Politycy o tym, czy Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Czy Polska zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem? Politycy są ostrożni

Źródło zdjęć: © Piętka Mieszko / AKPA
Natalia Witulska,
22.05.2024 11:00

Na profilu Orientuj.Się na TikToku ukazał się najnowszy film. Prowadzące rozmawiały z politykami oraz polityczkami na temat Izraela. Parlamentarzyści i parlamentarzystki dyskutowali o tym, czy Polska powinna zerwać z nim stosunki dyplomatyczne.

Przypomnijmy, w październiku 2023 r. organizacja terrorystyczna Hamas zaatakowała Izrael. Na ulicach mordowano cywilów, porywano kobiety oraz dzieci, dochodziło również do brutalnych gwałtów. Izrael odpowiedział ogniem, jednak nikt nie przypuszczał, że konflikt przybierze tak straszliwy obrót. Premier Netanjahu podjął decyzję o bombardowaniu Strefy Gazy, w której wciąż znajduje się wielu cywilów.

W Strefie Gazy mamy aktualnie do czynienia z katastrofą humanitarną. Wiele osób mówi nawet o ludobójstwie. Każdego dnia na domy niewinnych cywilów spadają bomby, a miasta wyglądają jak pogorzeliska. Ludzie nie mają dostępu do wody, jedzenia oraz leków. Większość państw Organizacji Narodów Zjednoczonych apeluje, aby premier Netanjahu zaprzestał ataków. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wniósł nawet o nakaz jego aresztowania.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Politycy o stosunkach dyplomatycznych z Izraelem

Ze względu na emocje związane z Izraelem, na profilu Orientuj.Się na TikToku pojawił się film dotyczący naszych stosunków dyplomatycznych z tym państwem. O tym, czy powinniśmy je zrywać, wypowiedzieli się parlamentarzyści z różnych stron polskiej polityki. Głos zabrali m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji czy Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości.

- Wie pani co, to jest bardzo delikatna kwestia, która dzisiaj jest w sercach i wrażliwości nas wszystkich. Na pewno nie powinniśmy z nikim zawieszać stosunków dyplomatycznych, ale powinniśmy robić wszystko, żeby apelować do Izraela, który broni się przed agresją ze strony Hamasu, aby respektował prawo międzynarodowe, aby respektował życie cywilów - powiedział Szymon Hołownia.

trwa ładowanie posta...

Czy Polska powinna zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem? Głos konserwatystów

- Nie. Polska powinna zadbać o to, aby nasz ambasador w Izraelu się pojawił, a jeżeli to nie poskutkuje, to powinniśmy być może wydalić ambasadora Izraela z Polski, a przynajmniej doprowadzić go do pewnego pionu, by pomyślał, zanim coś powie. Zdecydowanie powinniśmy potępić to, co robi Izrael z Palestyną, to jest po prostu ludobójstwo, to jest głodzenie ludzi - skomentowała sprawę Ewa Zajączkowska-HernikKonfederacji.

Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w kwestii Izraela oraz Palestyny, Polska wspiera rozwiązanie dwupaństwowe. Dodatkowo podkreślił, że jako kraj popieramy przyjętą w piątek 10 maja przez Organizację Narodów Zjednoczonych rezolucję. Mówi ona przyznaniu statusu stałego członka Palestynie. Powiedział również, że robimy wszystko, aby do Strefy Gazy trafiała pomoc humanitarna. O zrywaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem Fogiel nie wspomniał słowem.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0