Lamborghini wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Wzrosną też zarobki
W fabrykach samochodów Lamborghini zostanie skrócony czas pracy. Badania wykazują, że to korzystna zmiana.
Włoski producent luksusowych aut Lamborghini ogłosił 5 grudnia częściowe wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w swoich fabrykach. Pracownicy i pracownice pracujący na dwie zmiany będą wykonywać obowiązki przez cztery dni w tygodniu co drugi tydzień. Da to dodatkowe 22 dni wolne w roku.
Podobne
- 70-godzinny tydzień pracy? Miliarder ma dobrą radę dla młodych ludzi
- Czterodniowy tydzień nauki. Uniwersytet rozważa tę opcję
- Lidl wprowadza kamery dla pracowników. Bezpieczeństwo przede wszystkim
- Rynek pracy oczami młodych. Czy rzeczywistość sprostała oczekiwaniom?
- Grecja wprowadza sześciodniowy dzień pracy. Pracownicy nie są zachwyceni
Osoby pracujące na trzy zmiany, łącznie ze zmianą nocną, będą mieć dwa czterotygodniowe tygodnie pracy i jeden pięciodniowy. W sumie będą pracować 31 dni mniej w trakcie roku.
Sukces związków zawodowych w Lamborghini
Zmiana warunków pracy nie będzie wiązała się z obniżeniem wynagrodzeń. Przeciwnie, premie wzrosną o 50 proc., a pracownicy i pracownice otrzymają w grudniu jednorazowy bonus w wysokości 1 tys. euro. W zakładach powstanie też dodatkowe 500 miejsc pracy.
Tak zakończyły się negocjacje między należącą do koncernu Volkswagen spółką Lamborghini a Włoską Konfederacja Pracowniczych Związków Zawodowych (CISL) i Włoską Federacją Pracowników Branży Metalowej (FIOM).
Co zmienia czterotygodniowy tydzień pracy?
Badania nad czterodniowym tygodniem pracy przeprowadzone na szeroką skalę w Wielkiej Brytanii od czerwca do grudnia 2022 r. Wzięło w nich udział 61 firm z różnych branż, o różnych profilach zatrudnienia i pracy zmianowej. Po ukończeniu sześciomiesięcznego okresu próbnego, 56 przedsiębiorstw (92 proc.) zdecydowało się na kontynuowanie pracy cztery dni w tygodniu. 18 firm zadeklarowało, że będzie to zmiana permanentna.
Większość pracodawców nie odnotowała spadku produktywności. Osoby zatrudnione raportowały, że ich samopoczucie i równowaga między pracą a życiem prywatnym uległy poprawie. Dane wykazały, że pracownicy znacznie rzadziej rezygnowali w tym okresie z pracy, spadła również liczba zwolnień lekarskich.
Niektóre pracownice i pracownicy dostali wolne środy, podczas gdy inni mieli trzydniowe weekendy. Dla części osób zatrudnionych biorących udział w programie dodatkowy dzień wolny okazał się ważniejszy niż wynagrodzenie. 15 proc. stwierdziło, że żadna kwota pieniędzy nie skłoniłaby ich do powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy.
Źródło: reuters.com
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku