłopca?

Możemy zatrzymać tę karuzelę śmiechu. Dla równowagi podaję pięć cytatów, za które warto pochwalić poradnik dla dojrzewających chłopaków.

 • Jeżeli poczucie smutku czy lęku trwa przez dłuższy czas, np. dwa tygodnie, może najlepiej będzie poszukać pomocy psychologa lub psychoterapeuty - to żaden wstyd.

Poradnik wielokrotnie zwraca uwagę, aby troszczyć się o zdrowie fizyczne na równi z psychicznym. Za to należy autorów książki pochwalić.

 • Prezerwatywa chroni nie tylko przed zajściem w ciążę, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Poradnik jest kompendium wiedzy na temat tego, jak przygotować się do inicjacji seksualnej i jak bezpiecznie współżyć. Po lekturze nastolatek raczej nie będzie myślał, że seksualność jest sferą tabu. Co prawda pojawiają porady, aby po seksie prezerwatywę wypełnić wodą, by sprawdzić, czy jest pęknięta albo kręcenie nosem na pary, które wcześnie zaczynają współżycie, ale ogólnie ten temat jest na plus.

 • [Mama Tomka o tym, czy aborcja jest zabójstwem:] Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam

Niektórzy powiedzą, że mama Tomka uciekła od odpowiedzi, ale moim zdaniem ustosunkowywanie się do tematu aborcji w infantylnymi komiksie byłoby potraktowaniem tematu po macoszemu. Mnie satysfakcjonuje, że autorzy nie narzucają czytelnikowi w tej kwestii zdania i radzą samemu wyrobić sobie opinię.

 • Raz na tydzień, pod prysznicem, sprawdź jądra palcami. [...] Jeśli wyczujesz jakiekolwiek nierówności, twarde guzki lub inne zmiany, natychmiast zgłoś się do swojego lekarza i zapytaj, gdzie z tym pójść. Na pewno ci doradzi.

Autorzy wywołują u czytelnika potrzebę, aby regularnie się badać i przekonują, że chodzenie do lekarza nie jest niczym wstydliwym - super!

 • Przepis na makaron aglio olio i na jajecznicę.

Facet, który nie potrafi nic zrobić w kuchni, będzie miał bardzo trudno w życiu, dlatego świetnie, że autorzy książki pokazują, że gotowanie to nic strasznego.

Podsumowując - nie można odmówić poradnikowi dużej wartości edukacyjnej. Niemniej jednak na finalnej ocenie dużą rysą kładą się rady typu "kim jest prawdziwy mężczyzna" albo "umyj penisa". Do tej publikacji po prostu trzeba podejść krytycznie, ale czy nastolatek to potrafi?

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 2