Queerowe koncerty w strefach wolnych od LGBT

"Strefy wolne od LGBT" będą tęczowe. Wszystko dzięki zespołowi lesbijek

Źródło zdjęć: © Di Libe brent wi a nase Szmate, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,04.08.2023 13:15

Lesbijski zespół Di libe brent wi a nase Szmate zagra sześć koncertów w tzw. strefach wolnych od LGBT. O co chodzi w ich projekcie i jak wiąże się z rocznicą Tęczowej Nocy?

Di libe brent wi a nase Szmate to queerowa kapela podwórkowa, którą tworzy Łaja Szkło i Maja Luxenberg. Ich zespół istnieje od 2018 r., a ich repertuar, jak same piszą, opiera się na piosenkach opowiadających o dyskryminacji, bólu i nieheteronormatywnej miłości.

W sierpniu dziewczyny wyruszą w wyjątkową trasę. Na chwilę zamienią tzw. strefy wolne od LGBT w queerowy festiwal muzyczny. Zagrają sześć koncertów, a po drodze będą świętowały trzecią rocznicę Tęczowej Nocy. Czemu zdecydowały się na taki projekt?

Queerowe koncerty w "strefach wolnych od LGBT"

Di libe brent wi a nase Szmate, czyli nazwa zespołu dziewczyn, pochodzi z korespondencji poetyki Zuzanny Ginczanki i oznacza oznacza: "Miłość płonie jak mokra szmata". Wybór nie jest przypadkowy, bo kultura żydowska jest ważna dla obu dziewczyn.

Ich lesbijski zespół powstał w 2018 r. i odpowiada za niego tekściarka Łajka Szkło oraz grająca na akordeonie i pianinie Maja Luxenberg. Dziewczyny podkreślają, że ich projekt dotyczy nie tylko lesbijek, ale w ogóle wykluczenia, mniejszości i dziwności.

Miłość płonie! / pierwsza płyta Di Libe brent wi a nase Szmate: zrzutka

"Gdybyśmy nazwały nasz projekt lesbijskim, odnosiłoby się to tylko do jakiejś części problemów, które poruszamy, a to, co robimy, dotyczy nie tylko lesbijek, ale w ogóle wykluczenia, osobności, dziwności - mówiły magazynowi "Sistrum".

Już 5 sierpnia dziewczyny wyruszą w trasę koncertową, która potrwa do 10 sierpnia. Zagrają sześć koncertów w "strefach wolnych od LGBT": Rypinach, Zgierzu, Puławach, Świdniku, Mordach i Kobyłce. Jak piszą na stronie zrzutki projektu, chcą spotkać się z mieszkańcami dehumanizujacych uchwał w przestrzeni muzycznego dialogu.

"Grając na skwerach, placach, rynkach i podwórkach sześciu miast, w których przyjęta została dehumanizująca uchwała, chcemy spotkać się z ich mieszkańcami w przestrzeni muzycznego dialogu. Tylko wychodząc ze studia w teren zdołamy uchwycić to, co dla nas najważniejsze, czyli atmosferę tych spotkań i zdarzeń oraz niezwykłego czasu, w którym przyszło nam żyć" - czytamy w opisie zrzutki.

trwa ładowanie posta...

Rocznica Tęczowej Nocy i lesbijski koncert

Jak w rozmowie z "Wyborczą" podkreślają dziewczyny, wybór daty koncertów nie jest przypadkowy. Jeden z nich, odbywający się w Puławach, zbiega się z trzecią rocznicą Tęczowej Nocy. To dzień upamiętniający manifestację osób solidaryzujących się z zatrzymaną w 2020 r. aktywistką Margot z kolektywu Stop Bzdurom.

Policja w trakcie protestów 7 sierpnia zatrzymała wtedy 48 osób. Jedna z piosenek Di libe brent wi a nase Szmate nawet opowiada o tym wydarzeniu. W "Kabarynach" możemy usłyszeć: "Mojej dziewczyny nie złamiesz, nie złamiesz innych, ni mnie, Jedź w stronę siostrzeństwa, puszko, to wygra miłość in spe".

W trakcie koncertów po "strefach wolnych od LGBT" dziewczyny będą jednocześnie nagrywały dwój debiutancki album. Za nagrania ma odpowiadać Panilas, współtwórczyni projektu Lesbijski Groove. Projekt queerowych koncertów został wsparty przez Fundusz Odmiany. Jeśli również chcecie pomóc dziewczynom możecie zrobić to tutaj: https://zrzutka.pl/967cdg.

Kabaryny - Di Libe brent wi a nase Szmate

Źródło: zrzutka.pl, Gazeta Wyborcza, Sistrum

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 11
  • emoji kupka - liczba głosów: 31
zenek,zgłoś
Ruch LGBT tworzy sobie sztuczną martyrologię przy okazji się ośmieszając. Rocznica "Tęczowej nocy", która była obroną prześladowanej "Margot". LOL. Rzeczona "Margot" czyli Michał Sz. przytulił wraz z kumplami ponad 300 tys. zebranych na działalność tzw. Stop Bzdurom i zniknął z przestrzeni publicznej. Takich "bohaterów" czczą LGBT-owcy i te dziewczyny. Kultura żydowska, która "jest bliska" dziewczynom uznaje homoseksualizm za obrzydliwość. Tęcza jest biblijnym symbolem Boga z człowiekiem i nadużyciem jest przywłaszczenie tego symbolu przez LGBT. BTW Łajka to rosyjska rasa psa - gratuluję więc wyboru "imienia".
Odpowiedz
12Zgadzam się3Nie zgadzam się
Dzięcioł,zgłoś
STOP BZDUROM. Nie ma "Stref wolnych od tęczowych". Są tylko dwie płcie! Czasami zdarzają się przypadki szczególne, błędy genetyczne i to się leczy lub, gdy sytuacja jest nieuleczalna trzeba z tym żyć. Poza tym bycie homo to efekt mody, że się opłaca bo można zrobić karierę i zarobić kasę patrz Margot. jak słyszę o prześladowaniu to proszę sobie sprawdzić jakie biliony dolarów wydają korporacje na promocję "tęczowych". Gdy zostanie zamordowany jeden tęczowy szum na cały Kosmos. gdy zostanie zamordowanych 10 000 chrześcijan prasa tzw. światowa milczy lub jest zmianka na dziesiątej stronie w lewym dolnym rogu...
Odpowiedz
10Zgadzam się3Nie zgadzam się
Lekarz,zgłoś
Są 2 płcie Ktoś ma hromosom X lub hromosom Y Ktoś ma ogonek lub kreskę reszta to choroby psychiczne są wyleczalne....
Odpowiedz
15Zgadzam się3Nie zgadzam się