Dentysta ostrzega przed snusami. "Powodują niszczycielskie zmiany"
Snusy i saszetki nikotynowe mogą wydawać się zdrowszą alternatywą dla palenia. Mimo to mogą wyrządzić spore szkody naszym dziąsłom, przed czym ostrzega brytyjski dentysta-tiktoker.
Dla tych, którzy nie wiedzą, snus to mała saszetka z suchym tytoniem, którą umieszcza się pod wargą i obok dziąsła na około pół godziny jako alternatywę dla palenia. Snus pochodzi ze Szwecji i pozostaje popularny w tym kraju oraz w Norwegii, gdzie jest najpopularniejszym rodzajem wyrobu tytoniowego.
Podobne
- Kanye West wyrwał wszystkie zęby? Niepokojące zdjęcia rapera
- Stracone zęby odrosną? Ruszają badania na ludziach
- Woreczki tytoniowe są niebezpieczne? Dentysta ostrzega
- Uwaga na tasiemce. Lasy Państwowe ostrzegają przed ryzykiem zarażeń
- Woda o smaku słonego karmelu? Dentyści ostrzegają przed trendem #Watertok
Snusy i saszetki nikotynowe
Snusy są nielegalne w całej Unii Europejskiej (UE) z wyjątkiem Szwecji. Mimo to ich alternatywę w postaci saszetek nikotynowych można nabyć w różnych krajach Europy, w tym w Polsce. Główna różnica między tymi dwiema używkami polega na tym, że snus zawiera prawdziwy tytoń, a w saszetkach nikotyna jest ekstrahowana z rośliny i krystalizuje się w soli nikotynowej.
Snusy, a także saszetki stają się coraz popularniejsze także w Polsce. I choć mogą być postrzegane jako zdrowsza alternatywa dla palenia, ich używanie nadal wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.
Niszczycielski wpływ snusów na dziąsła
Londyński dentysta [@thelondondentist] wyjaśnił na TikToku, z czym wiąże się stosowanie snusów.
- Snus to tytoń bezdymny, pochodzący ze Szwecji. Jego sprzedaż jest nielegalna w całej UE, ale widziano, jak korzysta z niego mnóstwo celebrytów. Snus może być dostępny w saszetkach lub luzem i jest nakładany na dziąsła i tam trzymany. Ale to powoduje zmiany na dziąsłach, takie jak ta - powiedział dentysta-tiktoker, pokazując zdjęcie podrażnione dziąsła.
Według Cleveland Clinic recesja dziąseł jest formą choroby dziąseł, w której tkanka dziąseł odsuwa się od zębów i odsłania znajdujące się pod nimi korzenie. To z kolei sprawia, że zęby są bardziej podatne na ubytki i mogą stać się wrażliwsze. Niektóre wstępne badania wykazały nawet, że stosowanie snusów może zwiększać ryzyko raka trzustki, niewydolności serca i cukrzycy.
Chłopcy bardziej narażeni niż dziewczęta?
Podobne wnioski płyną z badania opublikowanego w lutym 2023 r. przez norweskich naukowców. Przebadali oni prawie 1400 osób w wieku od 18 do 20 lat, które codziennie używały snusów. Wyniki wykazały, że im więcej snusów zużywali badani, tym większe szkody występowały w ich dziąsłach.
Naukowcy rozróżnili także dwa różne rodzaje uszkodzeń. Jednym z nich były zmiany na powierzchni dziąseł, kiedy stały się one białe i pomarszczone. Drugim, poważniejszym uszkodzeniem, była wspomniana wcześniej recesja. Co ciekawe, największe zmiany badacze wychwycili u chłopców. Przypuszczanie stosowali oni snusy z wyższą zawartością nikotyny lub trzymali je pod wargą dłużej niż badane dziewczęta.
Źródło: @thelondondentist
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół