Kaja Godek stanie przed sądem za obrażanie osób LGBTQ+

Kaja Godek znów przed sądem. Zaapelowała o pieniądze i modlitwę

Źródło zdjęć: © @kja_urszula_godek Instagram, canva
Marta Grzeszczuk,
06.11.2023 11:15

Kaja Godek stanie przed sądem w związku ze wznowionym procesem o naruszenie dóbr osobistych osób LGBTQ+. Chodzi o rozpowszechnianie nieprawdy na temat osób homoseksualnych.

Kaja Godek poza swoją działalnością antyaborcyjną znana jest również z licznych wypowiedzi homofobicznych. Za trzy z nich została w 2018 r. pozwana przez grupę 16 osób należących do społeczności LGBTQ+. Wśród osób, które wytoczyły Godek ten proces, są m.in. poseł Krzysztof Śmiszek i wykładowca prawa na UW prof. Jakub Urbaniak.

Godek apeluje o wsparcie w procesie o naruszenie dóbr osobistych

trwa ładowanie posta...

W Polsce nie ma jeszcze prawa penalizującego mowę nienawiści wobec mniejszości LGBTQ+, dlatego Godek została pozwana na drodze cywilnej za naruszenie dóbr osobistych osób, które wytoczyły jej proces. Jak podał portal pap.pl, chodzi o nazwanie osób nieheteronormatywnych "zboczeńcami" i wypowiedzi "homoseksualizm bardzo często idzie w parze z pedofilią" oraz "geje chcą adoptować dzieci, bo chcą je molestować i gwałcić".

Sąd pierwszej instancji oddalił pozew, argumentując, że ogólne wypowiedzi Godek na temat osób nieheteronormatywnych nie naruszają dóbr osobistych powodów. W 2021 r. sąd apelacyjny orzekł jednak, że sprawa była prowadzona nieprawidłowo i powinna wrócić do pierwszej instancji. O rozpoczęciu wznowionego procesu poinformowała Godek w mediach społecznościowych 5 listopada.

Godek ujawniła, że ma zamiar używać procesu do sprowokowania "debaty o związku LGBT z wykorzystywaniem seksualnym dzieci". To dość karkołomny pomysł, zważywszy, że sama pozwana zakłada, że proces może trwać długo. Zaś "debata", której się domaga, jest od wielu lat do zamknięcia w kilku zdaniach.

Nie ma związku między pedofilią, a orientacją seksualną

Dla portalu vox.com badania w tym zakresie podsumował w 2017 r. emerytowany profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, psycholog Gregory Herek. Wypowiedź odnosiła się do pedofilii wśród księży Kościoła katolickiego, dlatego profesor mówił o mężczyznach. Naukowcy szacują, że proporcje mężczyzn do kobiet wśród osób o skłonnościach pedofilskich to 10 do 1.

Badania empiryczne nie wykazują, że homoseksualni lub biseksualni mężczyźni są bardziej skłonni do molestowania dzieci niż mężczyźni heteroseksualni. Nie oznacza to, że homoseksualni i biseksualni mężczyźni nigdy nie molestują dzieci. Nie ma jednak naukowych podstaw, by twierdzić, że prawdopodobieństwo molestowania jest wyższe niż w przypadku mężczyzn heteroseksualnych. [...] wielu molestujących dzieci nie może być w ogóle scharakteryzowanych jako osoby o dorosłej orientacji seksualnej; są oni zafiksowani na dzieciach.

- prof. Gregory Herek

Pedofilia nie ma związku z orientacją seksualną, jest zaburzeniem rozwoju psychoseksualnego. Według współczesnej wiedzy naukowej czynnikami ryzyka dla wystąpienia skłonności pedofilskich są:

 • historia bycia ofiarą przemocy seksualnej
 • urazy mózgu
 • osobowość antyspołeczna
 • nadużywanie alkoholu lub substancji odurzających
 • brak nieseksualnych intymnych związków z innymi
 • słabe relacje z rówieśnikami
 • problemy z kontrolą impulsów

W poście i filmie na X Godek apeluje do swoich zwolenników o pieniądze na koszty procesu oraz o modlitwę. Pierwsza rozprawa odbędzie się we wtorek 7 listopada o 9.00 w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 29
 • emoji ogień - liczba głosów: 5
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1321
 • emoji smutek - liczba głosów: 18
 • emoji złość - liczba głosów: 81
 • emoji kupka - liczba głosów: 260
polak,zgłoś
jej czasy sie konczom narozrabiala teraz musi za to zaplacic po pieniadze do pisu dosc nakradli
Odpowiedz
8Zgadzam się1Nie zgadzam się
polak,zgłoś
jej czasy sie konczom narozrabiala teraz musi za to zaplacic po pieniadze do pisu dosc nakradli
Odpowiedz
6Zgadzam się1Nie zgadzam się
oskarek,zgłoś
pieniądze ponoć leżą na ulicy musi się tylko schylić
Odpowiedz
22Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 986
Komentarze (986)
Powrót