Porównali ceny w Polsce i Wielkiej Brytanii

Przylecieli do Polski na zakupy. Brytyjscy youtuberzy wywołali burzę

Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad SiwikKonrad Siwik,06.11.2023 13:45

Brytyjski duet youtuberów, by podkreślić kryzys związany z wysokimi kosztami życia w Wielkiej Brytanii, przyleciał do Polski na zakupy. Wydali 70 funtów mniej niż na Wyspach, ale przy okazji podpadli swoim rodakom.

Londyńscy youtuberzy, Josh Pieters i Archie Manners, wybrali się do Poznania na tygodniowe zakupy. Ich celem było porównanie cen produktów spożywczych w Wielkiej Brytanii i Polsce. Realizując tę samą listę zakupów, co w swoim kraju, zaoszczędzili prawie 70 funtów.

Porównali ceny w Polsce i Wielkiej Brytanii

Youtuberzy chcieli w ten sposób naznaczyć kryzys związany z wysokimi kosztami życia w Wielkiej Brytanii. Ich eksperyment rozpoczął się w brytyjskim sklepie Lidl w Clapham, gdzie kupili podstawowe artykuły spożywcze takie jak m.in. chleb, jajka, mięso, warzywa, olej czy mąka o łącznej wartości 164,47 funtów. Następnie polecieli do Polski.

Za te same zakupy spożywcze w Lidlu w Polsce zapłacili równowartość 96,75 funtów, czyli o 67,72 funtów mniej niż w Wielkiej Brytanii. Nawet po doliczeniu kosztów podróży samolotem i noclegu ponieśli niższe wydatki niż za same zakupy w swoim kraju. Na loty Ryanair wydali łącznie 47 funtów i dodatkowe 8,55 funta na kawalerkę.

Cała podróż i zakupy w Polsce kosztowały 11,14 funtów mniej niż same zakupy w Wielkiej Brytanii.

Is it Cheaper to fly to Poland to do your Grocery Shop?

Youtuberzy podpadli swoim rodakom

Youtuberzy mogli wydać jeszcze mniej, bo dostali propozycję noclegu od pewnego Polaka. Kwaterunek zaoferowany przez Jakuba jednak nie przypadł im do gustu, więc postanowili wykręcić się z niego i spędzić noc w hostelu. Ich nieeleganckie zachowanie względem gospodarza zostało skrytykowane przez widzów.

Mówię to jako pracujący Anglik, ci goście przynoszą mi wstyd. Dobrzy ludzie z Polski, wybaczcie.

Jest mi fizycznie niedobrze, gdy oglądam część z Jakubem. Wygląda na naprawdę miłego i kochanego człowieka i prawdopodobnie także to ogląda. [...] Nie wszyscy tacy jesteśmy, większość Brytyjczyków kocha Polskę i jej kulturę.

Inni komentujący punktowali jeszcze marnowanie jedzenia, bo nie wszystkie zakupy dotarły w całości do Wielkiej Brytanii. Youtuberom oberwało się również za arogancki stosunek do polskiej kultury czy zażenowanie poznańskimi koziołkami.

Brak szacunku dla koziołkowej tradycji miasta i nazwanie polskiej waluty "pieniędzmi z Monopoly" wystarczyło, żeby mnie zirytować. Ale sposób, w jaki przedstawiliście Jakuba w tym filmie, był naprawdę bolesny, jak na mężczyznę na tyle miłego, by zapewnić wam dach nad głową.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 21
  • emoji kupka - liczba głosów: 3