Najbardziej uroczy protest w historii? Dzieci chcą odzyskać Robloxa
Tureckie dzieci zaprotestowały przeciwko wyłączeniu w ich kraju platformy gier online Roblox. Czy wyszły na ulicę w słusznej sprawie?
8 sierpnia Turcja ogłosiła ogólnokrajowy zakaz grania Roblox, blokując tysiącom użytkowników dostęp do platformy. Roblox to platforma gier online i system tworzenia gier, który umożliwia użytkownikom programowanie i granie w gry stworzone przez nich samych lub innych użytkowników. Zakaz został nałożony w Turcji, ponieważ według miejscowych władz, jest powiązana z "wykorzystywaniem dzieci" i "doniesieniami o nieodpowiednich treściach seksualnych".
Turcja wyłączyła dostęp do platformy gier Roblox
Firma Roblox Corporation poinformowała, że negocjuje z władzami Turcji zniesienie zakazu. Tymczasem niezadowolone dzieci wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko obostrzeniom. W filmie opublikowanym na TikToku przez użytkownika Onliahmet można zobaczyć grupę dzieci z podniesionymi rękami, krzyczących "Roblox Geri Gelsin!" (co tłumaczy się jako "Roblox Wróć!").
Nagranie zyskało wiralową popularność nie tylko na TikToku, ale też na innych platformach. Żartobliwie odniósł się do niego m.in. popularny na twitch.tv komentator polityczny Hasan Piker. Napisał na portalu X: "Uwolnijcie moich ludzi!". Piker mieszka i streamuje w Stanach Zjednoczonych, ale pochodzi z Turcji.
Roblox to nie tylko niewinna zabawa
Ani turecki rząd, ani Roblox Corporation nie odniosły się jeszcze do kwestii waluty użytkowników "wiszącej" w zakazanej grze. Globalnie Roblox odnotował 79,5 mln średnich dziennych użytkowników i użytkowniczek grających w drugim kwartale 2024 r. Te, często bardzo młode, osoby spędziły 17,4 mld godz. na platformie, co oznacza nieco ponad 200 godz. na użytkownika rocznie lub około 40 min. dziennie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HEJT W INTERNECIE: VIBEZ x SEXEDPL
Dzieci mogą angażować się w cyfrową zabawę, a nawet uczyć się podstaw programowania w Roblox. Mogą jednak również mieć na platformie wysoce problematyczne doświadczenia, takie jak oglądanie treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, grooming czy cyberprzemoc. Jak napisał portal Conversation: "Skala problemu niepokojących treści na Roblox i innych dużych platformach technologicznych jest trudna do oszacowania. Monitorowanie i raportowanie na dużych platformach mediów społecznościowych i gier jest często nieprzejrzyste".
Źródło: dexerto.com, conversation.com
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos