Asteroida może uderzyć w Ziemię

Asteroida o sile 24 bomb jądrowych kontra Ziemia. NASA podała datę

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
21.09.2023 17:00

NASA udostępniła najnowszy raport. Wynika z niego, że asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię. Jej siła jest porównywalna do 24 bomb jądrowych.

Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię. Nie jest to najlepsza wiadomość, gdyż NASA oszacowała, iż siła potencjalnego ciosu osiągnie 1200 megaton. Oznacza to, że byłaby aż 24 razy większa niż moc najpotężniejszej bomby jądrowej wyprodukowanej przez człowieka.

Asteroida Bennu dotrze na Ziemię

Specjaliści z NASA udostępnili najnowszy raport. Informują w nim, kiedy ludzie mogą się spodziewać uderzenia asteroidy. Szacują, że do zderzenia może dojść w 2182 r. Nasze pokolenie może więc odetchnąć z ulgą.

Jak czytamy na radiozet.pl, asteroida Bennu jest śledzona przez NASA od prawie 25 lat. Obok Ziemi przelatuje średnio co sześć lat. Najbliżej naszej planety była trzy razy: w 1995 r., 2005 r. i 2012 r. Planetoidę obserwuje bezzałogowa sonda kosmiczna OSIRIS-REx. Naukowcy z NASA oszacowali, że może uderzyć w Ziemię 24 września 2182 r. Prawdopodobieństwo katastrofy wynosi 1 do 2700.

Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię z ogromną siłą
Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię z ogromną siłą (Canva)

Asteroida Bennu nie jest duża. Jej średnica wynosi 490 m. Oznacza to, że jest o wiele mniejsza od planetoidy, która doprowadziła do zagłady dinozaurów. W 2021 r. naukowcy z NASA porównali Bennu do basenu z piłeczkami. Wszystko dlatego, iż asteroida składa się z luźno związanych ze sobą cząsteczek.

Źródło: radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5