Ronald Lasecki o kobietach jako części dobytku

"Kobiety jako część dobytku". Patriarchat za bardzo uderzył do głowy

Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad SiwikKonrad Siwik,17.09.2023 17:08

Poziom mizoginii w Polsce przekroczył wszelkie dopuszczalne normy. A wszystko za sprawą konwencji założycielskiej fundacji Patriarchat, podczas której jeden z prelegentów stwierdził, że "traktowanie kobiet jako części dobytku jest zdrowym układem".

W sobotę 16 września odbyła się konwencja założycielska fundacji Patriarchat, na której czele stanął Mateusz Curzydło, były lider stowarzyszenia Patriarchat. Wśród prelegentów zaproszonych przez organizatora znaleźli się m. in.: Janusz Korwin-Mikke, prezes fundacji PAFERE Jan Kubań, działacz na rzecz praw ojców Jakub Wnuk czy prawicowy publicysta Ronald Lasecki.

To właśnie na wypowiedź tego ostatniego zwrócił uwagę na X [Twitterze], ekspert ds. skrajnej prawicy i tropiciel rosyjskiej dezinformacji Krzysztof Łuksza.

trwa ładowanie posta...

"Kobiety jako część dobytku, eliminacja kobiet z przestrzeni publicznej, 'Arabia Saudyjska jest całkiem fajna', zakaz pomagania (!) jako jedna z zasad 'elitarnej męskości' - takie postulaty można było usłyszeć na inauguracji Fundacji Patriarchat założonej - a jakże - przez zagorzałego Konfederatę. Na miejscu obecny jeden z liderów Konfederacji" - zauważa na X Krzysztof Łuksza.

Ronald Lasecki o kobietach jako części dobytku

Ronald Lasecki jest publicystą, którego nazwisko wielokrotnie przewijało się w skrajnie prawicowych gazetach czy serwisach. W swoich tekstach dzieli się złotymi myślami na temat esencji męskości czy zalet patriarchatu. Podczas jego wystąpienia na inauguracji fundacji Patriarchat nie było inaczej.

- Jeżeli się przyjrzymy temu, jak funkcjonowały ludzkie społeczności od prehistorii [...] i jak to było wyrażane w mitologiach i instytucjach społecznych, tam zawsze pojawia się szczep, ród, jakaś grupa ludzi spokrewnionych ze sobą oparta na mężczyznach, bo to mężczyźni byli podmiotami tych społeczności i to w ich gronie podejmowano decyzje - mówił podczas dyskusji Ronald Lasecki.

Konwencja założycielska fundacji Patriarchat

- Kobiety były częścią gospodarstwa domowego o statusie wyższym niż zwierzęta czy dobytek ruchomy, ale mimo wszystko nieuczestniczącym na równych prawach w procesach decyzyjnych. No i to jest tak naprawdę, jeżeli mówimy o relacji między kobietami a mężczyznami, moim zdaniem układ zdrowy. Układ patriarchalny i esencjonalny, dbamy o dobro należących do siebie kobiet, ale traktujemy je nie jako partnerów, ale jako część dobytku - stwierdził prawicowy publicysta.

Trudno nam skomentować tak ociekającą mizoginią wypowiedź, ale spróbujemy. Chodzą słuchy, że do dziś nie udało się wywietrzyć sali, na której odbyła się konwencja, ze swądu męskości, jaki pozostawili po sobie zagorzali zwolennicy traktowania kobiet jako części gospodarstwa domowego.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 38
  • emoji kupka - liczba głosów: 35
Monia,zgłoś
Hahaha, stado przegrywów doszło do głosu 😀
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
zuzusia,zgłoś
Słowa JKM można jeszcze wybronić, już te Curzydło postrzegam jako bardziej negatywne. Ale skoro wielu tak tu broni kobiet, to gdzie byli, kiedy pod koniec stycznia została ujawniona sprawa mobbingu w Centrum Praw Kobiet - i to z ust pracownic CPK na Onecie - a od czerwca nie słyszę, by coś ruszyło się na lepsze (choć przebąkiwano wtedy, że się ruszy)?
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Anna,zgłoś
Na razie to widzę mizoandrię w komentarzach
Odpowiedz
3Zgadzam się4Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 12