Duże zmiany na Eurowizji 2025. Koniec z politycznym konkursem
Eurowizja 2025 zbliża się wielkimi krokami. Przyszłoroczna edycja będzie prawdziwym przełomem w historii europejskiego konkursu. Dotychczas polityka miała ogromny wpływ na wybór zwycięzców. Wkrótce ma się to zmienić. UE stworzyła specjalny kodeks.
Eurowizja to coroczny międzynarodowy konkurs muzyczny, w którym uczestniczą aktywne państwa członkowskie Europejskiej Unii Nadawców. Wybrani artyści reprezentujący swoje kraje wykonują autorskie piosenki. Zwycięzca jest wyłaniany za pomocą głosowania telewidzów oraz jury. Konkurs słynie z ogromnej różnorodności brzmień i widowiskowych występów. Ma na celu promocję zróżnicowania kulturowego i artystycznego w Europie.
Podobne
- Blanka wyrusza w trasę. "Solo" już niedługo wybrzmi na żywo
- Eurowizja 2025. Znamy oficjalną listę kandydatów. Sara James zrezygnowała
- Tommy Cash jedzie na Eurowizję! Kiedyś rapował z Quebo, teraz reprezentuje Estonię
- Luna padła ofiarą hackera. Zadrwił z jej hasła do Instagrama
- Ralph Kaminski pojedzie na Eurowizję 2026? Jego fani są za!
Polityczne problemy Eurowizji
Przyszłoroczna Eurowizja będzie zupełnie inna niż poprzednie. Korekty zasad obowiązujących w konkursie są skutkiem zamieszania i kontrowersji obecnych podczas poprzednich edycji. Mowa tu o np. udziale Izraela w Eurowizji, dyskwalifikacji Joosta Kleina czy wizualizacjach w występie Ukrainy, które miały pokazywać opadające rakiety. Uczestnicy nierzadko byli uprzedzeni do przedstawicieli niektórych państw. Unia Europejska postanowiła wprowadzić nowy kodeks. Dodatkowo zaznaczyła, że stosowana będzie zasada zerowej tolerancji w przypadku naruszenia przepisów.
Nowy kodeks konkursu
Zgodnie z kodeksem zamieszczonym na stronie EBU, Eurowizja powinna być radosnym i apolitycznym świętem muzyki oraz kultury. Organizatorzy oczekują, że wszyscy uczestnicy uszanują tę ideę, powstrzymując się od promowania polityki czy podejmowania działań, wygłaszania oświadczeń lub używania symboli, które mogłyby naruszyć tę zasadę.
Choć konkurs uznaje wolność wypowiedzi za fundamentalne prawo, uczestnicy zobowiązani są przestrzegać regulaminu Eurowizji w kontekście swoich występów i aktywności związanych z wydarzeniem. Poza tym obszarem zachowują pełną swobodę wyrażania swoich opinii. W ramach konkursu mogą manifestować swoją indywidualność, ale muszą unikać łączenia swoich przekonań politycznych z udziałem w wydarzeniu. Eurowizja nie może być wykorzystywana jako platforma do głoszenia politycznych deklaracji czy wzbudzania kontrowersji, które odciągałyby uwagę od jej głównego celu.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos