O co chodzi z seksualizacją "Lolity"? Booktokerka zabiera głos
Od samej premiery "Lolita" Vladimira Nabokova wzbudza ogromne kontrowersje. Historia seksualizowanej dziewczynki niezmiennie wywołuje burze w mediach i wśród czytelników. Sprawie przyjrzała się także polska booktokerka.
Kiedy bierzemy do ręki książkę, pierwsze, co przyciąga nasz wzrok, to okładka, wizualna obietnica tego, co znajdziemy w środku. Ale co, jeśli te oczekiwanie spotkają się z zawodem? Romantyczna okładka skrywająca thriller, sielankowy krajobraz maskujący ciężką literaturę faktu. Takie niedopasowanie potrafi wprowadzić czytelnika w konsternację, a nawet rozczarowanie. To nie tylko problem estetyczny, ale też marketingowy - książki mogą nie trafiać do właściwych odbiorców, a ich prawdziwy potencjał zostaje niezauważony. Czy winna jest pogoń za trendami, czy może brak zrozumienia treści przez projektantów okładek?
Podobne
- Zestaw Bambi nadaje się tylko do jednego? Tiktokerka przesadziła
- Maturzyści "stracili IQ" po starciu z Mironem Białoszewskim. O tempora, o mores!
- Culturomaniaczka o rynku literackim. "Brakuje mi reprezentacji" [WYWIAD]
- Julia Żugaj o książkach. "Rok temu nie były popularne"
- Ktoś zleakował "Mafię IRL"? Friz wydał oświadczenie
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Influencerzy którzy przekroczyli granicę. Kolega Ignacy: Ja bym tego nie nagrał
O co chodzi z okładkami "Lolity"?
Booktokerka Karolina Barbrich, w Polsce znana także jako Tosty i Kawa, przyjrzała się różnym wersjom okładki "Lolity". Influencerka zwróciła uwagę na ogromny problem, jakim jest seksualizacja bohaterki poprzez umieszczanie na coverach kobiet bądź fragmentów ich ciał kojarzonych z szeroko pojętą fizycznością. Mamy więc nogi, dziewczęce usta liżące lizaki, charakterystyczne czerwone pomadki na wargach.
Karolina Barbrich zauważa, że wizja ta znacznie kłóci się z decyzją samego autora "Lolity", który chciał, by na okładce znalazły się: "czyste kolory, topniejące chmury, precyzyjnie oddane szczegóły, promienie słońca nad oddalającą się drogą, ze światłem odbijającym się w bruzdach i koleinach po deszczu". Vladimir Nabokov dodawał, że nie chce, aby na okładce były jakiekolwiek kobiety bądź dziewczynki.
Internauci nie rozumieją. Dlaczego problem "Lolity" jest tak ważny?
Booktokerka podkreśla, że błędne okładkowanie "Lolity" wynika z braku zrozumienia treści książki. Nabokov ukazywał dziewczynkę, której daleko było do dojrzałej. Mimo tego graficy stawiają na symbole kojarzące się z seksualnością, stawiając tym samym dziecko w roli dorosłej kochanki.
Głos w sprawie opinii tiktokerki na temat okładek "Lolity" zabrał użytkownik "Panzz Story", który napisał: "Trzeba naprostować, bo złych słów używasz. Mężczyzna może czuć podniecenie seksualne do osób pokroju kształtna 13-latka i to jest normalne, bo jak się umaluje i wygląda na 18 wtedy". W odpowiedzi na jego komentarz wiele kobiet zaznacza, że to właśnie powód, dlaczego mając do wyboru mężczyznę i niedźwiedzia, wybrałyby niedźwiedzia, co jest nawiązaniem do popularnego trendu.
Popularne
- Łzy i drżący głos. PashaBiceps stracił czworonożnego przyjaciela
- Lalka Anabelle wyruszyła w upiorne tour. Warrenowie ostrzegali, żeby jej nie ruszać
- Amsterdam zaprasza na rave na autostradzie. 9 godzin mocnego techno
- "Kocham cię". Justin Bieber w ogniu krytyki po słowach do 17-latki
- "Bambiszonki" dropnęły do sklepów. Ile kosztują chrupki bambi?
- Podejrzany o zabójstwo tiktokerki wrócił na miejsce zbrodni. Zostawił przerażający list
- Makabryczny widok na filmie Zoi Skubis. Influencerka się tłumaczy
- Mata przewiózł Marylę Rodowicz Mustangiem. Teledysk to totalny viral
- ChatGPT zamiast lekarza? Ekspert o nowym trendzie wśród Polaków [WYWIAD]