Prawicowi influencerzy byli opłacani przez Rosję. Twierdzą, że nieświadomie
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył pracowników rosyjskich mediów państwowych o opłacanie firmy zatrudniającej skrajnie prawicowych influencerów. Youtuberzy i streamerzy twierdza, że nie znali źródła pieniędzy.
4 września Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył dwóch pracowników Russia Today (RT), rosyjskiego państwowego nadawcy medialnego, o potajemne finansowanie i kierowanie produkcją filmów w mediach społecznościowych, które gromadziły miliony wyświetleń. Kostiantyn Kalashnikov i Elena Afanasyeva zostali oskarżeni o zmowę w celu popełnienia prania pieniędzy i zmowę w celu naruszenia ustawy o rejestracji zagranicznych agentów. Oskarżono ich o przekazanie prawie 10 mln dol. firmie z Tennessee, która zawarła umowy z dużymi influencerami internetowymi.
Podobne
- Chcą powołać Ministerstwo Szczęścia. Nowy pomysł polityków
- Przemoc i s*ks na żywo. Spadł kanał patostreamerów z Ukrainy
- Apelowała o zakończenie wojny. Spotkała ją surowa kara
- Kamala HQ dostarcza kontekst. Czy Zetki kupiły "projekt kokos"?
- Snajper miał zamachowca na celowniku? Szafarowicz szerzy teorie spiskowe
Youtuberzy byli opłacani przez rosyjskie media państwowe
Departament Sprawiedliwości nie wymienił nazwy firmy sponsorowanej przez Rosję, ale ujawnione szczegóły dość jednoznacznie wskazują, że chodzi o Tenet Media z siedzibą w Nashville. Świadczy o tym m.in. opis strony internetowej: "sieć heterodoksyjnych komentatorów, którzy koncentrują się na zachodnich kwestiach politycznych i kulturowych". Umowy z Tenet Media zawarły skrajnie prawicowe gwiazdy mediów społecznościowych m.in. Benny Johnson, Tim Pool, David Rubin i Lauren Southern.
Influencerzy twierdzą, ze nie wiedzieli o rosyjskich wpływach
Influencerzy twierdzą, że nie byli świadomi rosyjskich powiązań projektu. W środę Johnson, Pool i Rubin opublikowali oświadczenia na portalu X, opisując siebie jako ofiary sytuacji. Southern milczy i nie odpowiedziała na prośby o komentarz ze strony mediów. Również prokurator generalny USA Merric Garland stwierdził na konferencji prasowej: "Firma nigdy nie ujawniła influencerom ani milionom ich obserwujących swoich powiązań z RT i rosyjskim rządem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL
Trzeba przyznać, że trudno uwierzyć w tę nieświadomość, oglądając np. nagranie Tima Poola, które jest obecnie wiralowe w mediach społecznościowych i w którym youtuber z przejęciem wykrzykuje: "Ukraina jest wrogiem tego kraju! Ukraina jest naszym wrogiem!". Ta sprawa jest ważna także w polskim kontekście. Również w naszym kraju nie brakuje w mediach społecznościowych głosów próbujących wzniecić niechęć do Ukrainy i jej obywateli i obywatelek. Gdy natrafimy na takie treści, warto pamiętać w czyim są interesie i kto może za nimi stać.
Źródło: npr.org
Popularne
- Wódka w saszetkach już w polskich sklepach. Zdjęcie obiegło sieć
- Jak działają policyjne "suszarki"? Influencer sprawdził ich potencjał
- Beyoncé i Jay-Z tracą obserwatorów. Ludzie wierzą w teorie spiskowe
- Ohydne nagranie z backstage'u. Skolim broni Luxona
- Nastoletnia Julia popełniła samobójstwo. Jej oprawczyni nagrała "przeprosiny"
- Budda ma ochronę? Influencer spowiada się u Żurnalisty
- Takefun zdradza, ile Budda miał zarobić na loterii. Kwota wbija w fotel
- Tiktoker utknął w korku. Wszystko przez Marsz Furasów
- Jak wygląda backstage u Skolima? Obrzydliwy film krąży po internecie