Papież Franciszek złamał obowiązujące w Wielki Czwartek zasady

Papież Franciszek zaskoczył. Złamał obowiązującą tradycję

Źródło zdjęć: © AKPA / AKPA
Natalia Witulska,
29.03.2024 15:30

Wielki Czwartek wypadł w tym roku 28 marca. Podczas corocznej ceremonii głowa Kościoła katolickiego obmywa nogi 12 osobom, tak samo jak zrobił to Jezus Chrystus apostołom na Ostatniej Wieczerzy. Papież Franciszek zdecydował się na zaskakujący ruch.

Od poniedziałku 25 marca do soboty 30 marca w Kościele katolickim trwa Wielki Tydzień. Jest to uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejszym momentem podczas tego tygodnia jest Triduum Paschalne, obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną.

Msza, która ma miejsce w Wielki Czwartek jest sprawowana, aby upamiętnić Ostatnią Wieczerzę. Podczas jej trwania duchowni naśladują, jak Jezus Chrystus umył stopy towarzyszącym mu apostołom i robią to samo wiernym. W tym roku papież Franciszek złamał obowiązującą tradycję i obmył nogi kobietom. To pierwszy raz, gdy głowa Kościoła katolickiego zdecydowała się na taki ruch.

Papież Franciszek obmył nogi kobietom

Papież Franciszek mszę z okazji Wielkiego Czwartku postanowił odprawić w więzieniu Rebibbia w Rzymie. W zakładzie karnym przetrzymywanych jest 360 więźniarek oraz jedno dziecko. Głowa Kościoła katolickiego pierwszy raz w historii podczas upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy zdecydowała się obmyć stopy jedynie kobietom. Można więc stwierdzić, że był to historyczny moment.

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Nadia Fontana, dyrektorka więzienia w Rzymie w rozmowie z CNN przyznała, że był to pierwszy raz, kiedy ich ośrodek karny odwiedził sam papież. Powiedziała, że podczas symbolicznego obmywania stóp więźniarkom, wiele z nich płakało i nie mogło powstrzymać ogromnego wzruszenia. Była to dla nich naprawdę wielka chwila.

Ceremonia obmywania nóg wiernym jest symbolem pokory. Ma na celu przypomnienie, że księża oraz wszyscy duchowni mają przede wszystkim służyć wiernym, którzy chodzą do kościoła i wyznają Jezusa Chrystusa. Odprawienie mszy bez wątpienia było dla papieża Franciszka dużym wyczynem. Przypomnijmy, 87-letni biskup Rzymu zmaga się z problemami zdrowotnymi i porusza się na wózku inwalidzkim.

Źródło: CNN

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 17
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Bolek i Lolek,zgłoś
Brawo Franciszek!.., tylko osly niczego nie zmieniaja wierzac, ze cos sie zmieni i zdarzy sie cud?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Obserwując zachowania,zgłoś
Biskupi w bieli szat zwłaszcza w czwartek przed katolicką Wielkanocą, ale co mają właśni ci na swoim sumieniu? Ilu z nich ma sumienie czarne jak smoła i czyny haniebne? Zaślepieni ich wyznawcy zachwycają się patrząc na nich w ten dzień widząc stojących w szeregach ubranych na biało i w złoceniach. Kim jest jednak kler tak naprawdę pokazują ich codzienne często obrzydliwe czyny i słowa. Przebierańcy dla poklasku, władzy i wpływów? Patrząc na nich trzeźwo, bez naiwności oraz na ich czyny kojarzy się ten ich teatr ze słowami Jezusa potępiającego faryzeuszy i ówczesnych kapłanów; ,,Jesteście na zewnątrz jak pobielane groby, lecz wewnątrz pełne nieczystości". Czy późniejsi i dzisiejsi nie są jeszcze gorsi?
Odpowiedz
7Zgadzam się4Nie zgadzam się
Maciek,zgłoś
...stara się jak może ale dopiero po drugiej stronie dowie się co było a co miało być...
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5