Sąd uchylił wyrok śmierci irańskiego rapera

Raper uniknął wyroku śmierci. Sąd Najwyższy uchylił wyrok

Źródło zdjęć: © Instagram: toomajofficial / Instagram: toomajofficial
Weronika Paliczka,
26.06.2024 15:30

Irański raper skazany na śmierć za wspieranie antyrządowych protestów został uratowany. Sąd Najwyższy Iranu nakazał ponowne przeprowadzenie procesu. O dobrej nowinie poinformował prawnik mężczyzny Amir Raesian.

Irański rząd drastycznie podchodzi do wszelkich form protestu. Obywatele Iranu wielokrotnie próbowali sprzeciwić się reżimowi, jednak ich działania były krwawo tłumione. Irańskie siły bezpieczeństwa mają na swoim koncie m.in. śmierć 16-letniej Niki Shakarami, która przed śmiercią była molestowana. Początkowo rząd informował, że nastolatka popełniła samobójstwo. Powszechne protesty, które ogarnęły Iran w 2022 r., zebrały śmiertelne żniwo wśród obywateli kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyrzucili go z Top Model. "Zarapowałem im". Ziętkowski o kulisach życia TikTokera

Irański raper został skazany na śmierć

Toomaj Salehi jest dysydenckim raperem, który 24 kwietnia 2024 r. został skazany na śmierć za udział i publiczne popieranie protestów z 2022 r. Artysta w swoich utworach wyrażał słowa poparcia dla działań obywateli Iranu, którzy wyszli na ulice po tym, jak reżim doprowadził do śmierci Mahsy Amini. Kobieta została zatrzymana przez "policję moralności" za niewłaściwe noszenie hidżabu, a następnie przewieziona do ośrodka reedukacji, w którym zginęła.

Działania Toomaja Salehia nie spodobały się irańskiemu rządowi, który zatrzymał rapera i wysłał go na tortury do więzienia. Mężczyzna został na krótko wypuszczony na wolność w 2023 r. Raper otwarcie opowiadał o samotności i torturach, które przeżywał. Ostatecznie Sąd Najwyższy uznał, że Salehi dopuścił się "zgorszenia ziemi" i skazał go na najwyższy wymiar kary - śmierć.

Toomaj Salehi jednak nie umrze?

Nowe doniesienia na temat rapera przynoszą nadzieję. Prawnik mężczyzny Amir Raesian poinformował, że Sąd Najwyższy unieważnił wyrok kary śmierci. Zamiast tego w sprawie Salehia ponownie ruszy postępowanie. Sędziowie uznali, że "poprzednio nałożony wyrok więzienia na artystę wynoszący sześć lat i trzy miesiące naruszał zasady dotyczące wielokrotnych przestępstw w Iranie i przekraczał dozwoloną karę".

Międzynarodowe organizacje prospołeczne bacznie przyglądają się sprawie Toomaja Salehi. Ich zdaniem jakikolwiek wyrok jest niesprawiedliwością, ponieważ raper nie złamał prawa, a jedynie wyrażał własne zdanie na temat działań rządu.

trwa ładowanie posta...

Źródło: "BBC"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1