Kościół przeprasza gejów. Mocne oświadczenie znanego biskupa
Ludger Schepers, biskup pomocniczy Essen, prosi o przebaczenie osoby homoseksualne. W Niemczech dopiero trzy dekady temu zniesiono prawo, które umożliwiało prześladowania gejów i lesbijek.
Niemcy ustanowiły wymierzony przeciwko gejom i lesbijkom paragraf 175 pod koniec XIX w. Był to przepis, który penalizował akty homoseksualne. Nie zniknął nawet pod zakończeniu II wojny światowej. W NRD obowiązywał do 1968 r., a w zachodnich Niemczech do 1994 r. W wyniku prześladowań ucierpiały dziesiątki tysięcy ludzi.
Podobne
- "Nie spowiadajmy dzieci". Są zalecenia komisji ds. ped*filii
- Ks. Jacek Stryczek w natarciu. Jest zawiadomienie do prokuratury
- "Polacy chcą żyć pod zaborami". Odlot Krystyny Pawłowicz
- Twierdzi, że jest jedynym papieżem. Kim jest Piotr III?
- 95-letnia babcia ponownie stanie przed sądem. Jest zatwardziałą recydywistką
Pamięć o ofiarach "paragrafu homoseksualnego" wciąż jest żywa. Niemcy wypłacają odszkodowania osobom, które ucierpiały na skutek prześladowań. Przy okazji okrągłej rocznicy zniesienia dyskryminującego prawa wypowiedział się przedstawiciel Kościoła katolickiego, Ludger Schepers, biskup pomocniczy Essen.
Przeprosiny niemieckiego biskupa
Duchowny wyraził aprobatę dla decyzji niemieckiego parlamentu, która znosiła paragraf 175. "Niestety Kościół katolicki nie zrobił tego 30 lat temu" - ubolewa biskup. Schepers przypomina, że Kościół sprzeciwiał się zniesieniu dyskryminującego prawa i dlatego prosi osoby LGBTQ+ o przebaczenie.
Biskup pomocniczy Essen krytykuje politykę Kościoła względem osób homoseksualnych: "Bóg stworzył ludzi w różnorodności, która obejmuje także orientację homoseksualną. Dlatego nie wolno odmawiać ludziom godności ze względu na płeć czy preferencje seksualne" - apeluje biskup.
Biskup jest rozczarowany postawą Kościoła
Duchowny wzywa do pośmiertnej rehabilitacji osób, które padły ofiarą surowego prawa. Nie ma wątpliwości, że "Kościół jest współwinny kryminalizacji homoseksualizmu".
'Nigdy więcej' ma dla Kościoła katolickiego szersze znaczenie, a mianowicie nigdy więcej dyskryminacji osób LGBTI w Kościele katolicki
"Niestety Kościół nie zmienił jeszcze podejścia do homoseksualizmu i innych orientacji" - ubolewa biskup. Jednocześnie wyraził wdzięczność dla 20 niemieckich diecezji, które wyznaczyły opiekunów społeczności queer.
Ludger Schepers zasłynął jako sprzymierzeniec osób nieheteronormatywnych. Został pierwszym w Niemczech pełnomocnikiem ds. środowiska LGBTQ+ z ramienia Kościoła. Jego misją jest przybliżanie wiernym zagadnień związanych z osobami queer.
Źródło: Deutsche Bischofskonferenz
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu
- Depenalizacja marihuany w Polsce. Projekt trafi do Sejmu w lipcu
- Wielkie jelito stanęło w Opolu. Mieszkańcy łapią się za głowę?
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Oki podał współrzędne. Na miejsce przybył ogromny tłum fanów
- Alan dołączył do teamu Baza. Musiał bardzo się poświęcić
- Nakrętki przyczepione do butelek frustrują Szwedów? Mieszkańcy walczą z dyrektywą