Obowiązkowe testy sprawnościowe na lekcjach WF-u

Obowiązkowe testy sprawnościowe w szkołach. Posypią się zwolnienia z wf-u?

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
02.09.2023 11:30

1 września weszły w życie przepisy, które zarządzają obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzież będzie musiała zaliczyć ćwiczenia z czterech kategorii.

Lekcje WF-u w szkołach zazwyczaj były traktowane po macoszemu. Dziewczynki na lewo, chłopcy na prawo, siatkówkapiłka nożna. Nauczyciel rzucał piłkę, dmuchał w gwizdek: grajcie. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj. Oczywiście to duże uproszczenie czy wręcz stereotyp, na pewno są placówki, w których zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na innych zasadach. Tak czy inaczej, WF raczej nie należał do ulubionych przedmiotów uczniów. Ci mniej skoordynowani doświadczali wykluczenia przy grach zespołowych, a uraz po zmuszaniu do zrobienia przewrotu mógł raz na zawsze zniechęcić do ćwiczeń.

1 września br. weszły w życie przepisy, które mówią o tym, że wiosną uczniowie będą przechodzić obowiązkowe testy sprawnościowe. Dotyczy to klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

Obowiązkowe testy sprawnościowe na WF-ie. Są nowe wytyczne

Według nowego rozporządzenia raz do roku w okresie od marca do kwietnia odbędą się testy sprawnościowe, które obejmą:

  • bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
  • 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit, opracowanego przez Radę Europy – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
  • podpór leżąc przodem na przedramionach (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

Ministerstwo Edukacji i Nauki komentuje wprowadzenie przepisów:

"Pomiary sprawności fizycznej nie mogą być kryterium oceny z przedmiotu wychowanie fizyczne, lecz powinny być wykorzystywane do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania dalszego jej rozwoju".

Na lekcjach WF-u będą obowiązkowe testy sprawnościowe
Na lekcjach WF-u będą obowiązkowe testy sprawnościowe (canva)

Obowiązkowe testy sprawnościowe na WF-ie. Po co to komu?

System oceniania z WF-u od zawsze był dość mętny. Predyspozycje fizyczne nijak mają się do starania - ktoś z lepszymi warunkami mógł od niechcenia zasłużyć na piątkę, podczas gdy ktoś mógł się starać i ledwo wyrabiać na tróję. O ile obowiązkowe testy sprawnościowe nie będą podlegały ocenie, na co wskazuje komunikat MEiN, w porządku.

Jeśli jednak będą wyznacznikiem oceny - zamiast zachęcić młodzież do aktywności fizycznej, mogą zadziałać wręcz odwrotnie i obrodzić w falę zwolnień z WF-u.

Źródło: samorzad.pap.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 30
  • emoji kupka - liczba głosów: 9
Elelelel,zgłoś
Już zwolnienia się posypały i to masowo :)) na ok 25 uczniów 5 ma całoroczne a około 10 nie ćwiczy na co 4/5 lekcjach
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
WF to był mój ulubiony przedmiot.Nie mogę zrozumieć tych co nie chcą ćwiczyć na lekcji tyko wolą stać pod ścianą.A jak ktoś nie lubi matematyki czy chemii też ma być zwolniony z tych przedmiotów?
Odpowiedz
6Zgadzam się12Nie zgadzam się
Misia,zgłoś
Oczywiście, że będą brane pod uwagę, zawsze tak jest, że tabele najważniejsze.zeby nie wiem starał się słyszy fizycznie uczeń zawsze postaje kopa i Śląska ocenę. Ten sprawny może zapo.niec stroju i ok, drugi ma zawsze ale wypada gorzej. Naglupszy z pomysłów Men od 30 lat. A zwolnienie oczywiście, że będą i wcale się nie dziwie
Odpowiedz
7Zgadzam się4Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Zobacz komentarze: 4