Harriet Tubman

20-dolarówka zmieni wygląd. Czarnoskóra kobieta zastąpi prezydenta

Źródło zdjęć: © Horatio Seymour Squyer / Wikimedia Commons
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.01.2021 12:38

Życiorys Harriet Tubman nadaje się na film z hollywoodzkim rozmachem. Zanim to się jednak stanie, jej podobizna może trafić na 20-dolarowy banknot. Sprawdźcie, kim była kobieta, o której dzisiaj mówi cała Ameryka.

– Ważne, aby nasze banknoty, nasze pieniądze, odzwierciedlały historię i różnorodność naszego kraju, a spełnieniem tych pragnień z pewnością byłby wizerunek Harriet Tubman zdobiący banknot 20-dolarowy – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki.

To za prezydentury Baracka Obamy pojawił się pomysł, aby Tubman zastąpiła wizerunek Andrew Jacksona, siódmego prezydenta USA. W 2019 roku administracja Donalda Trumpa ogłosiła, że redesign 20-dolarówki na pewno nie wydarzy się przed 2028 rokiem. Donald Trump był zdania, że umieszczenie Tubman na banknocie 20-dolarowym to nic innego, jak poprawność polityczna.

Administracja Joe Bidena czyni wysiłki, aby przyśpieszyć wprowadzenie nowej 20-dolarówki do obiegu i żeby stało się to wcześniej niż w 2028 roku.

Kim była Harriet Tubman?

Bohaterka niniejszego artykułu urodziła się w 1820 roku w amerykańskim hrabstwie Dorchester. Przyszła na świat w niewoli, a pracę rozpoczęła już w wieku pięciu lat. Jako dorosła kobieta Harriet uciekła z niewoli, ale nie zdecydowała się wieść spokojnego, wygodnego życia. Pomogła wydostać się z niewoli innym ludziom, wykonując 13 misji, w których trakcie wydostała z niewoli 70 osób.

Jako zawiadowca brała udział w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Jako pierwsza kobieta podczas tej wojny dowodziła własnym oddziałem. Podczas szarży na rzece Combahee, której przewodziła, udało się wydostać z niewoli 700 ludzi. Tumban do końca swojego życia angażowała się w starania o uzyskanie praw wyborczych dla kobiet w USA.

Harriet Tubman's road to freedom

Jeśli zmiana dojdzie do skutku, Tubman będzie pierwszą czarnoskórą osobą, której wizerunek pojawi się na amerykańskiej walucie. Byłaby to również niezwykła ironia losu, gdyż Andrew Jackson, który ze względu na Tubman miałby zniknąć z banknotu 20-dolarowego, pod koniec życia był właścicielem 150 niewolników.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0