Blokada stron z filmami "dla dorosłych". Polski rząd wkracza do akcji
Polski rząd postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o bezpieczeństwo osób niepełnoletnich w internecie. Zapowiada stworzenie specjalnego rejestru witryn nieodpowiednich dla młodych użytkowników oraz silną weryfikacje wieku. Jakie strony obejmą nowe przepisy?
Polski rząd zapowiedział wprowadzenie nowych regulacji mających na celu ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do treści uznawanych za szkodliwe m.in. stron p*rnograficznych. Jednym z kluczowych elementów tego projektu jest utworzenie rejestru witryn internetowych, na wzór już istniejącego wykazu stron hazardowych. Planowane zmiany budzą zainteresowanie, ale również pytania i kontrowersje, zwłaszcza wśród administratorów serwisów internetowych, organizacji zajmujących się prawami cyfrowymi oraz internautów.
Podobne
- Ochrona dzieci w sieci. Artyści i aktywiści wzywają polityków do działania
- Barbara Nowak nie ma wątpliwości. "Nasz rząd jest w Berlinie"
- Przerażająca wizja Oskara Szafarowicza. Zwiastuje koniec Polski
- Oskar Szafarowicz nie ma wątpliwości. "Władza dokonuje likwidacji Polski"
- Ma zajmować się cyberbezpieczeństwem dzieci. Wcześniej walczył z 5G
Nowe przepisy na stronach szkodliwych dla dzieci
Zgodnie z założeniami, nowe przepisy mają wejść w życie w drugim kwartale 2025 r. Wprowadzenie rejestru stron z materiałami dla dorosłych lub innymi budzącymi wątpliwości (możliwe, że mowa tu również o stronach z freak fightem) ma być narzędziem wspierającym rodziców i opiekunów w ochronie niepełnoletnich przed nieodpowiednimi treściami. W projekcie ustawy przewidziano, że administratorzy takich serwisów będą zobowiązanie do przeprowadzenia analizy ryzyka związanego z możliwością dostępu dzieci do ich witryn. Wyniki analizy będą musiały być odpowiednio udokumentowane, a ich weryfikacją zajmą się uprawnione instytucje.
Jednym z najważniejszych punktów jest wprowadzenie obowiązku stosowania mechanizmów weryfikacji wieku. Szczegółowe wytyczne już niedługo mają zostać opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Choć obecnie nie określono, jakie konkretne metody będą uznawane za wystarczające, pojawiły się sugestie, że aplikacja mObywatel mogłaby stanowić jedno z narzędzi umożliwiających skuteczną weryfikację wieku.
Czy strony znikną z internetu w Polsce?
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że szczegółowe wytyczne dotyczące wprowadzenia nowych regulacji zostaną przedstawione w nadchodzących miesiącach. Podstawą będzie zapewnienie odpowiedniego czasu administratorom stron na dostosowanie się do nowych wymogów oraz jasne określenie, jakie treści będą objęte regulacjami.
Administratorzy mogą stanąć przed trudnym wyborem - dostosować się do nowych wymogów weryfikacji wieku lub zdecydować się na zablokowanie dostępu do swoich witryn dla użytkowników z Polski.
Popularne
- Dubajska czekolada od Zenka Martyniuka. Cena robi wrażenie
- Pasut tłumaczy się po Tajlandii. Największy upadek w internecie?
- Gimper znów odwiedza sąd. "Dziś kolejna urocza rozprawa z S*xmasterką"
- Niepokojąca scena w Korei Północnej. Ojwojtek nagrał całą historię
- Jak smakuje zestaw Scootera w McDonald's? Polacy mogą zazdrościć
- "Wyskakuj z pantalonów". Xayoo przeprasza po filmie o 15-latce
- Jak wygląda donut Julii Żugaj? Detektywi z TikToka znów w akcji
- Magical przeszedł metamorfozę? Porównuje się do Dominica Toretto
- Stoją pod zakładami karnymi i nagrywają tiktoki. Piosenka Sary James jest viralem