Alena Afganowa aresztowana

Nie pomogło błaganie o litość. Rosja zapamięta to nagranie

Źródło zdjęć: © Alena Afganowa / Instagram
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,06.04.2024 20:08

Rosyjska influencerka Alena Afganowa usłyszała wyrok skazujący. Kobieta zawiniła tym, że opublikowała humorystyczne wideo pod pomnikiem "Matka Ojczyzna Wzywa!" w Wołgogradzie. Na nic zdały się przeprosiny.

Wołgograd jest jednym z najsłynniejszych miast w Rosji. Położona nad Wołgą metropolia w czasach II wojny światowej nosiła nazwę po nazwisku Józefa Stalina. W latach 1942-43 została zniszczona podczas oblężenia wojsk niemieckich. Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia wzniesiono 70-metrowy pomnik "Matka Ojczyzna Wzywa!" na terenie Kurhanu Mamaja, gdzie toczyły się krwawe walki.

Alena Afganowa, 23-letnia influencerka, w lipcu 2023 r. odwiedziła Wołgograd. Zrobiła sobie wycieczkę na Kurhan Mamaja i nagrała film pod monumentalnym pomnikiem. Wideo było utrzymane w humorystycznym tonie. Alena "połaskotała" pierś Matki Ojczyzny i popełniła błąd, że film opublikowała na Instagramie. Śledczym bynajmniej nie było do śmiechu.

trwa ładowanie posta...

Gułag za łaskotanie pomnika

Żarty ze słynnego pomnika są surowo zakazane w Rosji. Alenie groziło pięć lat więzienia za to, co zrobiła. Kiedy dowiedziała się, jakie mogą spotkać ją konsekwencje, uciekła na Sri Lankę. Sześć miesięcy później wróciła do ojczyzny i została zatrzymana na lotnisku w Moskwie. Zarzucono jej "profanację miejsca pochówku", "cyniczne działania lekceważące normy moralne" oraz "rehabilitację nazizmu".

Nawet nie pomyślałam, że mogę zranić czyjeś uczucia. Proszę wszystkich obywateli Rosji o przebaczenie

- powiedziała Alena na sali rozpraw.

"Połaskotała" słynny pomnik. Rosja jej nie daruje

Błaganie o litość nie przekonało sądu. Kobieta została skazana na 10 miesięcy ciężkich robót. Ponadto otrzymała zakaz używania mediów społecznościowych na dwa lata oraz obowiązek dzielenia się z państwem 10 proc. tego, co zarobi w przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]

Jak pisze "The Mirror", wyrok w sprawie influencerki pokazuje, że w autorytarnym państwie rządzonym przez Władimira Putina zagrożenie jest na każdym kroku. Władze rozprawiają się ze wszystkimi zachowaniami postrzeganymi jako antypatriotyczne lub sprzeczne z "tradycyjnymi wartościami".

Zwracam się do wszystkich mieszkańców Rosji i Wołgogradu, prosząc, aby nie powtarzali czynów, które popełniłam w zeszłym roku z powodu głupoty

- zaapelowała Alena.

Źródło: The Mirror

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 75
  • emoji ogień - liczba głosów: 11
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 648
  • emoji smutek - liczba głosów: 36
  • emoji złość - liczba głosów: 68
  • emoji kupka - liczba głosów: 120