Osoby niesłyszące będą mogły bawić się na koncertach? Nowa technologia przekracza bariery
Plecaki umożliwiające odbieranie muzyki poprzez wibracje na całym ciele stają się coraz popularniejsze. Projekt firmy Music: Not Impossible to szansa na osób z problemami ze słuchem.
Plecaki firmy Music: Not Impossible to przyszłość osób głuchych i niedosłyszących, które nie chcą rezygnować z koncertów i imprez. Konstrukcja składa się z dwóch opasek na kostki, dwóch opasek na nadgarstki i plecaka, który jest zapięty na podwójne paski na klatce piersiowej. Odczucia towarzyszące noszeniu urządzenia zbliżone są do objęcia całego ciała przez fotel masujący.
Podobne
- Znaleźli sposób na turystów. Nie uwierzysz, co wymyślili
- Rewolucyjna pomoc dla niewidomych. Technologia na najwyższym poziomie
- Sceny rodem z "50 twarzy Greya". Insekty dostały angaż
- AI tworzy państwa jako postacie z Disneya. Polska to jakiś żart
- Była na 16 koncertach Taylor Swift i narzeka. Angelika Mucha w ogniu krytyki
Rozwój technologii był możliwy dzięki współpracy z muzykami
Jedną z pierwszych osób, które przetestowały plecak, czyli kostium haptyczny, był Jay Alan Zimmerman, głuchy kompozytor i muzyk, który zaczął tracić słuch w wieku 20 lat. Urządzenie spotkało się z aprobatą artysty.
"W przypadku zastosowania napisów albo tłumaczenia na język migowy twój mózg musi działać w paru miejscach naraz" - powiedział Zimmerman w niedawno przeprowadzonym wywiadzie dla "New York Times" - dzięki systemowi haptycznemu informacje płyną bezpośrednio do twojego organizmu dokładnie w tym samym momencie, a potencjał na rzeczywiste odczuwanie muzyki ciałem jest naprawdę spory".
Kostium haptyczny był dostępny w Lincoln Center w Nowym Jorku podczas letnich wydarzeń kulturalnych. Użytkownicy mieli szansę przetestować nowy system odbierania muzyki także na festiwalu South by Southwest w Austin w Teksasie, na koncercie zespołu Greta Van Fleet w Las Vegas i podczas występów w Opera Philadelphia.
Testerką urządzenia została także Amanda Landers, 36-letnia instruktorka języka migowego w Syosset High School na Long Island. Kobieta zaczęła tracić słuch, gdy była w liceum. Po raz pierwszy przetestowała nową technologię podczas prywatnej prezentacji.
Music: Not Impossible zagrało jej fragmenty soundtracku z filmu "Interstellar" skomponowanego przez Hansa Zimmera. Największym zaskoczeniem, jak powiedziała Landers, była intensywność doznań.
"Kiedy utwór stawał się bardziej spokojny, nie tylko różne części ciała wibrowały; faktycznie stawało się to delikatniejsze i głębsze - powiedziała w wywiadzie dla "New York Times" - a kiedy było głośniej, całe moje ciało się trzęsło. Poziom precyzji, z jaką to wykonano jest zdumiewający"
Sposób działania urządzeń Music: Not Impossible jest innowacyjny
Kostiumy haptyczne są wykorzystywane w przemyśle gier wideo od wielu lat. Plecaki Music: Not Impossible są jednak czymś nowym, ponieważ urządzenia te przekształcają poszczególne dźwięki muzyki w konkretne wibracje.
Technologia stworzona przez Music: Not Impossible została przetestowana na odległość 1,2 km od sceny. Plecaki działają zarówno dla pulsujących dźwięków basowych, jak i utworów klasycznych.
Obecnie firma Music: Not Impossible wynajmuje swoje urządzenia jako kompleksową usługę, która obejmuje do 90 kostiumów, zespół "DJ-ów haptycznych", którzy zostali przeszkoleni w dostosowywaniu lokalizacji przekazywania wibracji dla każdego utworu w zestawie, a także zespół pracowników na miejscu, którzy pomogą osobom w zakładaniu kostiumów, odpowiedzą na pytania i rozwiążą problemy techniczne.
Ceny zaczynają się od kilku tysięcy dolarów za "podstawowe doświadczenie". Obejmuje ono kilka kostiumów i DJ-a haptycznego. Kwota za wynajęcie sprzętu może też sięgnąć sześciocyfrowej kwoty za wydarzenia, na które potrzeba sprowadzić większość kostiumów haptycznych.
Źródło: "New York Times"
Popularne
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Julia Żugaj wzruszona sukcesem swojego chłopaka? "Jestem dumna"
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Łatwogang nagra collab z bbno$? Internauci muszą spełnić jeden warunek
- Zestawy Reziego w Pasibusie. Ile kosztuje zaskakująca nowość?
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Lokal sushi sparodiował zmarłego kilka dni temu rapera. "Joka zszedł z nieba"
- Influencerka tłumaczy włoskie brainroty. Żarłacz Biegacz, Aligator Detonator i Patyk