Barbara Nowak lamentuje nad tęczową flagą na UM w Krakowie

"Okupant zawiesił swój znak". Barbara Nowak kontra UM w Krakowie

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
17.05.2024 15:45

17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. W specyficzny dla siebie sposób postanowiła uczcić go była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Barbara Nowak napisała 17 maja na portalu X: "Urząd Miasta Krakowa nie jest już urzędem polskim. Zdjęto polskie flagi. Okupant zawiesił swój znak - fałszywą tęczę. Teraz ten urząd będzie służył tylko tym, którzy zgadzają się na rezygnację z nauki i rozumu na rzecz ideologii segregujących ludzi wg ich preferencji seksualnych".

Barbara Nowak krytykuje Urząd Miasta Krakowa

Lament Nowak jest związany z faktem, że na Urzędzie Miasta zawisła tęczowa flaga. W sobotę 18 maja ulicami Krakowa przejdzie Parada Równości pod patronatem prezydenta miasta, Aleksandra Miszalskiego, który zadeklarował również, że osobiście weźmie udział w marszu. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Queerowy Maj odbędzie się w Krakowie po raz 20.

trwa ładowanie posta...

Ciekawym osiągnięciem byłej kuratorki jest fakt, że udało jej się napisać kilka zdań, z których żadne nie jest zgodne z rzeczywistością. Kraków nadal jest częścią Polski, na bramie wejściowej UM nie wiszą na co dzień żadne flagi, władze miasta zostały wybrane w demokratycznych wyborach. Nieheteronormatywna orientacja seksualna jest według nauki powszechną wariancją, która występuje też u innych gatunków zwierząt.

Orientacja seksualna nie jest tylko o seksie

Mimo iż w sformułowaniu "orientacja seksualna" występuje słowo "seksualna", nie odnosi się ono w tym kontekście do współżycia tylko do płci (ang. sex - płeć). Określa do której z płci czujemy pociąg romantyczny, z osobami jakiej płci chcemy wchodzić w związki. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego: "Orientacja seksualna odnosi się do trwałego wzorca emocjonalnego, romantycznego i/lub seksualnego pociągu do mężczyzn, kobiet lub obu płci". Osoby aseksualne nie czują tego rodzaju pociągu do żadnej z płci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Sprowadzanie kwestii orientacji do "preferencji seksualnych" nie jest domeną osób mocno związanych z nauką czy rozumem. Podobnie jak segregacja ludzi na podstawie orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej jest najczęściej postulatem tych, którzy teoretycznie są objęci nakazem miłości bliźniego.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0