x

Kody QR na nagrobkach. Przechowują wspomnienia z całego życia

Źródło zdjęć: © TikTok
Maja Kozłowska,
02.04.2024 16:15

Cmentarze są zazwyczaj miejscem zadumy - nie ma tam miejsca na technologię. Ta jednak może sprawić, że wspomnienie bliskiego będzie niepowtarzalne i wyjątkowe.

Wielka statua przy grobie? Zdjęcie w medalionie? Płaskorzeźba na tablicy? Złota myśl wyryta w kamieniu? Ludzie dekorują swoje groby na różne sposoby i właściwie żaden z nich nie budzi już szczególnych emocji - trudno o nowość na cmentarzu. Czy właśnie została odkryta absolutnie nowa i niezagospodarowana dotąd nisza? Pewna firma świadczy usługi, które pozwolą na zawsze "ozdobić" grób bliskich ich najpiękniejszymi wspomnieniami.

x
x (TikTok)

Kod QR na grobie. Nietypowe rozwiązanie

Umieszczanie informacji pod kodem QR powoli staje się standardem. Za granicą często jest to jedyny sposób na zamówienie jedzenia w restauracji. Tradycyjne menu nie są dostępne - zastąpił je kod QR do własnoręcznego zeskanowania przy każdym stoliku.

To sprytne rozwiązanie i oszczędność czasu. Oczywiście jest to nie tylko pragmatyczna nowinka. W takiej formie można też np. "wydrukować" dla kogoś playlistę w formie laurki, udostępnić wskazówki w terenowej grze miejskiej czy ciekawostki związane z eksponatem muzealnym.

Obecność kodu QR na grobie może jednak dziwić. Co takiego się pod nim kryje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Wspomnienia ukryte w nagrobku. Wszystko dzięki kodowi QR

Firma Remember Well projektuje kody QR, które można umieścić na nagrobku bliskiego. Po zeskanowaniu telefonem zyskujemy dostęp do przesłanych wspomnień: chwil z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi czy zdjęć z młodości.

Wideo zostało udostępnione na TikToku i obecnie ma ponad 60 mln wyświetleń i 10 mln polubień. Komentarze są bezcenne - większość internautów jest zachwycona pomysłem.

"To już nie będzie kamień, tylko historia życia, miłości i radości". "Mój dziadek umarł zeszłej nocy. Ten film był tak piękny, że doprowadził mnie do łez".

Niektórzy dostrzegają też niebezpieczeństwo pojawienia się większej liczby grobów z kodem QR.

"Nie-e, bo będę skanować każdy nagrobek i płakać, oglądając te wszystkie wspomnienia" - pisze jedna z komentatorek.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0