Barbara Nowak nękała dyrektorki i dyrektorów szkół

"Zniszczyło mnie jako człowieka". Naprawiają błędy kuratorium Barbary Nowak

Źródło zdjęć: © @Br_Nowak X
Marta Grzeszczuk,
07.03.2024 11:00

Małopolska komisja dyscyplinarna dla nauczycieli zamyka kolejne sprawy dyrektorek i dyrektorów szkół nękanych przez byłą kurator Barbarę Nowak. Części z nich kuratorium złamało kariery.

Komisja dyscyplinarna w Małopolsce formalnie działa przy wojewodzie. W rzeczywistości sprawami dyscyplinarnymi nauczycieli zajmuje się kuratorium oświaty, którym do niedawna kierowała Barbara Nowak. Ta trwająca jeszcze od rządów PO-PSL sytuacja jest kontrowersyjna. Krytycy rozwiązania uważają za nieetyczny fakt, że kurator jest "prokuratorem, sędzią i katem w jednej osobie".

Barbara Nowak stawiała dyrektorom i dyrektorkom absurdalne zarzuty

Po zmianie na stanowisku małopolskiej kuratorki oświaty w grudniu 2023 r. z ulgą odetchnęło wiele osób w Małopolsce. Zarówno uczniów, nauczycieli, jak i dyrektorów szkół. Komisja dyscyplinarna dla nauczycieli umarza sprawy, które rozpoczęła przeciwko dyrektorkom i dyrektorom Barbara Nowak. Komisja rehabilituje również osoby, które zostały niesłusznie ukarane.

Postępowanie dyscyplinarne za lekcję o konstytucji

Była dyrektorka szkoły podstawowej w Dobczycach Aleksandra Sutkowska została postawiona przed komisją dyscyplinarną dla nauczycieli za "narażenie uczniów na niebezpieczeństwo". Miało się to stać, ponieważ zgodziła się na udział uczniów i uczennic w zorganizowanej na dobczyckim rynku lekcji o konstytucji. Podczas spotkania jeden z uczniów zapytał, czy prawdą jest, że prezydent złamał konstytucję. W odpowiedzi usłyszał, że stało się tak, gdy Andrzej Duda zaprzysiągł nielegalnych sędziów w trybunale oraz że istnieje instytucja Trybunału Stanu, która być może kiedyś go osądzi, ponieważ prezydent, tak jak wszyscy, musi przestrzegać prawa.

Dyrektorka Sutkowska została ukarana naganą. Absurdalne rozstrzygnięcie odrzuciła komisja dyscyplinarna, działająca przy nowej kurator Gabrieli Olszowskiej. Sutkowska została uznana za niewinną. Dyrektorka skomentowała to dla krakowskiej "Wyborczej": "Formalnie mogłabym wrócić teraz do szkoły, ale nie zamierzam. Czuję satysfakcję, że moje dobre imię zostało przywrócone. Walka o to była kwestią honoru".

Dyrektor przed komisją dyscyplinarną za pomoc uczennicy

trwa ładowanie posta...

Chyba jeszcze bardziej oburzająca była sprawa Jana Ryby, dyrektora III LO w Tarnowie, który skierował do sądu rodzinnego sprawę maltretowanej uczennicy. Prokuratura potwierdziła, że matka znęcała się nad dzieckiem. Kobieta poskarżyła się na dyrektora w kuratorium Barbary Nowak, które rozpoczęło w szkole kontrolę. Najpierw Ryba usłyszał zarzuty, że swoją reakcją zepsuł wizerunek matki. Gdy historia stała się głośna medialnie, kuratorium zmieniło zarzuty twierdząc, że Ryba na sprawę "zareagował zbyt późno".

5 marca komisja dyscyplinarna w kuratorium Olszowskiej oczyściła dyrektora z zarzutów. Po ogłoszeniu wyroku Ryba podkreślał: "Pomogłem dziecku. Jestem z tego dumny. Drugi raz postąpiłbym tak samo".

Kuratorium Barbary Nowak "zniszczyło" dyrektorkę

W 2019 r. Urszula Mroczek-Gula, dyrektorka Zespół Szkół Zawodowych nr 2, została postawiona przed komisją dyscyplinarną dla nauczycieli po tym, gdy w internacie kierowanej przez nią szkoły zmarł uczeń. Organy śledcze nie dopatrzyły się winy szkoły, ale kuratorium już tak. Mroczek-Gula wcześniej prowadziła dla uczniów warsztaty antydyskryminacyjne krytykowane przez Barbarę Nowak. Przed komisją dyscyplinarną dyrektorka stanęła za "błędy w prowadzeniu szkolnej dokumentacji i tym samym narażenie dobra dziecka".

Sprawa toczyła się trzy lata, w końcu dyrektorka dowiodła swojej niewinności przed dyscyplinarną komisją odwoławczą dla nauczycieli przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Mroczek-Gula wyznała "Wyborczej", że kierowane przez Nowak kuratorium: "Zniszczyło mnie jako dyrektora, nauczyciela i człowieka". Tocząca się sprawa uniemożliwiła jej startowanie w konkursie na dyrektora szkoły, do której już nie wróciła.

Źródło: kraków.wyborcza.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 122
  • emoji kupka - liczba głosów: 12
Belfer,zgłoś
Mam nadzieję,że nowa kurator wywali na zbity pysk również zakompleksonego rzecznika Z.,który niszczył porządnych nauczycieli.Ja też zostałem uwolniony z zarzutów przez MEN,ale trochę zdrowia mnie to kosztowało.Do szkoły już nie wróciłem.
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
AntyDoda,zgłoś
Pani Nowak opowie o tym, ze niszczyla ludzi faetowi w szafie. On kaze powiedziec jej 10 razy wierszyk. Potem zapuka w szafe i po sprawiwe. Sumienie czyste.
Odpowiedz
5Zgadzam się2Nie zgadzam się
Gość,zgłoś
Zastanawia mnie tylko. Dlaczego nikt nie założył jeszcze sprawy o odszkodowanie za niesłusznie wydany wyrok. O takie odszkodowanie można pozwać urząd, ale i personalnie osobę odpowiedzialną. Zrewidowanie wyroków tej pani nic nie nauczy. Ale wielotysięczne odszkodowania już na pewno tak.
Odpowiedz
13Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 36