Podatek od wizyt duszpasterskich?

Podatek od kolędy? Nowy pomysł posłanki Lewicy

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
23.11.2023 17:30

Paulina Matysiak z Lewicy przedstawiła najnowszy pomysł. Posłanka chce opodatkowania przychód z wizyt duszpasterskich. Sprawę skomentował dominikanin o. Paweł Gużyński.

Pieniądze w Kościele Katolickim to bardzo nośny i popularny temat. Część zjednoczonej opozycji często krytykuje fakt, że księża nie płacą podatków. Proponują oraz zapowiadają również oddzielenie państwa od Kościoła.

O krok dalej poszła Paulina Matysiak z Lewicy. Parlamentarzystka zaproponowała opodatkowanie kolędy. Stwierdziła, że "nie jest sprawiedliwe, jeśli jakaś konkretna grupa społeczna jest wyłączona z odprowadzania podatku od darowizn". Słowa te skomentował dominikanin o. Paweł Gużyński.

Podatki od "kopert" z kolędy?

Temat odprowadzania podatków przez księży zawsze wywołuje emocje. Trzeba pamiętać, że duchowni płacą je, ale kwartalnie i w formie ryczałtu. Ich wysokość jest uzależniona od wielkości parafii. Zazwyczaj wynosi od 160 do 1945 zł. Dla dużej części społeczeństwa kwoty te nie są współmierne do przychodów, które generuje Kościół.

- Ja bym oczywiście opodatkowała wpływy z kolędy. Dlaczego ktoś ma dostawać jakąś darowiznę w kopercie i nie odprowadzać od tego podatku? W tym momencie mamy to nieuporządkowane. Powinno to być uregulowane tak jak inne opłaty, np. za ślub, za pogrzeb, za chrzciny. One też są "co łaska", ale jednak z cennikiem. Jeśli ma się firmę, trzeba się rozliczać, wykazać, skąd miało się wpływy, a tutaj jest instytucja, która nie musi tego robić. Wypadałoby zrobić z tym porządek - powiedziała Paulina Matysiak z Lewicy w rozmowie z "Faktem".

Paulina Matysiak i opodatkowanie kolędy
Paulina Matysiak i opodatkowanie kolędy (paulinamtysiak.pl)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Pomysł posłanki skomentował w rozmowie z "Faktem" dominikanin o. Paweł Gużyński. Duchowny słynie z wypowiedzi krytykujących Kościół Katolicki, zachowania kapłanów bądź wiernych, jednak propozycja parlamentarzystki nie przypadła mu do gustu.

O. Paweł Gużyński o opodatkowaniu kolędy
O. Paweł Gużyński o opodatkowaniu kolędy (Wikipedia - o. Paweł Guźyński , Wikipedia)

- To populizm. Pieniądze zawsze wzbudzają emocje, myślę, że pani posłanka Matysiak albo próbuje coś ugrać, albo nie ma świadomości, o czym mówi. W laickiej Francji państwo utrzymuje kościoły i nikt nie protestuje przeciwko temu. Zresztą w części diecezji w ogóle nie zbiera się datków na kolędach. Podobnie z datkami za pogrzeby, śluby i tak dalej. Papież Franciszek wyznaczył kierunek, żeby były wolne od jakichkolwiek opłat. W teorii w Polsce nie wolno używać taryfikatora. Jeśli takie sytuacje się pojawiają, to wybuchają skandale, media o tym informują i ksiądz przeprasza - powiedział o. Paweł Gużyński.

Źródło: fakt.pl, radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
K.K należało opodatkować już dawno tak jak wszystkie firmy i korporacje.Bo jest to korporacja nastawiona wyłącznie na zyski za wszelką cenę,zasłaniająca się religią.
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się