Naukowcy nie pozostawiają złudzeń. E-papierosy szkodzą mózgowi, sercu i płucom
E-papierosy wpływają negatywnie na ludzki organizm. Co więcej, szkodliwość używki może różnić się w zależności od smaków.
Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla fanów vape'owania. W świetle najnowszych badań naukowców z University of California San Diego School of Medicine e-papierosy szkodzą zdrowiu. Ich wyniki zostały opublikowane na łamach magazynu naukowego "eLife".
Podobne
- TikTok z ostrzeżeniami jak papierosy? Pomysł chirurga generalnego USA
- Ser kluczem do szczęścia? Naukowcy odkryli powiązanie
- Jad żaby lekiem na depresję? Naukowcy robią, co mogą
- Jak praca zdalna wpływa na zdrowie psychiczne? Naukowcy nie mają złudzeń
- "Nie przeszkadzać". Dlaczego pokolenie Z nie odbiera telefonów?
Czego dowiadujemy się z artykułu? Przede wszystkim, jak piszą naukowcy, codzienne palenie e-papierosów wpływa na pracę takich organów jak mózg, serce, płuca czy okrężnica. E-papierosy mogą też zmieniać ich reakcję na infekcje, w tym infekcję SARS-CoV-2.
Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu przebadali wyroby firmy JUUL o dwóch najpopularniejszych smakach: miętowym i mango. Na działanie aerozoli wystawiono myszy, którym podawano je trzy razy dziennie przez trzy miesiące.
Mózg najbardziej narażony
Najbardziej podatnym organem okazał się mózg, w którym wykryto podwyższony poziom kilku markerów stanu zapalnego. Naukowcy zanotowali też zmiany w ekspresji genów związane z zapaleniem nerwów w jądrze półleżącym, czyli miejscu o zasadniczym znaczeniu dla motywacji i tzw. przetwarzania nagrody. Jak twierdzą naukowcy, taki rodzaj zmian w tym regionie mózgu związany jest z lękami, depresjami czy uzależnieniami.
"Wielu użytkowników produktów JUUL to nastolatkowie i młodzi dorośli, których mózgi wciąż się rozwijają. Dlatego to dosyć przerażające, kiedy pomyślimy, jakie zmiany mogą zajść w ich mózgach i jak wpłyną one na ich zdrowie psychiczne w przyszłości" - powiedziała Laura Crotty Alexander, współautorka publikacji.
Mięta i mango
Co ciekawe, naukowcy dowiedzieli się też, że reakcje zapalne różnych organów różnią się w zależności od smaków e-papierosów. Na przykład myszy, które wdychały miętowy aerozol, były bardziej wrażliwe na skutki bakteryjnego zapalenia płuc.
"To była dla nas niespodzianka" - powiedziała Crotty Alexander. "To pokazało nam, że same substancje smakowe także powodują zmiany patologiczne. Jeśli ktoś, kto często pali miętowe papierosy JUUL zakaził się COVID-19, to prawdopodobne, że jego organizm zareagowałby inaczej na infekcję".
Źródło: eLife
Popularne
- Nowa dziewczyna Marcina Dubiela ma już chłopaka? Influencer w szoku
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- "Zakaz wnoszenia bagażu niezależnie od rozmiaru". UOKiK stawia zarzuty Live Nation.
- Dlaczego Taco nie zagrał na koncercie Quebo? "Szykują coś nowego"