Kościół katolicki sfinansuje odszkodowania dla ofiar pedofili

Państwowy fundusz dla ofiar pedofilii. Zapłaci Kościół

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
23.04.2024 21:54

Hiszpańskie Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało uruchomienie funduszu wypłacającego odszkodowania osobom, które jako dzieci padły ofiarą przemocy seksualnej ze strony przedstawicieli Kościoła katolickiego. Kościół ma sfinansować działanie funduszu.

Minister sprawiedliwości Hiszpanii Felix Bolanos ogłosił 23 kwietnia, że powstanie krajowy fundusz dla ofiar pedofilii. Na zostać sfinansowany w dużej mierze przez Kościół katolicki, w celu zrekompensowania około 440 tys. ofiar dziesięcioleci wykorzystywania seksualnego przez katolickich duchownych, pracowników i nauczycieli.

Fundusz dla ofiar pedofili w Kościele katolickim

Bolanos powiedział na konferencji prasowej, że Kościół, który miał ogromny wpływ na hiszpańskie społeczeństwo i politykę aż do końca prawicowej dyktatury w latach 70-tych, przez dziesięciolecia nie odpowiedział na wezwania do zadośćuczynienia, a jego reakcje na ujawnianie skali problemów różniły się w zależności od diecezji. "Chcemy reagować, aby zapobiegać, naprawiać i próbować spłacić dług, jaki nasze społeczeństwo jest winne ofiarom" - poinformował Bolanos.

trwa ładowanie posta...

Rządowy program, który ma obowiązywać do 2027 r., przewiduje niedoprecyzowaną jeszcze formułę, która wymagałaby od Kościoła "zapłaty całości lub znacznej części odszkodowania i zapewnienia innych elementów symbolicznego zadośćuczynienia". Bolanos powiedział, że jego ministerstwo będzie negocjować z biskupami w sprawie wkładu Kościoła do funduszu i że ma wrażenie, że jest on skłonny do współpracy.

Kościół będzie opłacał odszkodowania dla ofiar

Konferencja Episkopatu Hiszpanii stwierdziła jednak, że nie może zaakceptować planu, który nie obejmuje ofiar przestępstw seksualnych w innych organizacjach. Według biskupów stanowiłoby to "potępiający osąd całego Kościoła (...), który odnosi się tylko do części problemu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

W listopadzie hiszpański Kościół po raz pierwszy zapowiedział, że będzie wypłacał odszkodowania ofiarom nawet w sprawach, które nie zostały zakończone z powodu śmierci duchownego. Minister Bolanos zapowiedział, że niezależny organ ekspercki zbada sprawy, w których sprawca zmarł lub upłynął okres przedawnienia, a także te które nigdy nie trafiły do sądu. Hiszpański rząd planuje również zorganizować publiczne wydarzenie z udziałem ofiar i ich krewnych, aby zaoferować "symboliczne zadośćuczynienie" w imieniu państwa.

Źródło: reuters.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0