Filmy, które trzeba obejrzeć w 2025 r. One kandydują do "polskich Oscarów"
Ruszył festiwal Polskie Nagrody Filmowe Orły 2025. Jakie filmy mają szansę na otrzymanie "polskich Oscarów"?
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2025
10 stycznia rozpoczął się Festiwal 27. Orłów - Polskich Nagród Filmowych, które przez wiele osób nazywane są "polskimi Oscarami". Festiwal trwa do 8 lutego i odbywa się w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. W czasie trwającego niespełna miesiąc festiwalu będzie można obejrzeć prawie 70 filmów, które ubiegają się o nominacje w tej edycji. Na ekranie warszawskiego kina Iluzjon pojawią się produkcje spełniające szereg warunków, a jednym z nich była m.in. 7-dniowa, nieprzerwana dystrybucja kinowa w 2024 r.
Podobne
- Robert Pattinson zagra w "Diunie 3"? Wcieliłby się w nemesis Paula Atrydy
- Barbieheimer w wersji polskiej? Film o Julii Żugaj obok "21:37"
- "Śmierć jednorożca". Dropnął trailer najbardziej absurdalnego filmu 2025 r.?
- Film Julii Żugaj zabolał fanki. Ten fragment jest bardzo mocny
- Dzieci szaleją na filmie "Minecraft". Prawnik ostrzega przed konsekwencjami
Polskie Nagrody Filmowe Orły organizowane są już od roku 1999 przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Nagrody są przyznawane w 20 kategoriach, zaś nazwiska zwycięzców pozostają tajemnicą do czasu otwarcia kopert z wynikami głosowania Akademii Filmowej.
Filmy, które znalazły się w festiwalowym programie to m.in.:
"Pod wulkanem"
Film w reżyserii Damiana Kocura opowiada o losach i przeżyciach ukraińskiej rodziny Kowalenków, która podczas ostatniego urlopu na Teneryfie dowiaduje się, że w ich kraju wybuchła wojna. W takiej sytuacji ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy.
"Kulej. Dwie strony medalu"
Film w reżyserii Xawerego Żuławskiego z Tomaszem Włosokiem w roli barwnego boksera Jerzego Kuleja. Historia opowiada o losach młodego boksera Jerzego Kuleja, podwójnego mistrza Europy i ośmiokrotnego mistrza Polski, a także jego żony Heleny. Film o karierze sportowca, sukcesach, triumfach, ale także o trudnościach małżeńskich.
"Dziewczyna z igłą"
Historia przedstawiona w "Dziewczynie z igłą" inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami nawiązującymi do kontrowersyjnego morderstwa, które miało miejsce w Danii. Film w reżyserii Magnusa von Horna opowiada historię młodej dziewczyny pracującej w fabryce. Gdy bohaterka zachodzi w niechcianą ciążę, z dnia na dzień ląduje na ulicy. Na jej drodze pojawia się Dagmar, która zajmuje się pomaganiem kobietom w podobnej sytuacji.
"Biała odwaga"
Dramat wojenny w reżyserii Marcina Koszałki. Opowiada o dramacie podhalańskich mieszkańców, którzy zostali wystawieni na najtrudniejszą próbę w czasie niemieckiej okupacji.
"Minghun"
Niezwykle poruszający film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. W rolę Jurka, głównego bohatera pogrążonego w bólu po stracie ukochanej, wcielił się Marcin Dorociński. Jurek razem ze swoim teściem decyduje się odprawić minghun - chiński rytuał zaślubin po śmierci.
"Wróbel"
Film w reżyserii Tomasza Gąssowskiego opowiada o listonoszu w małym miasteczku, Remku Wróblu, którego życie nagle się zmienia. Przyczynia się do tego atrakcyjna sąsiadka i dziadek, o którym wcześniej nie słyszał.
"Kobieta z…"
Dramat w reżyserii wspaniałego duetu: Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Opowiada o Anieli, która urodziła się jako Andrzej i tak była wychowywana. Poruszający film o tym, jak trudno jest żyć w nie swoim ciele i ukrywać dysforię płciową.
"Prawdziwy ból"
Poruszający film Jesse Eisenberga o dwóch kuzynach, którzy wyruszyli do Polski po śmierci babci, by poznać kraj, z którego pochodziła.
"Idź pod prąd"
Film "Idź pod prąd" w reżyserii Wiesława Palucha opowiada o karierze zespołu KSU, składającego się z młodych muzyków z Ustrzyk Dolnych, zafascynowanych zespołem Sex Pistols, grających punk rocka. Poznajemy bliżej jednego z muzyków, ekscentrycznego Eugeniusza Olejarczyka.
Filmy dokumentalne
Podczas festiwalu nie zabraknie także propozycji dla miłośników filmów dokumentalnych. W tej kategorii widzowie będą mogli zobaczyć m.in.:
"Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa"
Film w reżyserii Elizy Kubarskiej opowiada o losach najsłynniejszej polskiej himalaistki – Wandzie Rutkiewicz. Eliza Kubarska, która podobnie jak bohaterka filmu jest również alpinistką, podąża jej śladami w Himalajach i stara się odkryć przyczynę jej tajemniczego zaginięcia 30 lat temu.
"W stronę słońca"
Opowieść o losach rodziny, małżeństwa z trójką dzieci, którzy decydują się podróżować po świecie w kamperze. Film w reżyserii Agnieszki Kokowskiej.
"Rok z życia kraju"
Tomasz Wolski w swoim najnowszym filmie przypomina czasy przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Pokazuje, jak trudne i wymagające były tamtejsze realia życia.
"Drzewa milczą"
"Drzewa milczą" to film Agnieszki Zwiefki, wyróżniany na wielu festiwalach. Historia opowiada o szesnastoletniej Kurdyjce, która ucieka z Iraku, a na polsko-białoruskiej granicy traci matkę. Dziewczynka musi sama zaopiekować się rodziną.
Uroczysta gala 27. Orłów
Kilka dni po zakończeniu festiwalu, dokładnie 12 lutego zaplanowano ogłoszenie listy nominacji do 27. Orłów, zaś 5 marca zostanie oficjalnie odczytane nazwisko Laureata za Osiągnięcia Życia, podczas uroczystego spotkania nominowanych z mediami.
Gala 27. Orłów odbędzie się 10 marca, w poniedziałek.
Popularne
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Kebab z żurkiem. Wielkanocny eksperyment zjesz tylko (?) w Toruniu
- Okulary z ChatGPT hakują szkoły. Czy uczniowie faktycznie z nich korzystają?
- Wściekły Justin Bieber krzyczy na paparazzi. "Wynoście się stąd"
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bambi nie potrafi śpiewać? Burza pod klipem z koncertu
- Disney nakręci "Camp Rock 3"? Oryginalna obsada czeka na telefon
- Polska górą. Nowy slang podbija internet. "Just turned 19 in Poland". O co chodzi?
- Influencerka ugotowała obiad w zmywarce. Jedyne trzy godziny i posiłek gotowy