Elżbieta Witek

Elżbieta Witek stanie przed sądem? Chodzi o dwie sprawy

Źródło zdjęć: © @YouTube
Marta Grzeszczuk,
20.11.2023 16:30

Była marszałkini Sejmu Elżbieta Witek została zgłoszona organom ścigania przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Dwukrotnie.

20 listopada Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powiadomił na X o dwóch sprawach, które prowadzi przeciwko byłej marszałkini Sejmu IX kadencji Elżbiecie Witek. Obie są zgłoszone organom ścigania i według Ośrodka mogą nabrać tempa po zmianie na stanowisku Prokuratora Generalnego.

OMZR twierdzi, że Witek łamała prawo

trwa ładowanie posta...

Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł z OMZRiK opowiedzieli w trakcie live na platformie X o szczegółach dwóch spraw, które Ośrodek prowadzi przeciwko Witek. Pierwsza z nich dotyczy głośnej sprawy reasumpcji z 11 sierpnia 2021 r. Ówczesna marszałkini ponowiła głosowanie sejmowe, gdy miało okazać się, że na sali nie było części posłów PiS, co doprowadziło do przegrania przez partię rządzącą głosowania.

Po przerwie w obradach Witek zarządziła ponowne głosowanie, które zakończyło się po myśli PiS. Dulkowski i Gaweł tłumaczyli podczas live'a, że reasumpcja może odbyć się, jeśli głosowanie zostało zakłócone np. z powodów technicznych, jak błąd systemu zliczającego głosy. Twierdzili, że Witek przeprowadzając je ponownie, złamała prawo.

OMZRiK zgłosił sprawę w prokuraturze już w 2021 r. Według przedstawicieli Ośrodka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, ale dzięki temu, że trafiło do niej zawiadomienie, termin przedawnienia sprawy wydłużył się o 10 lat. Dulkowski i Gaweł poinformowali, że materiał dowodowy znajduje się w prokuraturze i złożą wniosek o wznowienie sprawy, gdy nastąpi zmiana na stanowisku Ministra Sprawiedliwości.

Czy Witek złamała ciszę wyborczą?

Post Elżbiety Witek na X mógł złamać ciszę wyborczą
Post Elżbiety Witek na X mógł złamać ciszę wyborczą (@OmzRi X)

Druga sprawa, którą OMZRiK zgłosił organom ścigania, to domniemanie złamania przez byłą marszałkinię ciszy wyborczej w sobotę 14 września. Na profilu Witek na X pojawiła się relacja ze spotkania z wyborcami z Kotowej Woli. Na zdjęciach z wydarzenia widać plakaty wyborcze, a sam post był opatrzony hasztagiem #WybierzPiS.

Witek została wybrana posłanką na Sejm X kadencji. Żeby stanąć przed sądem, musiałaby zrzec się immunitetu. Może również zostać go pozbawiona przez Sejm większością 231 głosów. OMZRiK zapowiedział, że będzie o to zabiegać.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 666
  • emoji ogień - liczba głosów: 16
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 123
  • emoji smutek - liczba głosów: 14
  • emoji złość - liczba głosów: 28
  • emoji kupka - liczba głosów: 88
Realista,zgłoś
właściciel portalu OMZRiK jest poza Polską i jest ścigany przez Polskę! Jakim cudem bandyta może być respektowany na terenie Polski?
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Bezdomny,zgłoś
No wreszcie.....
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się
wacelk13,zgłoś
POSTAWIĆ PRZED NIEZAWISŁYM SĄDEM =PO ROZPRAWIE ZOBACZYMY !
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 164
Komentarze (164)
Powrót