O. Paweł Gużyński próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy Halloween jest grzechem

Duchowny punktuje Halloween. Czy obchodzenie święta duchów to grzech?

Źródło zdjęć: © wikipedia
Maja Kozłowska,
30.10.2023 13:15

Dominikanin o. Paweł Gużyński podzielił się refleksjami na temat Halloween. "To jest nam obce kulturowo".

Halloween obchodzimy 31 października - dzień przed naszym rodzimym Wszystkich Świętych. Uroczystości różnią się od siebie diametralnie, szczególnie jeśli porównać polskość, odwiedziny na cmentarzach i medytację nad grobami z amerykańskim, popkulturowym obrazem święta duchów. U nas - listopadowa szarość i zaduma. Za oceanem - przebrania, słodycze i imprezy. Trudno się dziwić, że amerykańska opcja rozpowszechniła się w Europie (czy właściwie poniekąd do niej wróciła) i spodobała się szczególnie dzieciom i młodym dorosłym.

Dominikanin o. Paweł Gużyński w rozmowie z "Faktem" opowiada o stosunku Kościoła do obchodzenia Halloween. Kapłan próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, czy celebrowanie święta duchów jest grzechem.

Księża o Halloween
Księża o Halloween (canva)

Księża kontra Halloween

Utarł się wizerunek księży, którzy zaciekle walczą ze wszystkim, co magiczne. Natarcie ks. Natanka na "Harry'ego Pottera" to jeden z najbardziej ikonicznych momentów w polskim internecie, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Niedawno pewien kapłan postanowił zniszczyć dynie przygotowane przez dzieci. W imię właściwie czego?

"'Hell win' - znacie angielski" - kusi, żeby zacytować Edytę Górniak. Wśród tradycjonalistów i zagorzałych katolików Halloween nie ma zbyt dobrego pijaru.

O. Paweł Gużyński nie należy jednak do jego zacietrzewionych przeciwników.

Jeżeli traktujemy to jako formę zabawy, maskarady i nie nadajemy temu wymiaru religijnego, magicznego albo zabobonu, to nie ma o co kruszyć kopii, nie od razu to musi być problem

- stwierdził o. Gużyński.

Ksiądz odpowiada: czy obchodzenie Halloween jest grzechem?

O. Gużyński uważa, że nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy Halloween jest grzechem. Jego zdaniem wiele zależy od intencji. W rozmowie z "Faktem" porównał święto duchów do... jogi.

Z tym Halloween sprawa jest dużo bardziej złożona, niż niektórym się wydaje. Nie ma tu prostej odpowiedzi, że to jest grzech, a to nie jest. Grzech jest wtedy, kiedy świadomie i dobrowolnie pakujemy się w coś, co jest sprzeczne z nauczaniem Pana Boga, który nam pewne rzeczy podpowiada

- dodaje o. Gużyński

Dalej opowiada, że w Biblii najbardziej piętnowana jest magia oraz wielbienie fałszywych bogów. Wskazuje, że grzechy głośno demonizowane w mediach związane z sek*em, w dekalogu znajdują się "dopiero" na szóstej pozycji.

"Mnie Halloween nie jest potrzebne. Zdecydowanie wolę świat żywych świętych niż trupów zombie" - podsumowuje dominikanin.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 46
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 16
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 7
  • emoji kupka - liczba głosów: 11
Ble ble,zgłoś
Niech ten zakonnik obejrzy film dokumentalny o Helloween z 1991 roku i sobie uświadomi co to za "święto” a dopiero później się wypowiada...
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
3Groszek,zgłoś
Holy to też od hell? Halloween to skrót od All Hallow's Eve. Rodzisz się w to, dla dzieci cały świat to duchy i dziwadła, straszne i fascynujące, a przebieranie się w potwora to przebieranie się w tatusia – czyli symbol dorastania, oswajania świata przez wcielanie się w istoty, które do niego należą. Za Putinem śmierć i diabeł gonią naprawdę, on przybiera im maskę NATO, bo przed tą może się bronić, swym strachom maskę stalowego zombi, puka do drzwi i woła „Trick or treat!”. Ludzie zmuszeni są odpowiedzieć tym samym i tak diabły stają się ciałem, piekło przychodzi na ziemię a tyrani konkurują o tytuł Antychrysta. Nie ma bajek ni w religii ni w horrorach, to wszystko dzieje się na twoich oczach. Niech przynajmniej dla dzieci będzie to zabawą.
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się
ehhhh,zgłoś
A czy ten tępy ksiądz wie że halloween to nie jest amerykańskie święto a europejskie? Dokładnie tak, halloween wywodzi się z europy a dokładnie z wielkiej brytani i irlandii.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 59