Czy tych akademików nie uda się uratować? Trwa rozbiórka w Poznaniu
Miejska Konserwatorka Zabytków w Poznaniu wstrzymała rozbiórkę dwóch akademików z lat 50. Czy budynki na Winogradach są do uratowania?
Reporter Radia Tokfm Maciej Szefer od początku stycznia alarmuje w mediach społecznościowych o rozbiórce dwóch akademików w Poznaniu. Budynki na Winogradach nie miały tyle szczęścia co akademik Jowita, który w grudniu obronili protestujący przeciwko jego sprzedaży studenci.
Rozbiórka dwóch domów studenckich w Poznaniu
Akademiki na Winogradach powstały w latach 50. XX w. Miasteczko studenckie składało się z siedmiu budynków. Jeden należał do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dwa do Uniwersytetu Ekonomicznego. W tych trzech gmachach do dziś funkcjonują akademiki. Cztery pozostałe domy studenckie były własnością Uniwersytetu Przyrodniczego.
Jak podało radiotokfm.pl, trzy z tych budynków od jakichś 15 lat popadają w ruinę. W 2020 r. dwa z nich Uniwersytet Przyrodniczy sprzedał firmie deweloperskiej. Sprawa stała się głośna dopiero na początku stycznia, gdy deweloper zabrał się intensywnie za rozbiórkę, którą zainteresowali się mieszkańcy, poznańscy radni i radne oraz lokalne media.
Pozwolenie na rozebranie budynków przy ul. Dożynkowej 9A i 9C uprawomocniło się w sierpniu 2023 r. Deweloper zaczął się przygotowywać do prac między świętami a nowym rokiem, oczyszczając teren z zarośli i poprawiając ogrodzenie. Od początku stycznia przy pomocy koparki w obu budynkach powstawały poważne wyrwy.
Miejscy radni i radne chcąc zapobiec rozbiórce, zaczęli szybko opracowywać dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej nie zrobiono tego przez kilkanaście lat. Procedurę w sprawie planu miejscowego wszczął przed świętami Bożego Narodzenia radny Paweł Matuszak. Tymczasem po nowym roku prace rozbiórkowe w miasteczku studenckim przyspieszyły.
11 stycznia Miejska Konserwator Zabytków wydała nakaz wstrzymania prac rozbiórkowych. Zostały wstrzymane na dwa tygodnie. W tym czasie swoją decyzję w tej sprawie ma wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jednak uszkodzenie budynków dotychczasową rozbiórką może okazać się nieodwracalne.
Dlaczego warto zachować akademiki na Winogradach?
W sprawie kompleksu wypowiedział się dla portalu tokfm.pl Wojciech Krawczuk ze Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu. Krawczuk przypomniał, że miasteczko studenckie na Winogradach to jedno z pierwszych w Polsce osiedli studenckich wybudowanych w czasach powojennych. Architekt uważa, że stanowiło przykład dobrej idei miejsca zamieszkania dla studentów kilku poznańskich uczelni.
Ekspert ocenił: "To dobro architektury współczesnej, przełom modernizmu i socrealizmu, oceniając to od strony architektonicznej. Te założenia modernistyczne i swobodny układ urbanistyczny, a także odległości między budynkami czy ich naświetlenie, przestrzeń, zieleń, jaka towarzyszy życiu między budynkami to swego rodzaju wzór do naśladowania".
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół