Prezydentka Gruzji stanęła po stronie LGBT+? Unia Europejska wiwatuje
Gruzja należy do państw, które niezbyt przychylnie podchodzą do tematu praw osób LGBT+. Partie sprawujące władze chciały wprowadzić przepisy mocno krzywdzące społeczeństwo queer. Prezydentka kraju Salome Zurabiszwili odmówiła podpisania kontrowersyjnej ustawy.
Prawa osób LGBT+ są fundamentalnym elementem ochrony praw człowieka. Powinny zapewniać równość i godność dla wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W wielu krajach osoby queer wciąż spotykają się z dyskryminacją, wykluczeniem, a nawet przemocą.
Podobne
- Władze Gruzji uderzają w LGBT+? Unia Europejska i USA oburzeni
- Gruzja przyjęła ustawę anty-LGBT. Życie straciła transpłciowa modelka
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- Gruzja przyjęła nową ustawę. Dokument uderza w obywateli
- Wielka wpadka na randce? Zdjęcie toalety obiegło internet
Prawo do zawierania małżeństw, adopcji dzieci, ochrony przed dyskryminacją w miejscu pracy oraz dostępu do opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb osób LGBT+ to tylko niektóre z obszarów, gdzie nadal istnieje nierówność. Niestety władze niektórych państw w dalszym ciągu zgadzają się na wprowadzanie przepisów krzywdzących osoby LGBT+.
Gruzja chce dołączyć do Unii Europejskiej
14 grudnia 2023 r. Gruzja uzyskała status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Żeby dołączyć do gospodarczo-politycznego związku musi spełnić pewne założenia. Niestety poprzez wprowadzanie przepisów sprzecznych z unijnymi wartościami coraz bardziej oddala się od pozytywnego rozpatrzenia próśb o dołączenie do UE. Prezydentka kraju Salome Zurabiszwili postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.
Prezydentka kraju stanęła po stronie LGBT+
Partie sprawujące władze w Gruzji chciały wprowadzić przepisy mocno krzywdzące społeczeństwo LGBT+. Ustawy były bardzo podobne do tych niedawno wprowadzonych w Rosji i zakazałyby takich rzeczy jak korekta płci, adopcja dzieci przez osoby homoseksualne i transpłciowe oraz unieważniłyby małżeństwa osób tej samej płci zawierane za granicą. Dodatkowo w szkołach zakazane byłoby przedstawianie informacji, które mogą zostać interpretowane jako "propaganda przynależności do płci przeciwnej, relacji jednopłciowych lub kazirodztwa".
Prezydentka kraju Salome Zurabiszwili, wraz z partiami opozycyjnymi, nie zgodziła się na kontrowersyjne ustawy. Zagraniczne media w środę 2 października otrzymały radosną nowinę, że kobieta nie podpisała dokumentów.
Źródła: Interia Wydarzenia
Popularne
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Niezobowiązująca praca po maturze. Czym jest GIG economy i freelancing?
- Budda bawi się w USA? Nagrania z youtuberem obiegły internet
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- Odważna decyzja Wersow? Przez cały maj będzie o niej głośno
- Co robić w maju w mieście? TOP 3 koncerty, na które warto się wybrać
- Flipowanie iPhone'ami sposobem na życie? Nowa moda na TikToku