Influencerzy zachwalają detoks jaglany. Ta dieta czyni cuda
Detoks jaglany opiera się na spożywaniu głównie kaszy jaglanej. Stosuje się go zazwyczaj przez 7 dni (choć są też dłuższe opcje). Słynie z pozytywnego wpływu na organizm. Przede wszystkim oczyszcza go z toksyn, przywraca równowagę, usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego, dodaje energii i poprawia nastrój.
Diety usuwające toksyny z organizmu lub inne kuracje oczyszczające stają się coraz bardziej popularne. Rosnącą liczbę zwolenników zyskują dzięki intensywnej reklamie, zarówno producentów rozmaitych suplementów, jak i żywności. Do tego są polecane przez influencerów w social mediach, w których opisują oni na swoich profilach spektakularne efekty, rzekomo wynikające z wykluczenia całych grup produktów.
Podobne
- Dieta MIND. Przebija wszystkie inne
- Fleksitarianizm - czy to tylko chwilowy trend? A może dieta przyszłości?
- Może jeść tylko 13 produktów. Żyje z potężnymi alergiami pokarmowymi
- Biohacking - co to jest i czy można zhakować ciało i umysł?
- Bickering zniszczy każdą relację. Jeśli nie chcesz stracić partnera, przestań to robić
Należy jednak podkreślić, że jeśli faktycznie chcemy czerpać korzyści z takich kuracji, musimy ściśle przestrzegać ich zasad oraz stosować je przez określoną ilość dni. Jeśli jesteśmy na jakimś detoksie zbyt długo, możemy narazić się na nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne i poważne skutki uboczne.
Detoks jaglany jest jednak nieco inny niż zdecydowana większość tego typu działań. W czasie detoksykacji organizmu, opartej o spożywanie kaszy jaglanej, nie odczuwamy uporczywego ssania w żołądku. Dzięki temu, że nie odczuwamy głodu, łatwiej jest przetrwać na tej diecie wymaganą ilość dni. Poza tym nie wpływa ona negatywnie na nasze samopoczucie. I, najważniejsze, nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również odkwasza go i zarazem odżywia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Detoks jaglany – co to właściwie jest?
Detoks jaglany to dieta, której zasady opierają się głównie na spożywaniu kaszy jaglanej oraz przyrządzonych z niej potraw. Sama kasza jaglana zawiera bogactwo wielu minerałów, takich jak fosfor, krzem, cynk i magnez, ma w swoim składzie także witaminę E i witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Nie zawiera glutenu, jest doskonała dla osób, które mają problemy z nietolerancją glutenu lub chorują na celiaklię.
Kasza ta wykazuje też działanie przeciwwirusowe, a jej spożycie zalecane jest osobom chorym na raka. Bardzo pozytywnie wpływa również na poprawę cery, wzmocnienie włosów i paznokci. Warto podkreślić, że ten rodzaj kaszy wyróżnia się wysokim indeksem glikemicznym.
Najważniejsza w przypadku detoksu jest jednak inna cecha kaszy jaglanej - jako jedyna z kasz jest produktem zasadotwórczym. Jeśli mamy zakwaszony organizm, czujemy się zmęczeni, osłabieni, mamy obniżony nastrój, jesteśmy pozbawieni energii, powinniśmy dążyć do tego, by nie doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Kasza jaglana jest w tym momencie idealna - jej spożycie działa bowiem odkwaszająco.
Na czym polega detoks jaglany?
Detoks z kaszy jaglanej polega na jedzeniu posiłków składających się przede wszystkim z kaszy jaglanej, spożywanych w różnych postaciach. Oprócz kaszy dozwolone są także inne bezglutenowe zboża, produkty z białkiem roślinnym, owoce, warzywa, orzechy, nasiona, a także tłuszcze roślinne tłoczone na zimno oraz małe ilości wybranych gatunków mięsa. Jeśli chodzi o napoje, zalecane jest picie wody, ale można pozwolić sobie również na herbatki i rozmaite napary. Do przyprawiania dań rekomenduje się używanie soli morskiej i himalajskiej oraz ziół.
Jaglany detoks trwa 7 dni, ale jego zwolennicy zalecają 12, 21 lub nawet 28 dni. Są także wersje trzydniowego detoksu.
Detoks jaglany - jak się do niego przygotować?
Detoks jaglany zakłada kilka etapów, które następują po sobie w odpowiedniej kolejności. Pierwszym z nich jest właściwe przygotowanie organizmu, które należy przeprowadzić przed przystąpieniem do diety. Oto kilka zasad:
Po pierwsze, przed rozpoczęciem detoksu należy zmniejszyć spożycie pokarmów, które zużywają duże ilości energii – ma to ułatwić lepsze oczyszczanie organizmu. Dania typu fast food czy żywność instant wypada z naszego menu, tak samo jak wysoko przetworzona żywność i słodzone przekąski.
Po drugie, dążymy do równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, czyli staramy się przeprowadzić odkwaszanie. W tym celu sięgamy po produkty alkalizujące – owoce takie jak grejpfrut, kiwi, melon, warzywa, oliwę, zieloną herbatę i herbaty na bazie ziół.
Do codziennej diety wprowadzamy jak najwięcej produktów zawierających błonnik, co przełoży się na poprawę przemiany materii.
Staramy się oczyścić wątrobę, unikając alkoholu czy innych obciążających ten organ produktów. Wątroba bierze aktywny udział w procesie usuwania produktów ubocznych przemiany materii. Zwiększamy ilość wody; picie wody hamuje głód i wspiera metabolizm.
Przed rozpoczęciem detoksu warto także przestawić organizm na 12-godzinną przerwę pomiędzy kolacją a śniadaniem, ponieważ wówczas wydalanie toksyn będzie efektywniejsze.
Dodajmy jeszcze, że należy zadbać o dobrą regenerację organizmu, odpoczynek i sen. Bardzo korzystnie działa także regularna aktywność fizyczna.
Dopiero potem pojawiają się kolejne etapy – na początku będzie to etap polegający na spożywaniu zupy z kaszy jaglanej, a dopiero w kolejnym stopniowo wprowadza się nowe produkty.
Detoks jaglany - dla kogo?
Detoks jaglany, stosowany zgodnie z zalecaną ilością dni, jest bezpieczny dla zdrowia i może przynieść wiele korzyści wynikających z procesu oczyszczania organizmu. Uznaje się, że jest bezpieczny dla wszystkich, poza osobami, które ze względu na jakieś choroby nie mogą spożywać kaszy jaglanej (np. chorujący na chorobę Hashimoto). Detoks jaglany będzie zdecydowanie lepszą opcją niż dieta sokami czy głodówka dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia i nie funkcjonują dobrze bez energii z pożywienia. Detoks jaglany jest łagodniejszą formą detoksu; sprawia, że nie odczuwamy ssania w żołądku.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos