Check out english version
policja
Prawo jazdy dostał w prezencie od żony. Teraz grozi mu pięć lat więzienia
Polski aktywista zatrzymany przez policję za 0,00 g suszu

Policja zatrzymała aktywistę. Miał przy sobie 0,00 g ziółka

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,25.04.2023 11:15

Pewien polski konopny aktywista leczący się medyczną marihuaną niedawno został zatrzymany przez policję z powodu okruchów suszu koloru zielonego znajdujących się w jego kieszeni. Został skuty w kajdanki i przewieziony na komendę, gdzie zbadano trawkę. Jak się później okazało waga wskazała 0,00 g.

Mateusz Zbojna, założyciel fundacji, podcastu i portalu Otwieramy Oczy oraz organizator wydarzeń konopnych (Marsz Wyzwolenia Konopi, Kanaba Fest) od 2020 r. jest pacjentem medycznej marihuany, zmagającym się z migreną i stresem pourazowym. Aktywista działający na rzecz depenalizacji używki niedawno został zatrzymany przez policję z powodu zielonego miału, który zalegał na dnie jego kieszeni.

W tym miejscu należy podkreślić, że medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 2017 r. Potwierdzeniem bycia pacjentem jest odpowiednia recepta i dowód zakupu zielonego leku. Sam korzystam z usług jednej z klinik, więc temat jest mi wyjątkowo bliski.

Aktywista zatrzymany za 0,00 g trawki

Policyjna akcja miała miejsce w Warszawie. Mateusz przechodził przez tory w niedozwolonym miejscu i przypadkowo trafił na patrol policji. Za powyższe wykroczenie dostał mandat, ale na tym się nie skończyło. Jeden z funkcjonariuszy postanowił go przeszukać. Zbojna miał w kieszeni okruchy zielonego suszu, co wzbudziło podejrzenia stróża prawa.

Policjantowi nie wystarczyły wyjaśnienia, że Mateusz jest pacjentem medycznej marihuany, ani okazanie stosownej recepty. Ostatecznie aktywista został skuty w kajdanki i przewieziony na komendę w celu wyjaśnień. Susz znajdujący się w jego kieszeni został przebadany. Waga wskazała 0,00 g, a testy narkotykowe nie wykazały zawartości nielegalnych substancji.

Niewiedza policjantów wyszła na jaw w momencie, gdy oficer dyżurny stwierdził, że tam nic nie wyszło, bo "to była pewnie medyczna marihuana i ona na testach nie wychodzi". Nic bardziej mylnego, ponieważ medyczna marihuana to nie CBD i jak najbardziej zawiera takie same kannabinoidy jak zioło kupowane u dilera. Wszelkie testy wykrywające obecność THC zawsze pokażą jego zawartość.

Policjanci potrzebują szkoleń z medycznej

Zatrzymanie to skłoniło Zbojnę do nagrania filmu, w którym opisał całą sytuację oraz podzielił się radami dla pacjentów, jak zachować się w trakcie kontroli policyjnej. "Opowiadam o absurdalnej sytuacji, która przydarzyła mi się ostatnio, dorzucając rady na temat tego, jak zachowywać się w trakcie kontroli, jakie masz prawa i nie tylko" - informuje w opisie filmu na YouTube. Nagranie udostępnił nawet Sierżant Bagieta w swojej relacji na Instagramie.

POLICJA ZATRZYMAŁA MNIE ZA 0.00G MARY JANE!

Mateusz odezwał się do nas bezpośrednio, żeby podkreślić, że jego celem nie jest krytykowanie policji, a raczej ukazanie absurdalnego systemu, z którym pacjenci medycznej marihuany mierzą się na co dzień. Zdaniem aktywisty problem ten wymaga szkoleń dla policjantów z zakresu medycznej marihuany, a jego fundacja już podjęła odpowiednie kroki.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 209
  • emoji ogień - liczba głosów: 21
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
MORQ,zgłoś
Takie typy szkodzą sprawie leczniczej marihuany. To jest lek, który naprawdę może pomóc lepiej znosić ciężką chorobę. Moim zdaniem aktywizm tego pana wskazuje, że on po prostu lubi sobie zapalić zioło...
Odpowiedz
1like2dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Komentarze (2)
arrow
Alberto ma kłopoty. Raper musi odpracować swoje wybryki