Wysoki wymiar kary za wpisy w internecie

Usłyszał bardzo wysoki wyrok. Wszystko przez wpisy w internecie

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
19.01.2024 17:15

Mężczyzna usłyszał niesamowicie wysoki wyrok. Sąd zarządził, że 30-latek spędzi w więzieniu 50 lat. Wszystko dlatego, że w mediach społecznościowych udostępniał obraźliwe wpisy.

30-latek z Tajlandii spędzi 50 lat w zakładzie karnym. Sąd zarządził tak wysoką karę, ponieważ mężczyzna w mediach społecznościowych zostawiał komentarze, w których obrażał króla Maha Vajiralongkorna. W Tajlandii nie do pomyślenia jest, aby podważać majestat monarchy.

Kara pozbawienia wolności na 50 lat

Mongkol Thirakot to 30-letni mieszkaniec Tajlandii, który prowadzi sklep internetowy z odzieżą. W 2021 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Postawiono mu aż 14 zarzutów. Młody mężczyzna miał w mediach społecznościowych obrażać majestat monarchy Maha Vajiralongkorna. Wtedy został skazany na 28 lat pozbawienia wolności.

Sprawa powróciła jednak przed wymiar sprawiedliwości. Śledczy dopatrzyli się bowiem kolejnych 11 przewinień. W związku z nimi kara Mongkola Thirakota została przedłużona do 50 lat za kratami. 30-latek cały czas podkreśla, że jest niewinny i nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Zapowiedział odwołanie do Sądu Najwyższego.

Kara za obrazę majestatu króla
Kara za obrazę majestatu króla (Canva)

Nie wiadomo, co dokładnie 30-latek pisał w mediach społecznościowych o monarsze. Warto podkreślić, że takie wyroki nie są w Tajlandii niczym nowym oraz zaskakującym. Królestwo ma bowiem jedno z najsurowszych praw dotyczących obrazy majestatu na świecie. Za każdy przypadek zniewagi grozi obywatelom 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa 30-letniego Mongkola Thirakota jest jednak wyjątkowa. Jego obrońca w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że nikt w historii nie usłyszał aż tak wysokiego wyroku pozbawienia wolności.

Prawo o obrazie majestatu króla

Prawo o obrazie majestatu w Tajlandii jest szeroko krytykowane na całym świecie. Gdy w 2019 r. tron obejmował Maha Vajiralongkorn, zdecydował się na jego zawieszenie. Szybciutko jednak zmienił zdanie. Dlaczego? Ponieważ studenci rozpoczęli protesty i domagali się zmian całego systemu politycznego.

Źródło: polsatnews.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0